HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Blíží se konec topení dřevem a peletami? Za tato paliva už existuje náhražka

Topení dřevem má v České republice opravdu hluboké kořeny. Avšak i přesto se jeho budoucnost začíná stále více zpochybňovat. Nedávno se totiž objevila zajímavá alternativa, která by podle mnohých měla dřevo, pelety a brikety zcela nahradit a způsobit jejich definitivní konec. Jaký bude k této věci postoj konzervativních českých domácností, však zůstává otázkou.


Blíží se konec topení dřevem a peletami?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Canva CC

Dřevo jen tak něco nenahradí... nebo ano?

Dřevo patří v České republice i celé Evropě k nejpopulárnějším palivům. Pro mnoho domácností, zejména těch žijících na venkově, je to jediný myslitelný způsob vytápění. Dřevo je dostupné a relativně levné. Tím spíš, pokud dotyčný vlastní les. Topení dřevem i dřevěnými peletami či briketami je zároveň považováno za ekologické, jelikož se jedná o obnovitelné zdroje.

Dřevem se nejčastěji v domácnostech topí s pomocí kotlů. Aktuální ceny povolených kotlů si můžete prohlédnout zde. V menší míře pak lidé sahají po kamnech, například akumulačních, které dokáží levně vytopit celý dům. Jejich aktuální ceny si můžete porovnat tady. Zajímavou možností jsou také kachlová kamna, která často pozvednou úroveň celého interiéru. Na jejich aktuální ceny se podívejte zde.

Během posledních desetiletí se sice objevily nejrůznější moderní alternativy vytápění, jako například tepelná čerpadla (aktuální cena zde) nebo plynové kotle (aktuální cena zde), dřevo se však nenechalo vyřadit ze hry a stále patří mezi nejčastější způsoby vytápění.

Tohle je začátek konce

Navzdory oblibě dřeva coby paliva se v poslední době neustále otevírá diskuse o tom, zda je dřevo skutečně tak ekologické, jak si myslíme, a padají slova jako omezení nebo dokonce zákaz. Toto téma tak silně rezonuje českou veřejností a u někoho budí obavy, u jiného výsměch.

Podle mnohých by však opravdu mělo dřevo skončit. Jako podporu pro své tvrzení uvádí fakt, že začínají vznikat nová a šetrnější paliva, než je dřevo. Velkou pozornost nedávno vzbudila inovace z Argentiny, kterou její podporovatelé označují za levnější a ekologičtější alternativu. Jde podle nich o naprostou revoluci, která odstartuje konec dřeva. Jedná se o brikety vyrobené z ovocného odpadu.

Stejně by se to vyhodilo

Pro výrobu těchto briket jsou využity zbytky z moštáren nebo lisoven ovoce, které by jinak skončily jako odpad. Tento materiál se suší pomocí solární energie a poté se lisuje do pevných briket, které se dají spalovat podobně jako klasické dřevo. Výsledek by měl být ekologicky šetrný, nákladově efektivní a měl by údajně vypouštět méně škodlivin než klasické dřevo. Navíc snižuje množství zemědělského odpadu.

Jen tak hned to nebude

Ačkoliv mnohé tato ovocná alternativa ke dřevu nadchla, stále je potřeba si zachovat nadhled. I když jde bezesporu o zajímavou a ekologickou technologii, je zatím v počáteční fázi vývoje i rozšiřování. Tyto brikety se prozatím stále testují a výroba je spíše lokální. Dostupnost v Evropě bude tedy pravděpodobně ještě nějaký čas omezena. I když byl původní plán dostat toto palivo na evropský trh v roce 2025, vypadá to, že si na brikety z ovocného odpadu ještě chvíli počkáme.

Měli bychom se bát?

Celkově lze říci, že téma zákazu topení dřevem rezonuje sice společností a médii, nicméně neodráží se nikde v legislativě. Lidé si často pletou zákaz topení dřevem s omezením jiného typu. Například loni byly zakázány neekologické a staré kotle 1. a 2. emisní třídy, to však ani zdaleka neznamená zákaz dřeva.

Nemusíme se tedy obávat. Dřevo a pelety můžeme využívat dál. Alternativní paliva, jako jsou brikety z ovocného odpadu, sice mohou být zajímavým doplňkem energetického mixu, dřevo nicméně nahrazovat nebudou. I přes nejrůznější připomínky odpůrců totiž zůstává faktem, že je dřevo ekologické a uhlíkově neutrální. K zákazu tedy není důvod.

P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.


SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
26.07.2025

Photocredit: Canva CC
Zdroj: Mendeley Data

1

Zákaz pálení trávy a listí má překvapivě snadné řešení
Od 1. března je zakázáno pálení trávy a listí. Zatímco někteří lidé tento krok vítají, jiní už tak nadšení nejsou.

Zákaz prodeje a pronájmu nemovitostí se špatným energetickým štítkem? Zjistili jsme, co se na nás ve skutečnosti chystá
V poslední době se diskutuje o tom, že po roce 2027 nebude možné prodat nebo pronajmout budovu, která má energetický štítek F nebo G. Zjistili jsme, jak je to ve skutečnosti.

EU zakázala klasické žárovky. Spočítali jsme, co to udělalo s peněženkou běžných lidí
Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Ano, asi každý si vzpomene na ten den, kdy se poprvé doslechl o zákazu klasických žárovek, se kterým tehdy přišla EU a který záhy na to začal platit.

Zákaz starých kotlů na dřevo a uhlí platí už 9 měsíců. Zjistili jsme, jak probíhají kontroly
Už je tomu více než 9 měsíců, co platí zákaz používání starých kotlů na dřevo a uhlí. Přesto podle odhadů ministerstva stále takové kotle má více než 150000 domácností.

Nejbizarnější zákazy a nařízení z dob socialismu. Vězení za obyčejný vtip a stříhání mániček na ulici
Socialistické Československo sice bylo řízeno heslem „všechno patří všem“, ve skutečnosti však možnost rozhodování obyčejným občanům příliš nepříslušela.