HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Marmoleum, nebo linoleum? Jaké podlaze dát přednost?

Zařizování interiéru začíná vždy od podlahy. Rozhodnout se, jakou podlahu položit v kuchyni, obýváku nebo na chodbě, je těžké. Řešíte materiál, nosnost, odolnost, ale i barvu a design. Vedle tradičního linolea se už řadu let objevuje přírodní varianta – marmoleum.

V čem je marmoleum jiné? Jaké jsou jeho vlastnosti? A za kolik ho pořídíte? 


Marmoleum
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »

Marmoleum si před několika lety našlo cestu i do českých domácností. Stalo se to v době, kdy se lidé více začali zajímat o to, jakými materiály se obklopují. Přírodní vlna a touha po zdravém bydlení vynesla na pomyslný piedestal podlah i marmoleum. Jinak se mu říká také přírodní linoleum. Navíc, ani cvičené oko na první pohled nepozná, že nohy nechodí po linu, ale po docela jiném materiálu.

Přírodní podlaha? Marmoleum

Už několik let je marmoleum módní záležitostí. Důvodů je hned několik. Když pomineme jeho přírodní původ, dalším pozitivním faktem je, že si výrobci dávají záležet na designu a barvách. Prodávají se marmolea jednobarevná v šik odstínech, stejně jako marmolea s velmi kreativními motivy.

Marmoleum se nejčastěji prodává v tloušťce kolem 3 mm, a to v rolích nebo v jednotlivých čtvercích. Vyrobeno je z přírodních a obnovitelných zdrojů, konkrétně z lněného oleje, borovicové pryskyřice, vápence a dřevité moučky. Právě dřevitá moučka na sebe dobře váže přírodní pigmenty, a proto je nabídka marmolea tak pestrobarevná.

Ekologická likvidace marmolea

Při výběru podlahy pravděpodobně neřešíte otázku „co jednou“, ale pokud dohlédnete za horizont 30 let (taková je životnost marmolea), vězte, že i jeho likvidace bude šetrná k přírodě. Bez zatížení životního prostředí ho můžete vy nebo vaši potomci spálit či ho nechat rozložit na kompostu.

Marmoleum izoluje a je vhodné pro alergiky

Pokud máte v domě alergika, i tomuto faktu je třeba přizpůsobit výběr podlahy. S koberci to nepůjde a vy toužíte po podlaze, která nestudí, dobře izoluje, nezadržuje prach a snadno se uklízí. Marmoleum, stejně jako konkurenční linoleum, je v tomto případě dobrou volbou. Marmoleum má velmi dobré izolační vlastnosti, a protože má bakteriostatické vlastnosti, hodí se i pro alergiky. S úklidem si nemusíte příliš lámat hlavu – stačí mop a mýdlová voda.

Nevýhody marmolea

Zatím se zdá, že má marmoleum jen samé výhody. Není to pravda. Některá marmolea mohou mít menší mechanickou odolnost. To můžete pocítit jako problém, pokud máte malé děti, které si na podlaze hrají, nebo používáte v domácí pracovně kolečkové židle. Rýhy potom zamaskujete jen těžko.

Vyšší je také cena, kterou za přírodní linoleum utratíte. Metr čtvereční marmolea se prodává v průměru kolem 650 až 750 korun. Pochopitelně seženete levnější i dražší marmolea. Cena závisí na výrobci, tloušťce, designu a barvě. Protože ale podlahu nekupujete každý den, vyplatí se sáhnout hlouběji do kapsy. Podezřele levné podlahy se prostě nemusí vyplatit.

Pokládka marmolea

Marmoleum se pokládá na rovný, hladký, čistý a suchý povrch. Pokud řešíte podlahovou nerovnost, raději ji napřed odstraňte, to odborníci doporučují už při nerovnosti 2 mm. Vyrovnání podlahy stěrkou sice lehce navýší investici, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Marmoleum potom můžete položit z role nebo jako čtverce se systémem click.

A co linoleum?

Ani linoleum není třeba zavrhovat, i když s marmoleem prohrává hned v několika oblastech, především v té ekologické. Pořídíte ho ale za mnohem nižší cenu. Vybírat si můžete z různých tloušťek, designů a barevného provedení. Výjimkou nejsou linolea imitující dřevo nebo linolea s ultra moderními motivy. Linoleum je oblíbené i díky své nenáročné pokládce a údržbě. Nevýhodou je ale jeho kratší životnost. Navíc jeho výroba i likvidace zatěžují životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat: Linoleum: Vzorník, ceník a fotogalerie 

Srovnání nakonec: Marmoleum, nebo linoleum?

A jakou podlahu máte doma vy? Podělte se o své zkušenosti a napište nám do diskuze.

Autor:

Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:


Photocredit: Donaleen

5 -3

Hodnocení: 4.5/5 (33 hodnocení)

Podělte se s námi o Váš názor:

Související články:

Zvažte prosím deaktivaci AdBlocku pro tento web.

Přístup k obsahu tohoto portálu je zdarma. Naším zdrojem příjmu je totiž bannerová reklama.

Používáním systému AdBlock nás připravujete o finanční zdroje, bez kterých nebudeme schopni portál nadále provozovat.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonu ruky na červené značce a zvolte 'Nespouštět na stránkách na této doméně'. Děkujeme!

PŘEČETL JSEM A CHCI PŘEJÍT NA PORTÁL