HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stát konečně přišel s řešením, jak lidem zlevnit energie

Stát vyslyšel přání občanů, kterým komplikují život vysoké ceny za elektřinu a plyn. Přišel s řešením, které snadno lidem pomůže platby za energie snížit a to velmi jednoduše a bez jakýchkoli poplatků navíc. Tato možnost by mohla ulehčit všem domácnostem, které se po několika bouřích na trhu s energiemi dostaly do situace, kdy platí znatelně více, než před rokem 2019. Pojďme se tedy podívat, jak na to.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Nepřehledné nabídky dodavatelů končí

Základním problémem, se kterým jsme se poslední dobou museli potýkat, je naprosto nepřehledná situace na trhu s energiemi. Zejména co se týče elektřiny a plynu. Dodavatelé energií domácnostem nabízejí různé varianty, ze kterých ne vždy je jasné, která je skutečně pro domácnost výhodná. Někdy se totiž spíše jedná o vychytralost ze strany dodavatele, který spoléhá na neznalost zákazníka. S řešením situace a zpřehledněním nabídek na trhu proto přišel specializovaný státní úřad. Nutno poznamenat, že se svého úkolu zhostil skutečně na jedničku.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Leonardo DiCaprio postavil sobě a své mamince dřevostavbu v Malibu

Stačí najít poslední fakturu a můžeme si jít pro slevu

Energetický regulační úřad zpřístupnil pro všechny občany zcela bezplatně revoluční systém, na kterém si může každý pomocí vložení své poslední faktury vyhledat, kolik může na dodávkách za energie ušetřit a jak. Portál se dá na internetu dohledat velmi jednoduše. Nejprve si vyhledáme web Energetického regulačního úřadu zadáním slova ERU do vyhledávače. Ve výsledcích vyhledávání najdeme přímo Energetický regulační úřad, klikneme na tuto volbu a dostaneme se na web úřadu. Zde klikneme hned na první odkaz, tedy Srovnávač nabídek dodavatelů elektřiny a plynu - automatické čtení faktury. Nyní již zbývá poslední krok. Nahrát naši poslední vyúčtovací fakturu a to kliknutím na tlačítko Nahrát fakturu. Tu dohledáme na disku našeho počítače. 

Umělá inteligence se postará o snížení ceny za energie

Vše ostatní již řeší za nás systém automaticky, ten přečte fakturu a pokusí se přečíst všechna dostupná data. V případě, že se něco nepovede načíst, vyzve uživatele, aby nejasnost doplnil v jednoduchém formuláři. Jakmile je vše vyplněno, zobrazí se seznam možností, jak ušetřit. Ty jsou seřazeny podle ceny a jsou rozloženy na jednotlivé produkty od různých dodavatelů.

Systém od státu vs. komerční srovnávač

Na internetu je možno nalézt větší množství komerčních srovnávačů, které v základu nabízí podobnou funkci. Výhodou systému, který je přímo vytvořen státním úřadem, je na první pohled zřejmá vyšší důvěryhodnost. Srovnání si budete moci provést, aniž byste byli nuceni zadávat své telefonní číslo a potom čelit obtěžujícím hovorům od různých dodavatelů, kteří se snaží nabízet produkty, o které jste nežádali. Služba úřadu je totiž financována státem, nikoli samotnými dodavateli energií. Lze proto také očekávat i kvalitnější výsledky. Stejně tak vyloučit případnou skrytou reklamu, která by mohla výsledky srovnávače ohýbat tím či oním směrem.

Zákon je zákon, pozor na to

Je však nutno poznamenat, že odpovědnost za dodržení smlouvy s dosavadním dodavatelem samozřejmě zůstává na straně zákazníka. Pokud se tedy rozhodnete pro změnu na základě nabídky, kterou vám navrhl srovnávač, nezapomeňte si v první řadě zjistit, jaké jsou vaše smluvní povinnosti vůči současnému dodavateli. Například v případě, že máte smlouvu s fixací, tedy smlouvu na dobu určitou, znamenalo by její okamžité vypovězení nutnost uhradit pokutu. Tyto okolnosti srovnávač nezohledňuje, musí se proto o ně postarat sám zákazník.

Úspora i 50% nákladů není zrovna málo

Jak ukazují výsledky, díky tomuto novému systému může v některých případech dojít ke snížení plateb za odběr plynu či elektřiny až na polovinu původní částky. Taková sleva se jistě počítá a stojí za těch pár minut, které vám klikání ve srovnávači zabere.

Vydáno dne:
01.05.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

7

Jedno se musí vládě nechat. Skutečně dokázala zajistit levný plyn
V jednu chvíli to vypadalo jako neřešitelný problém, možná až na úrovni katastrofy. Ceny elektřiny i plynu rostly takovým tempem, že se situace zdála v podstatě neřešitelná.

Dotace pro seniory jsou terčem „šmejdů“. Firmy šidí na solárních elektrárnách i při zateplování
„Šmejdi“ si jako vždy vybírají ten nejsnadnější cíl – seniory. Podvodníci naslibují svým klientům levné stavební úpravy, při kterých je však chytře okradou.

Elektřina je dnes levnější než před 15 lety. Stačí umět počítat
Možná se to bude zdát neuvěřitelné. Možná to nesouzní s tím, co slýcháme v televizi nebo od politiků. Čísla však hovoří neúprosně.

1 kWh vyjde na 1,3 Kč. Kolem tradičního způsobu vytápění panuje řada obav, většina je zbytečná
Vychází levně a jeho popularita je opět na vzestupu. Na druhou stranu budí tento způsob vytápění obavy ohledně bezpečnosti i různých zákazů. Pojďme se na jednotlivé teze a argumenty odpůrců podívat podrobněji v naší analýze.