HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Časté chyby instalace fotovoltaiky, které se mohou tvrdě prodražit

Zájem o fotovoltaiku je v letošním roce na vzestupu a o instalaci fotovoltaické elektrárny dnes uvažuje stále více domácností. Se zvýšeným zájmem a počtem instalací se však objevují i nechtěné chyby, které mohou mít značný vliv na účinnost těchto systémů. Mnohým z těchto nedostatků lze předejít již při projektování fotovoltaické elektrárny a docílit tak její případné návratnosti. V tomto článku jsme připravili výčet těch nejčastějších chyb při instalaci fotovoltaiky a připravili i možná řešení, jak jim předejít.


Vacy Village Action Group
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Flickr (CC by 2.0)

Orientaci fotovoltaických panelů se nevyplatí podceňovat

Stokrát omílanou pravdu přestanou lidé vždy brát na vědomí. Mezi absolutně nejčastější chyby při instalaci fotovoltaiky patří špatná orientace panelů vůči světové straně a jejich následný sklon k dopadajícím slunečním paprskům. Základní pravidlo, které říká, že orientovat panely na jih, nemusí být vždy zcela ideální. Praxe ukazuje, že pro mnoho nemovitostí je mnohem příhodnější orientace fotovoltaiky spíše jihozápadním směrem.

Orientaci fotovoltaiky do velké míry ovlivňuje orientace nemovitosti vůči světové straně a rovněž i typ střechy. Před každou instalací fotovoltaické elektrárny se rozhodně vyplatí udělat si posouzení od odborníka, který měřením a výpočtem navrhne optimální řešení. Kromě správné orientace na světovou stranu je rovněž nutné nastavit fotovoltaické panely pod správným úhlem vůči dopadajícím slunečným paprskům. Optimální úhel se nachází v rozmezí 40–45°. U staveb s rovnou střechou lze tento aspekt řešit pomocí nástavných konzolí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Flickr (CC by 2.0), soltechpv, tillwe, © Drevostavitel.cz

Úspory na střídači s nízkým výkonem můžete časem litovat

Zcela zásadní součástí každé fotovoltaické elektrárny je její střídač (měnič). Tato komponenta (jak již napovídá její název) má za úkol měnit stejnosměrné napětí vyrobené fotovoltaickými panely na střídavé. Parametrů, podle kterých střídače vybírat, je hned několik. V prvé řadě je třeba se rozhodnout, zda střídač, který zvolíte, bude symetrický (čili bude rozdělovat proud do jednotlivých fází rovnoměrně) nebo asymetrický, který bude dodávat do jednotlivých fází proud dle potřeby.

Existují systémy, kde se vyplatí uvažovat o symetrickém střídači, nicméně pro standardní typ hybridní fotovoltaické elektrárny, které se dnes běžně instalují, se vyplatí zvolit spíše třífázový asymetrický střídač. Díky němu můžete využívat fotovoltaiku pro celou domácnost téměř bez omezení. Rovněž se vyplatí zvolit model měniče s vyšším výkonem. Například fotovoltaická elektrárna s třífázovým asymetrickým měničem o výkonu 5 kW bude schopna do každé fáze poslat najednou pouze 1,6 kW. Pokud jsou na tuto fotovoltaickou elektrárnu napojené spotřebiče s vyšším výkonem (například: tepelné čerpadlo s výkonem 7 kW), může být výkon střídače nedostatečný. Stejný případ nastává i tehdy, pokud se rozhodnete zvýšit počet panelů na střeše. Se střídačem o nízkém výkonu nebudete schopni vyrobenou energii za přímého slunečního svitu pro domácnost zužitkovat v daný moment. Ceny sestav fotovoltaických panelů si můžete prohlédnout zde.

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Back-up systém fotovoltaiky: Proč se určitě vyplatí o něm uvažovat?

Bude vám fungovat elektřina v domácnosti, jestliže vlastníte fotovoltaiku? Může i nemusí. To záleží, jestli má vaše fotovoltaická elektrárna (přesněji střídač) tzv. back-up systém. Jedná se o externí třífázový výstup střídače, na který jsou napojeny spotřebiče. Pokud plánujete instalaci hybridní fotovoltaiky, zcela jednoznačně se vyplatí pořídit střídač s back-up systémem. Získáte tak pojistku proti výpadku proudu na několik hodin až dní. Jak dlouho vám taková záloha vydrží? To bude záviset na spotřebě elektrické energie po výpadku a současně i na kapacitě baterií.  

V první části článku jsme se zabývali orientací fotovoltaických panelů a výběrem vhodného střídače. V té druhé se zaměříme na rizika, které skrývají dotace a na otázku, jak velkou elektrárnu zvolit. Pokračovat ve čtení článku →


Vydáno dne:
16.02.2023

Photocredit: Flickr (CC by 2.0)

5

Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby

Je tepelné čerpadlo v domě technický doping nebo dobrá investice?.. Číst více →Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor... Číst více →Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit

Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti... Číst více →Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?

Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika? .. Číst více →Mám tepelné čerpadlo – jak můžu snížit náklady na vytápění?

Náklady na provoz tepelného čerpadla lze snížit o desítky procent. Odborníci popsali, jak toho dosáhnout a co je potřeba udělat... Číst více →Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti... Číst více →Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika

Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy... Číst více →Domácí elektrárnu lze mít bez legislativních omezení. Odborníci je ale nedoporučují

Díky ostrovnímu systému docílíte absolutní energetické soběstačnosti na distribuční síti. Odborníci zde však vidí zásadní problém... Číst více →