Lidé nedodržují základní zásady skladování dřeva. Finanční škoda je v tisících korun ročně
Topení dřevem je stále populární a ekonomicky výhodné. Momentálně vyjde 1 kWh tepla získaná topením dřevem zhruba na 1 Kč. Pokud však nedodržujete základní pravidla pro uchování dřeva, může se vám i tento způsob vytápění pěkně prodražit. Nejedná se přitom o žádnou vědu. Zkontrolujte si, zda dodržujete vše, co je třeba, aby bylo topení dřevem co nejefektivnější.
Vyplatí se počkat
Aby bylo dřevo vhodné k vytápění, musí nejdříve pořádně vyschnout. Suché dřevo má totiž mnohem vyšší výhřevnost než vlhké, a to až několikanásobně. Vlhkost pokáceného dřeva se pohybuje od 50 % výše. Ideální vlhkost pro palivové dřevo je přitom maximálně 20 %. Snížit však o tolik vlhkost ve dřevě není jen tak. Vlhkosti 20 % a méně dosáhne dřevo zhruba dva roky po pokácení, záleží na typu dřeva a dalších faktorech. Po tu dobu je nutné dřevo umístit tam, kde bude moci schnout. Vhodný je přístřešek nebo dobře odvětraná kůlna. Nejlépe pochopitelně poslouží dřevník, který je k tomuto účelu přímo dělaný.
Jeden deštík neznamená konec světa
Místo, kde dřevo skladujete, by mělo být suché a dobře větrané. Zároveň musí chránit dřevo před deštěm a sněhem. Dřevník by měl být uzpůsoben tak, aby do něj nepršelo, avšak stěny mají být naopak otevřené, aby do něj mohl prudit vzduch. Neplatí však, že pár kapek deště vám zhatí celou práci. Mnoho lidí se obává, že pokud jim dřevo zmokne, mohou začít se sušením nanovo. Pokud však sušíte dřevo několik měsíců, nebo dokonce let, jeden déšť mu výrazně neuškodí. Jedná se totiž o takzvanou volnou vodu, která rychle vyschne. Nedá se to srovnávat s vlhkostí čerstvě pokáceného dřeva. Kdybychom měli dosáhnout takové vlhkosti, muselo by být dřevo týdny ponořeno přímo ve vodě. Zajímá vás, jaká je aktuální cena kotlů na dřevo? Můžete se na ni podívat zde.
Záleží na maličkostech
Mějte na paměti, že dřevo nesmí být položeno přímo na zemi. Mohlo by totiž chytnout plíseň a podobně. Platí zde, že nejspodnější vrstva dřeva by měla být alespoň 20 cm od země. Dejte pod něj například staré palety, dobře poslouží také cihly nebo dřevěné hranoly, avšak touto vrstvou musí dobře proudit vzduch, aby se dostal ke dřevu. Také jednotlivá polínka by mezi sebou měla mít mírné rozestupy.
Dřevo skladujte kůrou dolů. Ta může totiž bránit, přesněji zpomalovat vysychání dřeva. Pokud tedy bude kůra směrem dolů, vysychání bude rychlejší. Dřevo nežeňte zbytečně do výšky. Jednak to může být nebezpečné, a navíc k němu budete mít špatný přístup. Výška by tak neměla přesáhnout 2,5 metru. Pokud máte velké množství dřeva, nechte ho růst spíše do stran než do výšky. Na inspiraci dřevníků se můžete podívat v galerii níže.
Jak vysychání dřeva urychlit?
Počítejte s tím, že naštípané dřevo vám bude schnout rychleji. Vysychání urychlí také to, když bude dřevník orientován na slunečnou stranu. Mezi časté chyby patří překrytí dřeva plachtou. Má to sice jistou logiku, avšak ve skutečnosti to dobu schnutí dřeva ještě prodlouží. Voda se totiž kvůli plachtě nemůže dostat pryč, a dřevo tak často začíná plesnivět.
Dbejte také na to, aby byla ve dřevníku dodržena základní čistota, aby v něm nebylo například přebytečné listí a podobně. Ideální je, pokud má dřevník oddělené jednotlivé části. Díky tomu se vám nebude míchat již proschlé a čerstvě pokácené dřevo. Dřevník si můžete vyrobit sami nebo si ho můžete pochopitelně koupit. Na aktuální ceny dřevníků se můžete podívat zde.
Špatné skladování vám může prodělat tisíce
Dřevo samozřejmě nemusíte skladovat pouze venku. Pokud však skladujete dřevo v garáži nebo ve sklepě, musíte dbát na dostatečné větrání a přesvědčit se, že tam nemáte nadměrnou vlhkost. Zajistit tyto podmínky může být složité. Bez nich však bude dřevo stále vlhké a mohlo by začít plesnivět.
Topení špatně vyschlým dřevem způsobuje malou výhřevnost dřeva. Při spalování vlhkého dřeva se více energie spotřebovává na vypaření vody, a vzniká tak méně tepla. To navíc vede k nadměrné tvorbě kouře a vyšší produkci dehtu a sazí, což způsobuje zanášení komína a potenciální riziko požáru. Nejenže je tak topení špatně vyschlým dřevem neefektivní, ale také si ničíte drahé topné zařízení. To vše může znamenat tisíce navíc.
Jak poznám suché dřevo?
Vlhkost dřeva můžete zjistit bez jakéhokoliv přístroje. Máme jednoduchý, ale osvědčený tip. Stačí vzít poleno a dát ho do igelitového sáčku. Poté ho můžeme buď zahřát nebo nechat 24 hodin uzavřený. Pokud se sáček orosí, dřevo je stále vlhké. Pokud ne, dřevo je vhodné k topení.
Dodržujete zásady skladování dřeva?
Dodržuji všechny.
Dodržuji jen některé.
Nedodržuji žádné.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Alena Čechová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
22.11.2024
Photocredit: Jan P. (se souhlasem)
Lidové vytápění celého domu. Stojí 1,2 Kč za 1 kWh a nikdo vám ho nezakáže
Dřevo zůstává stále jedním z nejlevnějších způsobů vytápění. Příznivá cena navíc není to jediné, díky čemu topení dřevem strčí například elektřinu nebo plyn do kapsy.
Daň za topení dřevem ministerstvo nechystá. Po internetu se šíří zkreslené informace
Dřevo je dlouhodobě označováno jako uhlíkově neutrální. Tedy surovina vhodná k využití jako palivo.
Brikety vs. palivové dřevo. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti a možného zákazu
Topná sezóna je za dveřmi a pro mnohé se tak nabízí otázka, jaký typ vytápění zvolit. Řada lidí stále tápe mezi klasickým dřevem a briketami. Pojďme se podívat, jak si v jednotlivých oblastech dřevo a brikety stojí.
Palivové dřevo vs. pelety. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti, komfortu a možného zákazu
Oba tyto způsoby vytápění si oblíbila řada domácností a není se čemu divit – jak dřevo, tak pelety jsou ekologickou a levnou variantou. Jak si však tato dvě paliva stojí, pokud je vzájemně porovnáme?
Kolik skutečně platíme za 1 kWh tepla? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Zatímco někteří stále čekají, až se více ochladí, jiní už vytápí svůj domov několik týdnů, a to na plný plyn. Tedy alespoň část z nich. Další zase dávají přednost dřevu, elektřině nebo uhlí. A co vy?
Palivové dřevo některých prodejců má jen poloviční výhřevnost. Za vytápění pak lidé platí dvojnásobek
Už máte naskladněno palivové dřevo na zimu a nebo se teprve chystáte nakoupit a hledáte správného dodavatele? Pak je na místě zpozornět. Jak se totiž ukazuje, není dřevo jako dřevo.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: