Výstavní skalka, která je téměř bezúdržbová. Klíčem je dodržet zásady xeriscapingu
Láká vás mít pěknou skalku na zahradě, ale nemáte čas ani možnosti se o ni starat? Nejste sami. Mnoho lidí chce hezkou zahradu, ale byli by nejradši, kdyby dokázala fungovat tak nějak sama a vyžadovala minimum péče. Dobrá zpráva je, že toho lze dosáhnout. Zkuste xeriscaping, díky kterému se moc nenadřete, ale vaši skalku bude přesto obdivovat široké okolí.

Klasika, která nestárne
Skalky jsou populární už desítky let a na své oblibě vůbec neztrácejí. Spíše naopak. A není se čemu divit, jedná se totiž o velmi praktický prvek. Skalky umí oživit i menší nebo méně využívaný kout zahrady, dají se postavit na svahu, mezi kameny, kolem domu nebo třeba jen do jednoho rohu dvorku. Může se jí dařit na slunci i ve stínu. Mnoho lidí ale odradí představa, že se o skalku budou muset pořád starat – pletí, zalévání, dosazování, hnojení. Pokud na to nemáte dostatek času nebo nejste zrovna nejšikovnější zahradník, může se zdát, že tvorba skalky není tak úplně pro vás. I přesto však není potřeba hned házet ručník do ringu a skalky se vzdávat.
Inspiraci pro vlastní skalku najdete v naší galerii.
🔴 Nejvíc lidí právě čte:
Mobilní klimatizace – tři nejlevnější dostupné v Česku. Srovnali jsme z hlediska funkcí, výkonu, ceny i zkušeností majitelů
Zázrak zvaný xeriscaping
Ve skutečnosti si můžete založit skalku, která vyžaduje minimum péče a bude stačit, když ji občas omrknete. Stačí se řídit principy tzv. xeriscapingu, což je přístup navržený pro úsporu vody a minimalizaci údržby. Pojem vznikl spojením řeckého slova xeros (suchý) a anglického landscaping (úprava krajiny). Tento přístup se zrodil v suchých oblastech na americkém jihozápadě, kde je voda vzácnou komoditou. S narůstajícími projevy klimatických změn a častějšími obdobími sucha se však xeriscaping stále více uplatňuje i v mírném podnebí, včetně střední Evropy. Nejde přitom jen o výběr suchomilných rostlin – důležité je i celkové uspořádání prostoru, volba vhodného substrátu, drenáže, využití mulče a omezení ploch náročných na údržbu.
Není to žádná věda
Možná zní toto slovo děsivě a složitě, ve skutečnosti je však základní myšlenka xeriscapingu prostá. Vysazují se rostliny, které si vystačí s málem – nepotřebují zalévat každý den, snesou sucho, chudou půdu a zároveň vypadají dobře po velkou část roku. Trávník je na závlahu velmi náročný, proto je často nahrazen například štěrkem nebo většími kameny, které slouží jako dobrý mulčovací materiál. Pomáhají zadržovat vláhu v půdě a brání také proti růstu plevelu. Skalka podle principů xeriscapingu je tak hezká, udržitelná a hlavně nenáročná. Vzhledem ke stále sušším létům je tak právě xeriscaping možnou budoucností pro zahradničení.
Na zajímavě řešené skalky se můžete podívat v galerii níže.
Jaká je nabídka?
Jednoduše řečeno tedy stačí na skalku vybrat takové rostliny, které vyžadují málo vody, dobře snášejí sucho a jsou dostatečně odolné vůči výkyvům počasí. To není nic složitého. Existuje totiž celá řada osvědčených druhů, které se v našich podmínkách na skalky výborně hodí a zároveň splňují zásady xeriscapingu. Typickými zástupci jsou rozchodníky, které díky dužnatým listům výborně zadržují vodu, nebo netřesky, jež přežijí i v mělké půdě mezi kameny.
Mateřídouška je aromatická a její nízký růst potlačuje plevel. Levandule je také velmi odolná proti suchu, miluje slunce a zároveň odpuzuje některé škůdce. V českých skalkách je velmi populární i lomikámen, jehož drobný růst a různorodé kultivary se hodí do skalních štěrbin i k okrajům.
Kromě těchto stálic lze do skalky zařadit i další méně známé druhy. Například šanta kočičí, která připomíná vzhledem levanduli, ale roste bujněji, rychle se rozrůstá a navíc přirozeně odpuzuje mšice i komáry. Vyniká dlouhým kvetením a láká včely. Skvěle se hodí i tařice skalní, která na jaře doslova září žlutými květy a dobře snáší suchá stanoviště.
P.S. Tento týden panují v České republice obzvláště vysoké teploty a mnoho lidí se tak jezdí schladit k vodě. Naším tipem je aktuálně tento ukrytý letní ráj s parkováním i vstupem zdarma.
SDÍLET ČLÁNEK
Autor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
02.07.2025
Photocredit: Canva CC
Zdroj: Xeriscape Gardening: Water Conservation for the American Landscape

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?
Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii.

Chytrá zahrada už není sci-fi, ale realita
Mít zahradu, která se sama zalévá a hnojí, a trávník se sám seká, je snem každého zahradníka. S chytrými technologiemi to zvládnete i vy. Povíme si, jak.

Zahradní skalka – inspirace, rady a správný timing
Působí na vás vaše zahrada nudně a přijde vám stále stejná? Chtěli byste změnu? A co takhle zahradní skalka svépomocí? Poradíme vám, jak na to, a ukážeme spoustu inspirace.

Kolik stojí zahrada, kterou není potřeba zalévat? 9 tipů, jak si ji zařídit svépomocí
Přečtěte si 9 snadných kroků, díky kterým zajistíte soběstačnost vaší zahrady. Mimo jiné vám také přinášíme seznam skvělých vychytávek, které vám usnadní práci na zahradě.

Krásná zahrada, o kterou se majitelé nemusejí starat. Stačí se držet lety ověřených postupů
Prázdné kouty na zahradě trápí mnoho Čechů. Jednoduché a levné vychytávky zná přitom málokdo.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: