Ochlazení domácnosti o 6 °C s využitím větráku za pár stovek. Princip, který znali už naši předkové
Vychladit domácnost se může v těchto parnech zdát jako neřešitelný úkol, pokud nemáme k dispozici drahou klimatizaci a dostatečné stínění oken předokenními žaluziemi. Existuje přitom poměrně chytré řešení, které znali už naši předkové a velmi efektivně jej používali. Lze jej vylepšit využitím jednoho obyčejného větráku, který pořídíme za pár stovek korun.

Princip výměny tepla
Využití větráku k ochlazování prostoru zná asi každý. Problém je ale v tom, že málokdo ví, jak s ním správně pracovat. Lidé si obvykle nastavují větrák tak, aby foukal přímo na ně, čímž způsobuje spíše vysoušení pokožky nežli kýžené ochlazování. Jak správně používat větrák jsme se zkrátka ve škole nenaučili a je to zjevně velká škoda. Měl by totiž sloužit čistě k automatizaci výměny vzduchu v rámci domácnosti. Je však podstatné vědět jak jej správně umístit a používat.
Větrák mimo ochlazovaný prostor
Vcelku překvapivou zásadou, kterou je nutné dodržet, je umístění větráku přesně do opačného bodu domácnosti, než který chceme chladit. Místo, aby foukal směrem dovnitř, otočíme jej naopak tak, aby foukal ven. Otevřeme okno a větrák postavíme tak, aby vyfukoval teplý vzduch z domácnosti směrem ven. V co nejvíce vzdáleném bodu domácnosti pak vytvoříme místo, které se bude nejvíc ochlazovat a to tak, že také jednoduše otevřeme okno. Zde však již žádný větrák neumisťujeme. Získáme tak navíc přidanou hodnotu tichého místa vhodného k nočnímu spánku.
Jednoduše geniální princip
Větrák umístěný u okna, který vytahuje teplý vzduch z domácnosti vytváří mírný podtlak, který pomáhá vtahovat chladný večerní a noční vzduch do domácnosti právě druhým otevřeným oknem. K největšímu ochlazení tak dojde v ložnici, kde jsme otevřeli okno. Tím, že necháme současně otevřeny i dveře prochází studený vzduch celou domácností a ochlazuje ji po celém prostoru. S tím, že k největšímu ochlazení dochází právě v místě počátku, tedy přímo u okna ložnice. To je kýžený efekt, kterého chceme dosáhnout.
Využití pater s různou teplotou
V případě, kdy máme v rámci domu k dispozici přízemní nebo podzemní patro, lze tento systém aplikovat nejen v noci, ale i přes den večer nebo ráno. Jako zdroj chladného vzduchu zvolíme prostor, který disponuje nižší teplotou a do protilehlého místa domácnosti umístíme větrák, který nasměrujeme směrem ven. Efekt, kterého dosáhneme je identický a k ochlazení domu dojde během chvíle. Získaný pokles teploty může plně odpovídat teplotě zdroje. V případě poklesu nočních teplot se pak často jedná o propady v řádu vyšších jednotek stupňů. Dobře vychlazená domácnost, je-li také dobře zaizolovaná a ochráněna před vnikem vnějšího slunce, vydrží v příjemném klima až do dalšího večera.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Jan Dvořák
Redaktor
Vydáno dne:
01.07.2025
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s odborníkem na chlazení

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: