HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Lucie a Jan berou od státu štědré dávky, přestože Jan vydělává přes 60 tisíc měsíčně

Systém sociálních dávek by měl pomáhat pouze potřebným. V ideálním světě by to tak jistě bylo, nicméně svět, ve kterém žijeme, ideální není. Proto se v něm vždy najdou lidi, kteří se snaží nějak obejít, nebo dokonce využít systém. Mezi ně patří také pár Lucie a Jan, kteří i přes nemalý příjem pobírají tučné dávky. Jak je to možné?


Lucie a Jan berou štědré příspěvky, i přes solidní příjem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Ben Skála, Benfoto (Wikipedia CC 4.0)

Svatba není třeba

Lucie a Jan jsou spolu již dvanáct let, před sedmi lety se sestěhovali a nyní vychovávají pětiletého syna. Ačkoli by je jejich rodina i přátelé rádi viděli ve svazku manželském, Lucie s Janem se rozhodli, že se nevezmou. A to i přesto, že to znamená neustálé odolávání tlaku okolí a poslouchání připomínek. Důvodem však není pouze to, že považují instituci manželství za zbytečný přežitek, ale jde především o pragmatické hledisko. Spočítali si totiž, že je život „na hromádce“ vyjde mnohem lépe.

Peněz není nikdy dost

Zatímco Jan má stabilní práci s nadprůměrným platem 60 tisíc měsíčně, Lucie zůstává doma s jejich pětiletým synem a občas si přivydělá brigádami, které jí přináší okolo 3 000–5 000 Kč měsíčně. Ačkoliv má však Jan více než slušný plat, Lucie pobírá od státu příspěvky v nemalé výši. Podařilo se jí získat porodné a nyní dostává také přídavek na dítě. Kromě toho si žádá o příspěvek na bydlení, který někdy přesahuje i deset tisíc korun. Celkem si tak rodina přijde měsíčně na velmi slušnou částku.

Ale jak je to možné, když má Jan tak hezký příjem? Snadno. Jelikož Lucie s Janem nejsou svoji a Jan není přiznaným členem domácnosti, je Lucie brána jako svobodná matka, která teoreticky splňuje podmínky pro získání dávek. Takto může rodina dosáhnout na příspěvky, které by pro ni byly jinak neodstupné.

Vezmeš si mě?

Ne. Proč bych to dělala. Z pohledu Jana a Lucie je totiž mnohem výhodnější zůstat nesezdáni. Pokud by se vzali nebo by Lucie přiznala, že s nimi Jan žije, o příspěvky by okamžitě přišli. A jak o sobě manželé tvrdí, oni přece nejsou tak hloupí. Pochopitelně fakt, že tyto peníze nutně nepotřebují a ony poté chybí jinde, je nezajímá.

Jak to, že to projde?

Tato praxe však bohužel není nic neobvyklého a Lucie s Janem nejsou první ani jediní, kteří ji provozují. Ministerstvo práce a sociálních věcí si je vědomo toho, že některé páry takto zneužívají možností sociálního systému a formálně se vyhýbají manželství, aby si zachovali nárok na dávky. Problém spočívá v tom, že kontrola je v této věci pro úřady poměrně složitá. Většinou probíhá formou dotazování sousedů, ověřování majetkových poměrů a podobně.

Chystají se změny

Mnohé si ministerstvo slibuje od plánované reformy, která bude podle všeho přelomová. Ta má být reakcí na aktuální složitost celého systému. Dojde k nahrazení čtyř opakujících se příjmově testovaných dávek jednou novou dávkou. Čtyři současné dávky nyní odpovídají čtyřem žádostem, což vede ke čtyřem správním řízením. Změna tak bude znamenat pouze jednu žádost a jedno řízení.

Nově bude státní podpora oceňovat snahu klientů pracovat nebo řádnou školní docházku dětí. Kromě toho se také budou více zohledňovat konkrétní finanční možnosti žadatele, aby se nestávalo, že peníze dostane člověk, který je nepotřebuje, protože disponuje velkým majetkem. Účinnost zmíněných opatření je plánována na rok 2025.

Zneužívá někdo ve vašem okolí sociální dávky?

Ano, znám takové lidi.

9638

Ne, o nikom nevím.

526

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
07.11.2024

Photocredit: Ben Skála, Benfoto (Wikipedia CC 4.0)

12

Nájemní bydlení vyměnili za obytňák. Náklady jim klesly o 180 tisíc Kč ročně
Manželský pár s dítětem odešel z nájmu a investoval veškeré úspory do přestavby starého ojetého auta. Tomáš s Markétou dříve platili několik tisíc korun měsíčně. To se však po odstěhování do dodávky velmi rychle změnilo.

Už žádné sociální dávky lidem, kteří disponují větším množstvím nemovitostí
Do nečekané životní situace se může dostat každý z nás. Pokud taková situace znamená i finanční nouzi, nabízí se možnost čerpání sociálních dávek, na které povinně odvádíme po celý život platby ve formě pojištění.

Petrovi z Prahy přispívá stát na bydlení, přestože bere 50 tisíc měsíčně
Také žijete v přesvědčení, že příspěvky na bydlení by měli dostávat ti, kteří to opravdu potřebují? Ve skutečnosti však na příspěvky dosáhnou i lidé s nadprůměrnými platy.

Kristýna mazaně využívá příspěvek na bydlení. Žije tak v centru města skoro zdarma
Pravděpodobně v jakékoliv společnosti se najdou jedinci, kteří se snaží všechny systémy dokonale využít. Své by o tom mohla vyprávět Kristýna, která díky těmto praktikám bydlí v luxusním bytě za necelé tři tisíce.

KVÍZ: Máte nárok na příspěvek na bydlení a víte kolik můžete dostat?
Kdo má nárok na příspěvek na bydlení? Jaké musíte pro získání podpory splňovat podmínky? A jaký příspěvek na bydlení dostane samoživitelka se dvěma dětmi či právník žijící sám v Praze?

Pokuta za špatnou likvidaci stavebního odpadu může jít do milionů. I pro ty, kteří se ho zbavili poctivě
Dodržujete dopravní předpisy, všechny pohledávky platíte včas a vzorně třídíte odpad. S poctivostí přece nejdál dojdeš, říkáte si. Bohužel, ne vždy tomu tak je.

95 Čechů ze 100 ví o někom, kdo zneužívá dávky. Čerpají je i lidé s platy nad 60 tisíc
Které oblasti sociálních dávek jsou nejsnadnějším terčem? A jak to že na ně dosáhnou i lidé, kteří mají příjmy 60 tisíc měsíčně a víc?