Slavná herečka si pořídila dům z kontejnerů. „Je to lepší, než platit nájem,“ říká v rozhovoru
„Podle mě je to nízkonákladová alternativa, kterou by mohli ocenit především mladé rodiny. Je to lepší, než platit nájem,“ říká v rozhovoru. I když momentálně bydlí s rodinou v kamenném domě, v blízké době se plánuje stěhovat „do nového“. Momentálně prostor využívají s dcerou velmi kreativním způsobem. Jak ostatně herečka zmiňuje, je to pro ni mnohem příjemnější prostor, než jaký má doma, a dokáže si tak představit, že by se sem natrvalo přestěhovala.

Proč jste se rozhodla pro koupi obytného kontejneru?
Kontejner nevyužívám jako svůj celoroční domov, bydlím v rodinném domě, který stojí hned vedle. Rozhodla jsem se ho pořídit, protože s dcerou pravidelně pořádáme semináře zaměřené na osobní rozvoj. Nejenže si zveme řečníky, ale často je i samy vedeme. Potřebovaly jsme proto větší prostor, kde by mohli být účastníci pohromadě – součástí seminářů je i cvičení jógy. Zároveň jsme chtěly, aby bylo možné na místě i přespat. Dříve jsme si pronajímaly penziony, ale když jsme si spočítaly náklady a výdělky, zjistily jsme, že nám téměř nic nezbývá. Hledaly jsme tedy alternativní řešení. A protože jsem měla vedle domu nevyužívanou stodolu, rozhodly jsme se toho využít.
A jak?
Šlo hlavně o ten pozemek, rekonstrukce stodoly by byla příliš nákladná – jednalo se o stavební parcelu v Chráněné krajinné oblasti Křivoklát. Přemýšlela jsem nad tím, že bychom stodolu strhli a namísto ní si tu mohli postavit nějakou stavbu pro pořádání seminářů. Nechala jsem si tedy vytvořit dva projekty, nicméně oba pro mě byly finančně neúnosné.
Z novostavby tedy sešlo a vy jste si pořídila kontejner? Kdo vám vnuknul tuto myšlenku?
To byla jedna z účastnic našeho semináře. Při odchodu mi řekla, že má zkušenost s předěláváním lodních kontejnerů na obytné. Ukázala mi nějaké fotky a já to ještě ten večer navrhla dceři doma. Ta byla nadšená, potvrdila mi to, co jsem si myslela – je to finančně dostupná cesta.
Kontejner jste si tedy nechali dovézt?
Ano, přesně tak. Jedním z mých, respektive našich, požadavků byl velký společný prostor. Jednalo se zhruba o 45–50 m2 užitného místa, kde bychom mohly pořádat semináře a cvičit jógu. S tímto požadavkem nebyl problém, hned druhý den mi poslali projekt. Ve skutečnosti se nejedná o jeden, ale o pět propojených kontejnerů. Ten pátý kontejner se přidal až posléze, vznikla nám díky tomu technická místnost a jeden pokoj navíc.
Jak dlouho už kontejner máte u svého domu?
Aktuálně už je to pět let.
Přemýšlela jste o tom, že byste v kontejneru bydlela trvale, nebo jste v domě spokojená?
Věříte, že přemýšlela? Je to pro mě mnohem příjemnější prostor, než mám doma. Je to tam prostorné, světlé, prosklené a navíc je tam krásná energie. Interiér je obložený břízou, tudíž je velmi světlý, což mám ráda.
Je něco, co by vám v kontejneru vadilo, kdybyste se tam přestěhovala?
Nevím, jestli bych řekla přímo „vadilo“, ale stále si uvnitř zvykám na jiný zvuk, než je v domě. Ale věřím tomu, že kdybych si interiér kontejneru více zařídila (například přidala koberce, víc nábytku apod.), tak by se to zlepšilo. Teď je tam trochu dunivý zvuk. Ale nic jiného mě nenapadá, ten prostor jako takový je opravdu krásný. Důležitý je samozřejmě i výhled, který z kontejneru máme přímo na Berounku.
Bylo něco, co vás zpočátku na obývání kontejneru překvapilo?
Pouze navrhovaný vytápěcí systém – v projektu byly navržené přímotopy a vzhledem k tehdejším cenám energií jsem věděla, že bych si provoz finančně nemusela dovolit. Dnes máme uvnitř jednotku klimatizace.
Jak probíhalo schvalování takového typu domu z pohledu legislativy?
Bylo to poměrně složité. Jak jsem říkala, kontejner stojí v CHKO – kvůli tomu vznikaly malé zádrhely, ale nic, co by nešlo vyřešit. Naopak jsme to ale měli jednoduché v tom, že kontejner měl v té době stát na místě zmíněné stodoly (jednalo se o stavební parcelu). Stavební úřad nám také zpočátku nechtěl povolit rovnou střechu. Nakonec jsme se domluvili na kompromisu a sice že část střechy bude zelená. Celkově bych tedy řekla, že to nebylo jednoduché a hotové za pár týdnů – ba naopak trvalo schvalování velmi dlouho.
Kolik stál samotný kontejner? A kolik jste musela posléze investovat do přestavby a vybavení?
V té době vycházel jeden kontejner zhruba na půl milionu. My jsme si původně kupovali čtyři, což nás na klíč vyšlo zhruba na 2,8 milionů. Nakonec jsme ale dokupovali pátý kontejner, takže jsme celkem platili 3,2 milionů korun (včetně terénních úprav pozemku). Co jsem se ale dívala, tak ty ceny poměrně hodně skočily. My jsme to naštěstí vychytali v počátcích. Samotné vybavení vyšlo zhruba na 500 000 Kč se vším všudy – kuchyně, vybavení, nábytek, technologie atd. Celkem je uvnitř kuchyně, technická místnost a čtyři pokoje.
Pozn. redakce – na fotografiích níže se můžete podívat na interiér kontejneru Světlany Nálepkové.
Je kontejner napojený na sítě, nebo funguje off grid?
K domu máme dovedenou elektřinu, vodu a samozřejmě internet. Uvnitř máme i čističku vody. Každý pokoj má svou koupelnu a svou toaletu.
Je něco, co vám v kontejneru oproti klasickému domu chybí?
Myslím si, že ne. Tím, že kontejner stojí na patkách, tak je uvnitř takový dunivý zvuk, jak jsem zmiňovala, ale to lze snadno vyřešit. Uvnitř máme i krbovou vložku, takže tam opravdu není nic, co by mi scházelo.
Může podle vás oslovit bydlení v kontejneru více lidí? Například kvůli nedostupnosti bydlení?
Určitě. Podle mě je to nízkonákladová alternativa, kterou by mohli ocenit především mladé rodiny. Je to lepší, než platit nájem. Před pár lety to bylo ojedinělé, ale v dnešní době si pořizuje kontejnerový dům v Česku stále více lidí.
Doporučila byste takové bydlení?
Určitě ano. Myslím si, že lidé staví anebo si kupují domy (nebo jiné alternativy) menších velikostí. Podle mě už velkým domům odzvonilo, lidem stačí opravdu málo – minimalismus je cesta a kontejnerové domy jsou v tomto případě dobrým řešení.
Moc vám děkuji za rozhovor.
Rádo se stalo.
P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.
SDÍLET ČLÁNEK
Autor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
11.07.2025
Photocredit: Světlana N. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor se Světlanou Nálepkovou

Augustová a Bečvář nás přivítali v jejich nové dřevostavbě. Postavili si ji svépomocí
Slavná moderátorka ČT, Marcela Augustová, si se svým manželem Tomášem Bečvářem postavila dřevostavbu v CHKO pod Ještědem. Čím se podle nich liší bydlení ve zděném a dřevěném domě?

Moderátor Petr Vacek nás nechal nakouknout pod pokličku. Prozradil, jak bydlí s rodinou na Praze 4
Petr Vacek se s nadšením pustil do mnoha rekonstrukcí, aby zajistil, že bude mít jeho dům nižší tepelné ztráty. V rozhovoru nám popsal svůj vytápěcí systém a mnoho dalšího. Přečtěte si o důsledcích instalace centrální rekuperace nebo o amatérském systému zadržování dešťové vody.

Fotbalová legenda Koller si s přítelkyní Sophií postavil luxusní roubenku. Na velikosti rozhodně nešetřili
Historicky nejlepší český fotbalový střelec si s přítelkyní Sophií postavil svůj první dům a pozval redakci Dřevostavitele na návštěvu. „Záchod udělali Honzovi na míru, pomalu na něj ani nevyskočím,“ popisuje s úsměvem Sophie komplikace, které je v průběhu výstavby doprovázely.

Moderátorka Michaela Dolinová opravila chalupu u České Lípy. „Zbavili jsme se původních kamen a dnes toho lituji,“ přiznává
Všechno nešlo jako po másle. S rodinou se při rekonstrukci potýkali s reklamací septiku, červotočem a špatnou volbou krbových kamen, která jim chalupu ani zdaleka nevytopí.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: