HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Nový dům na důchod si pochvaluje mnoho seniorů. Pohodlí a finanční jistotu oceňují především šedesátníci

Požadavky na výstavbu moderního domu pro mladou rodinu a pro manželský pár v nejlepších letech se od sebe poměrně výrazně liší. Bezbariérovost, nízké provozní náklady a údržba domu, bezpečí, jednoduchost a pohodlí – nejen tyto faktory byly zohledněny při návrhu nového typového domu s podlahovou plochou 80 m2. Nahlédněte dovnitř a pokochejte se útulným interiérem. Mnoho dalších informací včetně aktuální ceny novostavby zjistíte v článku.


Ideální dům na důchod
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Katalog projektů Dřevostavitele (se souhlasem)

Bezbariérový bungalov je samozřejmostí

Jak bylo již zmíněno v úvodu, nízkoenergetický dům zaujímá užitnou plochu dostatečných 80 m2, přičemž zastavěná plocha činí 98 m2. Bezbariérovost byla v případě návrhu této dřevostavby jednou z hlavních priorit a tak zde nenajdete zde žádné schody (schody vedoucí z terasy do zahrady lze nahradit rampou – stejně tak jako tři schody do domu z ulice). Kromě toho, že je dům navržený jako přízemní, se uvnitř nachází široké dveře i dostatečně velká koupelna se sprchovým koutem bez vaničky. V rámci dispozice 3kk je v domě také navržená jedna ložnice navíc, která může sloužit buď jako pokoj pro vnoučata, návštěvy anebo (do budoucna) pro pečovatele. 

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Lidé si ve velkém pořizují celoroční minidomky do půl milionu. Rychle odejdou z nájmu a nesplácí hypotéku celý život

Dům bude sloužit vám, ne vy domu

Jde především o to, aby byl dům co nejméně náročný na údržbu a obsluhu – žádné složité systémy, celková kompaktnost, malá okna (kvůli úklidu) a kvalitní materiály. Někteří lidé kladou důraz na rozdíl mezi difuzně otevřenou a uzavřenou skladbou konstrukce.

Málokdo zná hlavní odlišnost mezi těmito skladbami, a tak si ji pojďme v jednoduchosti představit. Hlavním prvkem je u difuzně uzavřené skladby parozábrana (standardní folie). Veškerá vzdušná vlhkost se tak drží uvnitř domu. A pokud uvnitř chcete mít zdravé a čisté prostředí, musíte větrat, abyste dostali tuto vzdušnou vlhkost ven. Spousta domácností si instaluje řízené větrání vzduchu s rekuperací (tato jednotka řeší problém větrání za vás). Difuzně otevřená skladba dřevostavby se liší použitými materiály, především pak použitím parobrzdy (nejčastěji v podobě OSB desky) namísto parozábrany. OSB deska v tomto případě jen „brzdí“ proudění vlhkosti z interiéru do exteriéru (a naopak). Do jisté míry se tedy vlhkost dostane do konstrukce stěn. Nemusíte se však bát, že by došlo k navlhnutí a následnému vzniku plísně uvnitř konstrukce. Další vrstvy jsou totiž navrženy tak, aby difuzní odpor postupně klesal, a tudíž je pro vzdušnou vlhkost snazší dostat se ven z konstrukce stěny než zůstávat uvnitř nebo se dostávat zpět do interiéru. Dnešní typový bungalov je navržený právě s difuzně otevřenou skladbou a vy se můžete níže podívat na materiály a jednotlivé vrstvy, které jsou v konstrukci použity.

Všechny domácnosti by se nedokázaly shodnout na verdiktu, zda je jedna skladba lepší než druhá. Velmi záleží na vás jakožto investorovi a stavebníkovi. Difuzně otevřená skladba konstrukce je poněkud nákladnější variantou, nicméně tato cena je vyvážena skutečností, že vám spíše odpustí nedbalé zacházení z hlediska hospodaření s vlhkostí v domě (např. větrání).

Zajištění nízkých provozních nákladů

Abyste snížili výdaje za rodinný dům, je v počátku návrhu domu třeba pečlivě promyslet dispoziční návrh, následně investovat do zateplení konstrukce a v neposlední řadě správně zvolit vytápěcí systém. A už víte, jak byste vytápěli vaši novostavbu? Variant existuje opravdu mnoho, ať už je řeč o tepelném čerpadle, fotovoltaice, plynových kotlích anebo kotlích na tuhá paliva. Abyste docílili co největší finanční jistoty, poraďte se o kombinaci se stavitelem vašeho vysněného domu – odborníci z firmy vám pomohou najít ideální řešení. Pokud byste si chtěli udělat pro začátek alespoň přehled o oblíbených vytápěcích systémech, můžete si porovnat ceny např. tepelných čerpadel vzduch-voda zde. Oblíbené jsou také fotovoltaické panely, díky kterým již mnoho rodin výrazně šetří na elektřině (přehled aktuálních cen najdete zde). V neposlední řadě tu máme žádané plynové kotle (aktuální ceny najdete zde). Nesmíme opomenout ani klasická krbová kamna, která si pořizují především mladé rodiny, které nedají dopustit na živý oheň v domě (přehled oblíbených tipů najdete např. tady)  

Kompaktnost domu je podceňovaná

Dnešní bungalov je navržený tak, aby měli jeho majitelé vše po ruce – kuchyni, ložnici, koupelnu v jedné části domu bez jediné chodby. Hlavními dveřmi se dostanete do prostorné předsíně s úložným prostorem v podobě velké vestavěné skříně. Odtud vedou troje dveře – jedny do technické místnosti, druhé na samostatnou toaletu a třetí do hlavní obytné místnosti. Zde se rozprostírá hlavní obytná místnost. V pravé části je situovaná kuchyně do tvaru písmene U, zatímco v levé části je jídelna s větším obývacím pokojem. Z jídelny je zároveň navržený vstup na venkovní posezení (zahradní terasu u domu). Z obývacího pokoje dále vedou dvoje dveře – do ložnic.

Na vizuální fotografie moderního bungalovu se můžete podívat kliknutím na fotografie níže.

Stěhovat se do nového během 6 měsíců je v dnešní době realita

Mnoho manželských dvojic se rozhodne pro montovanou dřevostavbu právě z důvodu rychlosti. Výstavba by měla být ideálně rychlá, jednoduchá a bez větších komplikací. I proto se mnoho investorů rozhodne pro stavbu domu na klíč – mají velmi málo starostí se samotnou výstavbou a koordinací jednotlivých prací. Právě dnešní dřevostavba je postavená sloupkovým konstrukčním systémem formou prefabrikace, což znamená, že bude dům postavený v horizontu několika týdnů ve výrobní hale. Následně se jednotlivé stěny převezou na staveniště a tam se sestaví dohromady. Stavba hrubé konstrukce tak trvá v řádech několika hodin, načež kompletní dodávka na klíč může být i do šesti měsíců. O své zkušenosti promluvila například paní Magda, která po šedesátce prodala starý dvougenerační dům a postavila si úspornou dřevostavbu na důchod (rozhovor s ní si můžete přečíst zde).

Financování novostavby

Proces financování dnešní dřevostavby probíhá postupně. Po podpisu smlouvy o budoucí smlouvě o dílo uhradíte první zálohu. Jakmile je získáno stavební povolení a podepsána smlouva o dílo, následuje další záloha na materiály (např. panely, střecha). Platby se řídí individuálním plánem uvedeným ve smlouvě a závisí na etapách stavby. Práce jsou fakturovány dle zjišťovacích protokolů, které stavbyvedoucí sestavuje a posílá vám k odsouhlasení. Mnoho zájemců financuje stavbu domu z hypotéky, nicméně najdou se i výjimky, které se obejdou bez banky. Pokud by vás zajímala aktuální cena rodinného domu a další podrobnosti, přejděte do karty projektu – zde.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
08.07.2025

Photocredit: Katalog projektů Dřevostavitele (se souhlasem)

1

Manželé v nejlepším věku si nechali postavit bungalov 4+kk za Prahou. Milion za zahradu odmítli
Navštivte s námi prostorný bungalov 4+kk, který si nechali za Prahou postavit manželé Marcela a Karel. Co si na nové dřevostavbě pochvalují a co by naopak udělali jinak?

Žebříček 10 nejoblíbenějších českých bungalovů 4+kk – přehled půdorysů a cen
Plánujete začít stavět bungalov 4+kk a hledáte inspiraci pro své bydlení? Porovnejte půdorysy, ceny i fotografie různých typů bungalovů v našem článku.

Málem jsme nebydleli. Díky sousedům jsme ušetřili při stavbě domu statisíce
Navštívili jsme krásnou dřevostavbu s dispozicí 4+kk a zeptali se majitelů na informace, které by vám mohli pomoci při rozhodování v oblasti stavění domu. Přečtěte si celý rozhovor a zkušenosti majitelů Kláry a Rosti.

Stavařka z USA si nechala postavit dřevostavbu v Česku. Odhalila zásadní nedostatky
Paní Lída se po letech života v USA rozhodla usadit nedaleko Prahy na klidném venkově, kde si nechala postavit bungalov 4+kk na základě svého vlastního návrhu. Jaké vidí hlavní rozdíly mezi českými a americkými dřevostavbami?

Tepelné čerpadlo země-voda po 8 letech jeho provozu
Proč se manželé Ondřej a Marie rozhodli pro tepelné čerpadlo a kolik zaplatí za vytápění? Přečtěte si rozhovor s majiteli. Jaké jsou jejich zkušenosti a co by dnes na domě změnili?