HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Konference Pasivní domy 2012 rozhodně nebyla pasivní

Pasivní domy již nejsou žádnou novinkou, tak o čem může být dvoudenní konference na toto téma? Je to sbírka příspěvků o tom, jak jsou pasivní domy skvělé a že je potřeba je stavět?

V České republice nyní stojí na 500 pasivních domů a na konferenci Pasivní domy 2012 vystupovali z velké části právě jejich autoři či realizátoři. Takřka ve všech případech šlo stranou ego a poplácávání po zádech. Obsah přednášek se nesl v duchu: příště uděláme tuto část jinak, toto funguje a na tohle si dejte pozor.


Sborník u okna na topení

Konference Pasivní domy rozhodně nebyla pasivní. Kromě informačně nabitých konferenčních příspěvků z úst architektů, realizátorů i vědeckých pracovníků zabývajících se pasivními a energeticky úspornými technologiemi, byly po každém bloku přednášek zařazeny diskusní bloky na různá témata. Tato část byla velmi přínosná, protože přenášející odpovídali na konkrétní dotazy a nebyl tak prakticky žádný prostor na zbytečnou omáčku nebo nikam nevedoucí polemiku.
Letošní konference Pasivní domy měla tři hlavní témata:

Architektura pasivních domů

Příspěvky k tomuto tématu měli přední čeští i zahraniční architekti. Zajímavé bylo srovnání architektury pasivních domů v Rakousku, kde je možné počítat s daleko většími solárními zisky, s pasivními domy v našich podmínkách, kde obzvláště na severu musíme počítat s daleko menší intenzitou slunečního záření a je tedy nutná redukce zasklených ploch apod.

Všichni se však shodli na tom, že architektura pasivních domů je výzvou a pasivní standard není omluvou pro nekvalitní architekturu. Aleš Brotánek v jedné z diskusí diskusi dodal, že „zároveň nelze očekávat, aby byl návrh domu v pasivním standardu, kde architekt musí pracovat s určitými specifiky a zadání je podstatně náročnější, honorován stejně jako běžný dům.“

Vzdělávání

Pro mnohé univerzity i střední školy je zařazení témat energeticky úsporné architektury a udržitelné výstavby do studijního programu již standardem. Studenti však často nebývají dostatečně připraveni po praktické stránce. Tomuto tématu se Centrum pasivního domu věnuje v rámci projektu Cesty na zkušenou, který byl oficiálně prezentován na tiskové konferenci. Po následující dva roky bude studentům stavebních oboru vysokých a vyšších odborných škol zprostředkovávat stáže ve stavebních či projekčních firmách, které se věnují pasivním domům. Informacím o správném návrhu a realizaci energeticky efektivních staveb se tak otevře cesta pro s akademické sféry s praxí. Nezodpovězenou otázkou této konference zůstává, jakým způsobem předat tyto vědomosti stávajícím projektantům a architektům, kteří se tomuto tématu ve svých projektech stále příliš nevěnují.

Ekonomika pasivních domů

Ohledně ekonomiky pasivních domů panují i mezi odborníky dva názory:

  1. Nelze srovnávat nesrovnatelné a počítat přesnými metodami s nepřesnými čísli
  2. Stavebníci tuto informaci chtějí vědět a je potřeba se k tomuto tématu vyjadřovat

Co se týče ekonomické výhodnosti a návratnosti investice do pasivního domu, přesná čísla se dozvídáme až zpětně. V dnešní době se pohybujeme ve velmi širokém rozmezí vyšší pořizovací ceny ve srovnání se standardem, a to mezi 10-40%, a doba návratnosti osciluje mezi 10 a 30 roky.

Bude Vás zajímat: Cena dřevostavby a jak ji stanovit?

Obecná shoda přednášejících i publika je, že přidaná hodnota pasivního domu není primárně v ekonomické stránce, ale v kvalitě provedení domu a jeho zdravém vnitřním prostředí. Jak glosoval Jan Tywoniak: „Volvo taky stojí více než Škoda a nikdo se nad tím nepozastavuje.“

Příští ročník této konference se uskuteční v Bratislavě, budeme se těšit na viděnou. Pokud máte postřehy nebo komentáře z této konference budeme rádi za Vaše připomínky v diskusi.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.10.2012

8

Pasivní domy 1. díl - Od nízkoenergetického k pasivnímu domu

Nízkoenergetické domy mají oproti obvyklým novostavbám mírně zvýšenou tepelnou ochranu.

Proč certifikovat nízkoenergetické a pasivní domy?

Chcete-li mít kvalitu svého domu potvrzenou, máte možnost