Radek propojil krbová kamna s akumulační nádrží a podlahovým vytápěním. Systém topí ještě 10 hodin po vyhasnutí ohně
Než se Radek pustil do rekonstrukce 200 let staré chalupy v Krkonoších, měl v plánu pouze vyměnit stará horkovzdušná kamna za modernější typ. Své rozhodnutí však v průběhu realizace přehodnotil a zvolil mnohem komplexnější variantu. Propojil si krbová kamna s akumulační nádrží a podlahovým vytápěním. K tomu si navíc pořídil ještě další kamna. V rozhovoru se Radek podělil o to, kolik ročně protopí, jak celý systém funguje a jak je s ním spokojený s odstupem času.

Radku, popište mi vaši chalupu.
Máme relativně velkou dvojpodlažní chalupu v Krkonoších. Chalupa je stará 200 let a před dvěma lety proběhla velká rekonstrukce, kdy došlo i k celkovému zateplení.
V rámci rekonstrukce jste si pořídili nová kamna?
Ano. Předtím zde byla klasická stará horkovzdušná kamna, ale tam jsme měli jen dvě možnosti. Buď jsme doma měli vedro, nebo zimu. Před rekonstrukcí bylo záměrem co nejvíce zachovat původní chalupářský styl domu, tudíž jsme chtěli pouze stará kamna vyměnit za novější typ. Během rekonstrukce jsme to však přehodnotili a vydali se trochu jiným směrem.
Jakým?
Rozhodli jsme se, že chceme kamna i podlahové vytápění. Doptával jsem se vodaře a ten nám řekl, že to není problém a dělá to běžně. Jen nás upozornil, že vzhledem k velikosti domu bude nutné sehnat kamna s co největším výkonem. Spočítal, že potřebujeme výkon alespoň 20 kW, ale že to chce mít zhruba 5 kW rezervu. Kamna s největším výkonem, která jsem tehdy našel, měla 25 kW a byla od firmy HS Flamingo, konkrétně Aquaflam 25 (aktuální cenu těchto krbových kamen s výměníkem najdete zde).
Jak přesně systém funguje?
Jakmile zatopíme, kamna sálají teplo do vzduchu, ale jedná se jen o velmi malou část výkonu, přibližně 5 kW. Zbytek, tedy nějakých 20 kW, odchází díky výměníku do vody. Ta voda cirkuluje podlahovým topením a postupně vyhřívá podlahy, a tedy i místnosti. Máme na systém napojeny i radiátory, ale ty příliš nepoužíváme.
Součástí systému je i akumulační nádrž, do které se vejde 800 litrů vody (na aktuální ceny akumulačních nádrží se můžete podívat zde). V případě, že už je chalupa vytopená, začne se ohřívat voda v nádobě. Odtud čerpadla neustále rozvádějí vodu do podlahového topení a radiátorů, a to i dlouho potom, co kamna vyhasnou. Klidně i 9 nebo 10 hodin.
Kde máte akumulační nádrž umístěnou?
Je uložena v kůlně, která je zateplená, takže jsou tam minimální tepelné ztráty. Výhoda je v tom, že kůlna je o něco výše, než je zbytek chalupy, tudíž voda dokáže cirkulovat i samospádem. Ve chvíli, kdy vypadne proud a přestanou jít čerpadla, hrozí, že se systém přehřeje. Ale tím, že je kůlna výš, dokáže systém fungovat i bez elektřiny a čerpadel. Jedná se tedy o poměrně sofistikované řešení.
Z akumulační nádoby je vyvedena roura, která umožňuje připojit tepelné čerpadlo, kdybychom ho do budoucna chtěli. Fungovalo by to tak, že ve chvíli, kdy bychom topili dřevem a měli natopenou vodu, tepelné čerpadlo by se vyplo. A naopak ve chvíli, kdy by se nám nechtělo topit, by se tepelné čerpadlo samo zapnulo.
Jak regulujete teplotu v domě?
Na radiátorech jsou termostatové hlavice. U akumulační nádoby je směšovací čerpadlo, do kterého jde jedním kohoutem studená a druhým teplá voda, která se ohřála v systému. Na tomto směšovacím čerpadle si můžete navolit teplotu, která jde do podlahového topení.
Nepřetápí se obytný prostor, když nahříváte vodu v akumulační nádrži?
Právě že vůbec. Naprostá většina toho tepla jde do vody a jen relativně malý výkon přímo do vzduchu. Takže i když topíme úplně naplno, tak k přetopení nedochází.
Kde máte kamna umístěna?
Máme je v centrální místnosti, kde trávíme většinu času a ve které také spíme.
Máte kromě kamen ještě jiný zdroj vytápění?
Ano. To podlahové vytápění má pomalejší náběh, tudíž jsme si pořídili ještě další kamna, tentokrát horkovzdušná. Když přijedeme po delší době, tak si topíme horkovzdušnými, než se teplovodní naplno roztopí. Mimo to nic jiného nemáme.
Ta horkovzdušná kamna máte od stejné firmy?
Ano, typ se jmenuje Masterflamme (aktuální cenu těchto krbových kamen najdete zde). Jedná se o designově velmi povedená kamna. S těmi kamny s výměníkem jsme byli opravdu velmi spokojeni, proto jsme u horkovzdušných sáhli po stejné firmě. S firmou byla vždycky velmi vstřícná a profesionální komunikace, takže nebyl důvod hledat jiného výrobce.
Za jak dlouho se chalupa vytopí?
Chvíli to trvá, klidně 6–8 hodin, systém je tedy spíše na dlouhodobější používání. Pokud byste využívali chalupu víkendově, tak se to moc nevyplatí. Ale zase pro trvalé obývání nemovitosti je to perfektní, člověk vstane a nemusí hned chodit přikládat. A právě abychom zkrátili tu dobu, než se chalupa vytopí, pořídili jsme navíc horkovzdušná kamna, která hřejí hned. Jsou ve stejné místnosti, z druhé strany komína.
Topíte jen dřevem?
Ano, tady v horách je dostupné a navíc za slušné peníze, takže nemáme potřebu řešit nějaké alternativy. Zatím jsme měli spíše měkké dřevo, ale plánujeme to doplnit i něčím tvrdším. Přikládáme tak jednou za půl hodinky.
Kolik protopíte za rok dřeva?
Nežijeme v chalupě úplně trvale, ale i tak zde trávíme většinu času. Za sezónu spotřebujeme 8–10 kubíků dřeva. Když ho koupíme v kládách, tak stojí 1 200–1 500 Kč za kubík. Takže náklady na tu topnou sezónu jsou nějakých 10–12 tisíc.
Při topení dřevem vzniká trochu nepořádek. Nemáte s tímto problém?
Když člověk topí dřevem, je třeba počítat s tím, že při přikládání občas něco vypadne. Ale není to na takové úrovni, že by to nějak obtěžovalo nebo omezovalo. Koupili jsme si vysavač na popel, abychom ho nemuseli vybírat a zbytečně nedělali nepořádek. S tím jsme velmi spokojeni, vyplatí se do něj investovat. Na aktuální ceny vysavačů na popel se můžete podívat zde.
Na kolik takový vytápěcí systém vyjde?
Ta krbová kamna sama o sobě stála 100 tisíc korun a příprava systému včetně podlahového topení a akumulační nádrže dalších 200 tisíc, takže dohromady zhruba 300 tisíc korun. Pak máme ještě ta druhá, horkovzdušná, kamna, a ta vyšla na 40 tisíc korun.
Je to trochu nákladnější investice, na druhou stranu i za tepelné čerpadlo dáte 300 tisíc. Samozřejmě ze začátku, když jsem o tom vůbec nic nevěděl, a v obchodech člověk běžně vidí kamna za 20 tisíc, tak mu přijde 100 tisíc moc. Když teď ale vidím, jak kamna fungují, tak už jsem si jistý, že ta investice měla smysl. Z dlouhodobého hlediska se to určitě vyplatí.
V čem spočívá hlavní výhoda propojení kamen s podlahovým topením oproti horkovzdušným kamnům?
Podlahové topení je v zásadě jako velkoplošný radiátor, který máte neustále pod nohama. Teplo se tedy šíří rovnoměrně. Další výhoda spočívá v tom, že jakmile vám vyhasnou horkovzdušná kamna, máte doma zkrátka zimu. Naproti tomu to podlahové vytápění je uložené v betonu a je na něm dlažba, díky čemuž má dlouhou tepelnou setrvačnost. Takže i když vám kamna vyhasnou, minimálně 12 hodin máte v objektu teplo, jelikož máte vyhřátou obrovskou plochu.
Vy jste původně z města. Zvykli jste si na topení dřevem rychle?
Člověk si to dřevo musí nachystat, navést, nosit a tak dále. Je s tím spojená nějaká aktivita, není to jen o tom, že zapnete vypínač. Ale není to nic hrozného, nedělá nám to žádný problém.
Kdo vám kamna nainstaloval?
Instaloval nám je vodař, lokální živnostník, který podobné systémy dělal běžně. Měl s tím zkušenosti, takže to proběhlo bez problémů.
Je něco, co byste poradil lidem, kteří kamna teprve vybírají?
V první řadě je důležité mít rezervu ve výkonu kamen. Když tedy vodař spočítá, že musíte do systému dostat třeba 20 kW, kupte kamna, která mají výkon 25 kW. Nejhorší, co se může stát, je, že člověk systém poddimenzuje a kamna tu plochu potom neutáhnou.
A poté se nebát podobného systému, jako máme my. Je to opravdu velmi komfortní. Nebát se ani té akumulační nádrže, bez ní by to nebylo úplně ideální.
Doporučil byste tento systém po dvou letech užívání?
Bezesporu. Všem, kdo se mě ptá na radu, tento systém doporučuji. Podlahové vytápění je opravdu skvělé. Na rozdíl od horkovzdušných kamen máte homogenní teplo v celé místnosti, v každém rohu. Šel bych znovu jak do stejných kamen, tak do stejné firmy.
Děkuji za příjemný rozhovor.
Také děkuji.
P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.
SDÍLET ČLÁNEK
Autor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
12.07.2025
Photocredit: Radek R. (se souhlasem)
Zdroj: Zkušenosti našeho čtenáře

Rozebrali jsme akumulační krbová kamna. Jejich princip úspory znali už naši pradědové
Topení dřevem má v česku nezpochybnitelnou tradici. Postupem času však dochází nejen k technologickému vývoji, ale i ke změně potřeb domácností, které takové vytápění využívají.

Krbová kamna mají uklizená během chvilky. Majitelé ukázali, jak si usnadňují každodenní boj s popelem
Majitelé si pořídili krbová kamna do obýváku, ale často bojovali s úklidem topeniště a hromadícím se popelem, který dělal nepořádek v domě. Otec majitele jim však poradil, jak kamna rychle a efektivně čistit, aniž by roznesli popel a nečistoty po domě.

Obstojí akumulační kamna na dřevo v -10 °C? Výsledky testu nás samotné překvapily
Tuhé mrazy máme za sebou, a tak můžeme konečně udělat závěr z testu provozu malého rodinného domu čistě na akumulační krbová kamna na dřevo, která jsme použili jako jediný zdroj vytápění.

Krbová kamna vytopí dům sedmičlenné rodiny na Bruntálsku. Václav prozradil pořizovací cenu i náklady na vytápění
Zpočátku nevěděli, kolik dřeva mají přikládat do topeniště a tak si Václav pořídil zařízení, které mu pomáhá regulovat množství dřeva.

„Díky krbovým kamnům nám klesla spotřeba elektřiny o 3 MWh,“ říká Pavel. Bez problému vytopí celý rodinný dům
„Původně jsme si pořizovali krbová kamna především kvůli atmosféře,“ přiznává Pavel, který žije v rodinném domě nedaleko Prahy. S odstupem času však spatřuje výhod krbových kamen mnohem více.

Závěsná krbová kamna si pořídil, aby nezničil podlahu v obýváku. „Stačí dvakrát zatopit a v domě je teplo,“ říká Petr
Závěsná kamna dokáží vytopit přízemní dům (130 m2) během chvilky a majitelé tak ani nemusí zapínat elektrokotel.

Za topení elektrokotlem už nepřeplácí. Jindřich propojil krbová kamna s akumulační nádrží a snížil tak spotřebu energie o 3–4 MWh
Jindřich přišel na úsporný způsob propojení krbových kamen s akumulační nádrží, a dokonce se podělil o technické schéma napojení jednotlivých systémů v jeho domě.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: