HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

EU zakázala klasické žárovky. Spočítali jsme, co to udělalo s peněženkou běžných lidí

Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Ano, asi každý si vzpomene na ten den, kdy se poprvé doslechl o zákazu klasických žárovek, se kterým tehdy přišla EU a který záhy na to začal platit. Mnozí si nakoupili žárovky do zásoby, někteří však neměli to štěstí a museli postupně přejít na jiné typy svítidel. Čas letí jako voda a dnes už je 12 let od tohoto zákazu. Jaký to mělo dopad na peněženky běžných lidí?



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Canva CC

Právo svítit

Klasické žárovky s vláknem jsou symbolem dětství mnohých z nás. Asi každý si vzpomene na atmosféru světla, které klasická žárovka s vláknem vydávala, stejně jako na to, jak to vypadá, když žárovka praskne a musí se vyměnit. Žárovka byla a je tak silným symbolem svícení, že i v dnešní době internetu je stále využívána jako symbol chytrosti či dobrého nápadu. A ta ikona nezobrazuje žádnou moderní halogenovou, ale starou klasickou, s vláknem. Přesto kolem roku 2012 přišel nečekaný zákaz výroby těchto žárovek. Lidé se měli zařídit, pořídit si zkrátka jiná svítidla. Někteří prodejci přesto klasické žárovky stále prodávají, viz např. zde.

Náhrada pomocí CFL a LED

Někteří si nakoupili zásobu žárovek na další roky a mnozí s nimi svítí dodnes. Jiní se rozhodli podvolit zákazu a přejít na jiný model žárovek. Typicky pak modely CFL (jejichž varianty a ceny si můžete srovnat zde) a zejména v dnešní době již nejrozšířenější technologii LED (ty nejlepší za dostupné ceny si můžete srovnat nepř. zde). Cena těchto svítidel byla přirozeně o něco vyšší než tomu bylo u klasických žárovek a to vyvolalo mezi lidmi značnou nevoli. Na druhou stranu tyto moderní žárovky nabídly poměrně značnou úsporu elektřiny, kdy při stejné svítivosti dokázaly spotřebovat výrazně menší množství elektrické energie. O kolik to bylo? Zkusili jsme to spočítat pro ukázkový příklad, kterým je byt panelového domu 3+1. Najdete je v následujících dvou tabulkách.

To je sice hezké, ale pořízení žárovky také něco stojí. Aby byl tedy výpočet seriózní, musíme se podívat také na to, kolik nás stálo pořízení těchto žárovek. Uteklo už 12 let to, zda jsme po tuto dobu svítili klasickými žárovkami a nebo LED žárovkami se jistě propsalo do pořizovacích nákladů. Klasické žárovky jsou levnější, avšak mají kratší životnost (udává se kolem 1000 hodin). Přitom LED žárovkám se udává životnost přibližně patnáctkrát až dvacetpětkrát vyšší, tedy kolem 20000 hodin. Znamená to, že za tuto dobu 12 let jsme museli klasické žárovky měnit častěji než LED žárovky. Počítáme s 10 žárovkami na domácnost Dvě do obyváku, dvě do kuchyně, ložnice, dětský pokoj, koupelna, WC a dvě na chodbu. V první následující tabulce vidíme čistě náklady za oněch 12 let na pořízení svítidel. V druhé tabulce pak připočteny náklady na elektřinu, které jsme museli zaplatit při použití toho či onoho druhu svítidel.

Když úředník diktuje, jak máme šetřit

Z výpočtu tedy vyplývá, že jsme přechodem na LED žárovky za posledních 12 let od platnosti zákazu klasických žárovek, ušetřili přibližně 49 tisíc korun. Pokud tedy bydlíme v bytě 3+1. Ve výpočtu je zahrnuta jak pořizovací cena svítidel, tak náklady na elektřinu. Za takovou částku si lze kompletně vybavit domácnost novými profesionálními světly, jak si můžete srovnat např. zde. Zajímavostí zde je, že pořizovací cena klasických žárovek začne být vyšší, než cena LED žárovek, již po třech letech. Je to způsobeno tím, že životnost klasické žárovky je krátká a musí se obnovovat, tím se nám náklady sčítají. LED žárovka se mezitím pořídí pouze jednou na začátku a oněch 12 let svítí bez nutnosti výměny. Při výpočtu prosvícených hodin vycházíme z předpokladu svícení přibližně 3 hodiny denně, což je obvyklý celoroční průměr.

Ztráta iluzí, aneb vývoj nezastavíš

Jak to tedy vypadá, přestože se tehdy vedla velká bouře a nejeden politik si na zákazu klasických žárovek postavil svou předvolební kampaň, ve výsledku po 12 letech vidíme, že pokud bychom dál svítili původními svítidly, prodělali bychom na tom skoro 50 tisíc korun. Faktem zůstává, že rozhodovat bychom se jistě zvládli i bez toho, aby nám někdo říkal, co máme dělat. Na druhou stranu je ale nutno říct, že odsuzovat apriori některé trendy, které se snaží EU nastavovat, může být, jak se na tomto příkladě ukazuje, mnohdy předčasné. Vždy je dobré podívat se na věc ekonomicky a spočítat si, na kolik nás daná změna přijde a kdy se nám vrátí. V případě LED žárovek zde však není pochyb.

P.S. Chcete vědět, o kolik procent se ještě můžou zvýšit ceny energií? Do čeho má smysl investovat z pohledu úspor do technologií na vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
17.05.2025

Photocredit: Canva CC

4