Kolik skutečně platíme za 1 kWh tepla? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu
Zatímco někteří stále čekají, až se více ochladí a začne opravdová zima, jiní už vytápí svůj domov několik týdnů, a to na plný plyn. Tedy alespoň část z nich. Další zase dávají přednost dřevu, elektřině nebo uhlí. A co vy? Který z těchto vytápěcích systémů je ten pravý pro vás? Připravili jsme srovnání těch nejčastějších paliv z hlediska ceny. Víte, na kolik vás vyjde 1 kWh tepla?
Dřevo je dřevo
To vám řekne mnoho lidí, kteří dřevem topí celý život a nedokážou si jiný způsob vytápění v žádném případě představit. A má to něco do sebe. Dřevo má nejen své nezaměnitelné kouzlo a atmosféru, ale vychází dobře také z ekonomického hlediska. Samozřejmě bude záležet na aktuální ceně dřeva a účinnosti topného zařízení. Dnešní moderní krbová kamna a vložky mají zpravidla účinnost 80 % a vyšší. Pokud bychom však počítali i s touto nejnižší hranicí, vychází topení dřevem velmi dobře. Na aktuální ceny účinných kotlů na dřevo se můžete podívat zde.
Aktuální cenu dřeva není tak snadné určit, jelikož se u jednotlivých druhů liší. Momentálně je možné koupit měkké dřevo cca za 1 300 Kč za PRMs a tvrdé dřevo zhruba za 2 000 Kč za PRMs. Cena však může být dokonce i nižší. Podobně je to také s určením výhřevnosti, jelikož ta se u měkkého a tvrdého dřeva rovněž liší.
Výhřevnost jednoho PRMs smrkového (měkkého) dřeva = 1 600 kWh
Výhřevnost jednoho PRMs bukového (tvrdého) dřeva = 2 100 kWh
Chceme-li zjistit, na kolik vyjde jedna kWh, je třeba vydělit cenu za jeden prostorový metr sypaný jeho výhřevností:
Smrkové (měkké) dřevo: 1 300 Kč ÷ 1 600 kWh = 0,81 Kč
Bukové (tvrdé) dřevo: 2 000 Kč ÷ 2 100 kWh = 0,95 Kč
Zde je ještě zapotřebí vzít v úvahu účinnost topného zařízení. Pokud počítáme s účinností 85 %, vyjde nás topení smrkovým dřevem cca na 0,95 Kč za 1 kWh a bukovým dřevem na 1,12 Kč za 1 kWh. Tato hodnota dělá ze dřeva patrně to nejlevnější palivo vůbec.
U uhlí záleží na typu
Ačkoliv jsou v dnešní době fosilní paliva do značné míry na ústupu, v České republice se stále najdou tisíce domácnosti, které vytápí uhlím. Podobně jako u dřeva, také u uhlí máme na výběr hned několik druhů, které se od sebe liší výhřevností i cenou. Vybrat si můžete černé uhlí, hnědé uhlí, koks a také uhelné brikety. Na burze se momentálně prodává černé uhlí zhruba za cenu 2 850 Kč za tunu, nejedná se však o cenu pro koncového zákazníka.
Průměrná cena hnědého uhlí se nyní pohybuje pro domácnosti okolo 650 Kč za metrický cent. U černého uhlí to bude zhruba 950 Kč. Pokud bychom měli kotel, který má účinnost 80 %, vyjde nás 1 kWh získaná pomocí hnědého uhlí na 1,63 Kč. U černého uhlí to bude 1,85 Kč. Je však třeba počítat s tím, že hnědého uhlí budete potřebovat na sezónu více.
Plyn se po divokých výkyvech ustálil
Podobně jako dřevo, také plyn má své zastánce, kteří na něj nedají dopustit. Po extrémních cenových výkyvech a obav ohledně jeho dostupnosti se cena plynu stabilizovala a momentálně je na hodnotě zhruba 2,4 Kč za 1 kWh. Opět musíme vzít v potaz účinnost kotle. Pokud bude mít kotel účinnost 90 %, cena plynu bude zhruba 2,7 Kč za 1 kWh. Cena plynu se také do jisté míry liší s ohledem na konkrétní dodavatele a lokalitu. Na ceny moderních plynových kotlů se můžete podívat zde.
Elektřina může (ne)mile překvapit
Cena elektřiny se opět odvíjí od konkrétního dodavatele, spotřeby, tarifu a podobně. V průměru však můžete momentálně pořídit 1 kWh za 4 Kč. Dále však záleží na tom, jak elektřinu využijete. Pokud vytápíte pomocí klasického přímotopu, počítejte s tím, že vás to bude stát stejně jako elektřina samotná, tedy 4 Kč za 1 kWh. U tepelného čerpadla to bude o něco složitější, jelikož se cena vytápění bude odvíjet od topného faktoru. V případě, že bude mít tepelné čerpadlo faktor 3, dokáže vyrobit 1 kWh elektřiny zhruba za 1,33 Kč. Topný faktor však klesá společně s teplotou a v zimě se tak většinou dostane na hodnotu 2. Vytápění pomocí tepelného čerpadla tak vyjde spíše na 2 Kč za kWh. Jaké jsou aktuální ceny tepelných čerpadel? Srovnat si je můžete například zde.
Jaké palivo využíváte vy?
Dřevo.
Uhlí.
Plyn.
Elektřinu.
Jiné.
P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Alena Čechová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
08.11.2024
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Lidé se od tepelných čerpadel často vrací k obyčejným přímotopům. Mnohdy to vyjde levněji
Nenechme se mýlit. Vše nasvědčuje tomu, že ve vytápění elektrickým proudem skutečně může být budoucnost. Jak se však nyní ukazuje, lidé dávají přednost spíše jednoduchým a levnějším řešením před těmi komplikovanými.
Snadnou úpravou zajistil rodině teplo i v horním patře. Za energie nyní platí o třetinu méně
Petr bydlí se svou rodinou v menším dvoupatrovém rodinném domku. Dlouhodobě se potýkal s problémem vytápění horního patra.
Brikety vs. palivové dřevo. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti a možného zákazu
Topná sezóna je za dveřmi a pro mnohé se tak nabízí otázka, jaký typ vytápění zvolit. Řada lidí stále tápe mezi klasickým dřevem a briketami. Pojďme se podívat, jak si v jednotlivých oblastech dřevo a brikety stojí.
Výměnou staré izolace za jiný typ se manželům podařilo ušetřit. Za vytápění platí ročně o 10 tisíc korun méně
Izolace domu je odjakživa samozřejmostí. Technologie a možnosti se však posouvají a na trhu se objevují nové možnosti, které mohou, ale také nemusí být lepším řešením, než je to původně instalované.
Palivové dřevo vs. pelety. Srovnání z hlediska ceny, výhřevnosti, komfortu a možného zákazu
Oba tyto způsoby vytápění si oblíbila řada domácností a není se čemu divit – jak dřevo, tak pelety jsou ekologickou a levnou variantou. Jak si však tato dvě paliva stojí, pokud je vzájemně porovnáme?
Kombinaci elektrického podlahového topení a krbových kamen si pochvalují. Prozradili, kolik platí ročně za energie
Manželský pár zmínil, kolik za kombinovaný vytápěcí systém ročně zaplatil a odhaduje, na kolik by je mohlo vyjít vytápění po letošní zimě.
Jedno z nejlevnějších paliv vyjde na 1,85 Kč za kWh. Sehnat se dá různým způsobem
Stále více lidí dnes touží po větší energetické nezávislosti a vrací se tak ke způsobům vytápění, u kterých si mohou sami nakoupit palivo dopředu a efektivně regulovat spotřebu.
Palivové dřevo některých prodejců má jen poloviční výhřevnost. Za vytápění pak lidé platí dvojnásobek
Už máte naskladněno palivové dřevo na zimu a nebo se teprve chystáte nakoupit a hledáte správného dodavatele? Pak je na místě zpozornět. Jak se totiž ukazuje, není dřevo jako dřevo.
Lidé nedodržují základní zásady skladování dřeva. Finanční škoda je v tisících korun ročně
Pokud nedodržujete základní pravidla pro uchování dřeva, může se vám to prodražit. Zkontrolujte si, zda dodržujete vše, co je třeba, aby bylo topení dřevem co nejefektivnější.
Skutečně potřebuje EU plyn z východu? Zjistili jsme, jak je to ve skutečnosti
Kolik ve skutečnosti dovážíme plynu z východu, dokážeme se bez něj obejít a co nás čeká v budoucnu? To jsme zjistili za vás.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: