Závěsná krbová kamna si pořídil, aby nezničil podlahu v obýváku. „Stačí dvakrát zatopit a v domě je teplo,“ říká Petr
Petr z Liberecka koupil krásný rodinný dům, který však nebyl zkolaudovaný. K tomu, aby kolaudaci získal, musel do domu (podle projektové dokumentace) instalovat krbová kamna. Rodinný bungalov byl však úplně nový a Petr se tak příliš nehrnul do stavebních zásahů. S partnerkou však dokázal najít geniální řešení – našli krbová kamna, která mohou zavěsit na zeď. Přízemní dům (130 m2) dokáží vytopit během chvilky a majitelé tak nemusí zapínat elektrokotel.

Petře, jak vám pomohla závěsná krbová kamna v rámci získání kolaudace?
Před pěti lety jsme s partnerkou kupovali novostavbu – rodinný dům. S původním majitelem jsme se dohodli, že od něj koupíme dům už zkolaudovaný. Jenomže při kolaudaci se vyskytly menší problémy, například nutnost dodělat zemní filtr za čističku odpadních vod nebo dodělat komín a kamna, která byla v původní projektové dokumentaci, ale během stavby se nerealizovala. Počítalo se jen s vytápěním domu pouze pomocí elektrického kotle. Úředníkům se to ale nelíbilo, protože by se tak změnil energetický štítek. Takže bylo potřeba krbová kamna i s komínem dodělat.
Jak jste vyřešili tento problém s původním majitelem?
Původnímu majiteli se kvůli problémům, které jsem zmiňoval, všechno hodně prodražilo, proto jsme společně hledali efektivní řešení. A to nejen finanční, ale i stavební. V domě totiž nebyly připraveny základy pro komín a podlahy byly již položené. Nechtěli jsme dělat velké stavební zásahy.
Proto jste se rozhodli pro zavěšený krb?
Ano, přesně tak. Rozhodli jsme se zavěsit krb na zeď tak, aby netlačil i s komínem do podlah a napojit ho na kouřovod sloužící jako komín. Majitel tedy zafinancoval komín a domluvili jsme se, že nám poskytne 50 tisíc korun na výběr vlastních kamen. Na internetu nás zaujala krbová kamna Malia od HS Flamingo, která odpovídala přesně naší představě.
Pozn. redakce – pomocí konfigurátoru (viz níže) si můžete prohlédnout stejný typ kamen i s moderním dřevníkem v různých barvách. Změnit můžete taktéž i prostředí, ve kterém se nachází (interiér).
Jak jste připevňoval krbová kamna na zeď?
Krbová kamna jsem si dokázal zavěsit svépomocí, nebylo to nic náročného. Za obývacím pokojem máme vstupní chodbu. Tam bylo nutné vyvrtat přívod na vzduch (tento otvor jsem zakryl bílou mřížkou) a pomocí chemické kotvy navrtat držáky na zeď. Následně jsem kamna zavěsil.
Pozn. redakce – pokud si budete chtít umístit tento moderní typ krbových kamen do vlastního obýváku, klikněte zde.
Komín jste si dokázal také postavit sám?
Na realizaci komína mi původní majitel poslal kominíka, ale jeho práce bohužel nesplňovala očekávanou kvalitu.
Co se stalo?
Komín je nevkusně složen ze čtyř dílů místo ze dvou a nemluvě o tom, že na půdě přivrtal komín na vazníky způsobem šesti letého dítěte.
Reklamoval jste jeho práci, nebo...?
Otvor na čištění, který je hned u kraje jednoho z těchto dílů, jsem musel ještě lehce zbrousit, aby do sebe jednotlivé díly komína dobře zapadly. Pokud bude příležitost, alespoň spodní viditelnou část komína si nechám předělat.
Jak často topíte v krbových kamnech?
Mysleli jsme si, že je nebudeme moc často používat, ale reálně zapalujeme v topeništi pravidelně po celou zimu.
A jakým dřevem v kamnech topíte?
Používáme tvrdé dřevo – dub a buk. Je to především z toho důvodu, že má toto tvrdé dřevo velkou výhřevnost. Stačí ho málo a vydrží hořet dlouho.
Jak často tedy topíte v krbových kamnech?
V mínusových teplotách stačí bez následného přikládání zatopit jednou ráno a jednou večer. Dům je v přední části vyhřátý na 23–25 °C a v zadní části na 21–22 °C (aktuální ceny krbových kamen na českém trhu zjistíte např. zde – pozn. redakce). Pro nás je to ideální, protože na opačné straně našeho bungalovu máme ložnici, takže nám nevadí, že tam máme chladněji. Naopak v místnostech, kde jsme přes den (kuchyň a obývací pokoj) máme tepleji.
A jak často topíte elektrickým kotlem?
Elektrický kotel používáme, jen když je venku velká zima a to tak maximálně 1,5 hodiny denně. Nebo ještě v případě, pokud potřebujeme dotopit zadní část domu, aby se tam netvořila plíseň.
Je údržba krbových kamen snadná nebo náročná?
Popelník je třeba pravidelně vysypávat, protože popela z tvrdého dřeva je poměrně dost. A i když používáme několik let vysušené tvrdé dřevo, okno krbových kamen se velmi špiní. A to i přesto, že máme zapnutý ofuk skla na plno.
A komín je čistý?
Ten necháváme pravidelně každý rok čistit, ale kominík vždy říká, že tam neměl žádnou práci, že je čistý.
Pozn. redakce – pomocí konfigurátoru (viz níže) si můžete prohlédnout stejný typ kamen z různých úhlů.
Doporučil byste tato krbová kamna vašim přátelům a známým?
Celkově hodnotím kamna kladně, protože dělají to, co se od nich očekává – „vyrábí“ teplo za poměrně nízké náklady. Je třeba mu věnovat trochu péče, ale to není nic, co by bylo nadmíru otravné. A teplo z něj je příjemné. Na závěr bych jen dodal, že to bylo poměrně efektivní řešení a jsme rádi, že jsme nemuseli při kolaudaci provádět velké stavební úpravy.
Petře, díky za rozhovor.
Také děkuji za rozhovor.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
23.05.2025
Photocredit: Se souhlasem majitele krbových kamen
Zdroj: Woodheat

Akumulační krbová kamna na dřevo? Majitel se rozpovídal o zkušenostech po letech topení
Když si kamna před třemi lety pořizoval, předcházelo tomu dlouhé rozhodování. Hlavním důvodem byla pořizovací cena a nejistota, jestli je v domě reálně využije.

„Vzbudil mě kouř, málem jsme se udusili,“ vzpomíná Tereza. Před spaním špatně obsloužili krbová kamna
V dnešním článku popsali majitelé domu chybu, kvůli které se málem udusili ve vlastním domě a varují další rodiny v rozhovoru.

Rozebrali jsme akumulační krbová kamna. Jejich princip úspory znali už naši pradědové
Topení dřevem má v česku nezpochybnitelnou tradici. Postupem času však dochází nejen k technologickému vývoji, ale i ke změně potřeb domácností, které takové vytápění využívají.

Krbová kamna mají uklizená během chvilky. Majitelé ukázali, jak si usnadňují každodenní boj s popelem
Majitelé si pořídili krbová kamna do obýváku, ale často bojovali s úklidem topeniště a hromadícím se popelem, který dělal nepořádek v domě. Otec majitele jim však poradil, jak kamna rychle a efektivně čistit, aniž by roznesli popel a nečistoty po domě.

Obstojí akumulační kamna na dřevo v -10 °C? Výsledky testu nás samotné překvapily
Tuhé mrazy máme za sebou, a tak můžeme konečně udělat závěr z testu provozu malého rodinného domu čistě na akumulační krbová kamna na dřevo, která jsme použili jako jediný zdroj vytápění.

Krbová kamna vytopí dům sedmičlenné rodiny na Bruntálsku. Václav prozradil pořizovací cenu i náklady na vytápění
Zpočátku nevěděli, kolik dřeva mají přikládat do topeniště a tak si Václav pořídil zařízení, které mu pomáhá regulovat množství dřeva.

„Díky krbovým kamnům nám klesla spotřeba elektřiny o 3 MWh,“ říká Pavel. Bez problému vytopí celý rodinný dům
„Původně jsme si pořizovali krbová kamna především kvůli atmosféře,“ přiznává Pavel, který žije v rodinném domě nedaleko Prahy. S odstupem času však spatřuje výhod krbových kamen mnohem více.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: