HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jedno se musí vládě nechat. Skutečně dokázala zajistit levný plyn

V jednu chvíli to vypadalo jako neřešitelný problém, možná až na úrovni katastrofy. Ceny elektřiny i plynu rostly takovým tempem, že se situace zdála v podstatě neřešitelná. V tu dobu asi nikdo z nás nevěděl, jak se bude dál vyvíjet. Politici v tu chvíli začali dělat svou práci. Ti ve vládě konat a ti v opozici předkládat návrhy, jak by postupovali oni. Katastrofický scénář má však, zdá se, dobrý konec. Cena, za kterou dnes máme plyn, je nejnižší za poslední tři roky a nadále klesá.


Cena plynu je nejnižší za poslední tři roky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Obchodníci se strachem

Jak už tomu tak bývá, ve chvíli krize se lidé rozdělí na tři skupiny. Jedna začne panikařit, druhá se začne snažit situaci řešit a třetí se pokusí na panice vydělat něco pro sebe. Nejinak tomu bylo i při krizi v únoru 2022, kdy nikoli naším přičiněním vyletěly ceny energií a nebylo jasné, co bude dál. Nikdo neuměl odhadnout, kolik bude plyn stát a jestli vůbec bude. Jedni navrhovali diverzifikovat, brát jinde a již se nespoléhat na tradičního východního dodavatele. Druzí vyhrožovali, že pokud tak učiníme, plyn nebude a nebo bude předražený. Navrhovali tedy raději se domluvit s dosavadním dodavatelem.

Na aktuální cenu plynových kotlů se můžete podívat zde. Pro srovnání: Aktuální ceny elektrokotlů si porovnejte tady.

Čas ukázal, kdo měl pravdu

Návrh přejít na dodávky plynu od jiných dodavatelů, včetně jeho dovozu ve formě LNG, se ukázal jako nejlepší možný. Že tomu tak skutečně je, vidíme nyní na křivkách ceny plynu na burze. Jeho cena totiž spadla pod historicky nejnižší úroveň za poslední tři roky, a to v tomto případě vůbec nebereme v potaz inflaci. Pokud bychom ji v potaz brali, byl by pokles ceny plynu ještě mnohem výraznější.

Na tomto místě je proto vhodné, abychom byli spravedliví, připomenout také, jak ve chvíli krize jednali zástupci opozice, kteří navrhovali své vlastní řešení. Návrh byl zůstat věrni tradičnímu dodavateli, jenž se toho času stal krajně nespolehlivým a veřejně deklaroval nepřátelství k naší zemi. Z úst politiků opozičního hnutí jsme přesto opakovaně slyšeli, že pokud nebudeme pokračovat v odběru plynu z východu, buď zmrzneme, nebo se nedoplatíme. Jak se však nyní ukazuje, tyto návrhy byly nejen zcela chybné, ale i velmi nebezpečné. Co by se stalo, kdyby bylo v tu chvíli zmíněné opoziční hnutí skutečně vládlo a tento návrh prosadilo? Nyní už to víme.

Maďarsko to zkusilo za nás. Děkujeme

Stačí se podívat k našim jihovýchodním sousedům, do nedalekého Maďarska. To se rozhodlo zvolit cestu, již zástupci opozice navrhovali jako správnou cestu i pro nás a vyhrožovali černým scénářem, bude-li zvolena cesta jiná. Maďaři podepsali smlouvu o pokračování v dodávkách plynu z východní trasy tak, jak bylo zvykem po celá předchozí desetiletí.

Dejme zcela stranou etický aspekt tohoto rozhodnutí, tedy finanční podporu státu, jenž za utržené peníze vyrábí zbraně, které používá k vraždění civilistů. Dejme stranou i to, že se tím Maďaři stali plně závislí, a tedy vydíratelní. Zůstaňme čistě u ekonomického pohledu. Jak totiž vyplývá z posledních zjištění, ceny, za které Maďarsko nyní nakupuje plyn, jsou o 30 % vyšší než ceny, za které plyn nakupujeme my.

Němci nás sdírají z kůže o nekřesťanské tranzitní poplatky

Asi jste již také v médiích narazili na zprávu o tranzitních poplatcích za přenos plynu přes Německo k nám. Někdy se tomu také říká clo na plyn. Tohoto tématu se s velkou vervou chytili všichni bojovníci proti volnému trhu a ve snaze podpořit tradiční model monopolního dovozu se závislostí na jednom dodavateli tvrdí, že nám tyto poplatky prodražují plyn. Pojďme si propočítat, kolik je tento tranzitní poplatek.

Tento poplatek je 47 Kč na MWh. Přičemž samotná 1 MWh aktuálně stojí cca 835 Kč. Poplatek tedy tvoří jen cca 5 % ceny plynu, tedy zcela zanedbatelnou část. V přepočtu na kilowatthodiny je to asi 5 haléřů za 1 kWh plynu. Lze tedy konstatovat, že i při této přirážce máme stále plyn o 25 % levnější než Maďaři, kteří zvolili cestu, kterou u nás prosazovalo naše opoziční hnutí.

A proč my stále platíme více než v roce 2019?

Důvodů, proč u nás ještě dodavatelům za plyn neplatíme stejně jako před rokem 2019, ačkoli burzovní cena již na tuto úroveň poklesla, je více. Jednak mají dodavatelé nějaký plyn nakoupený v zásobě za horší ceny a potřebují se na zákaznících zahojit (ač zůstává otázkou, proč, když cena rostla, dokázali reagovat takřka okamžitě). A dalším důvodem je slabá konkurence dodavatelů, kteří se snaží vyšší cenu udržet, dokud to jde. Cena však bude s největší pravděpodobností klesat a pokud nám ji nesníží náš dodavatel, můžeme přejít k jinému, jenž bude ochoten nabídnout lepší cenu. Trh se ozdravuje a to vše přirozeně právě ve prospěch lidí.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Rodina s malými dětmi si postavila vlastní domek během půl roku za 650 tisíc

Jaké si z toho vzít poučení?

Ukázalo se opět, že trh funguje. Jakmile je zákazník závislý na jednom jediném dodavateli, vždy je v nevýhodné pozici, kdy může být vydírán cenou nebo omezením dodávek. V případě, že odebírá od více dodavatelů, jsou tito dodavatelé motivováni mezi sebou soutěžit a snaží se nabídnout co nejnižší cenu. Díky tomu pak cena klesá. Mimo výhody nižší ceny pak získáváme i vyšší jistotu, že nedojde k výpadku. Pokud vypadne jeden z dodavatelů, nahradí jej jiný. Jsme-li však závislí na jednom dodavateli a ten přestane dodávat, máme velký problém.

Ať má tedy tato vláda za sebou jakékoli chyby, nesplněné sliby a věci diskutabilního charakteru, ve věci zajištění dodávek plynu má za sebou fenomenální úspěch. Bez ohledu na politické preference bychom proto měli objektivně zhodnotit, která cesta se ukázala jako správná a která by naopak vedla k velkým problémům. A toto mít na paměti při příštím rozhodování o tom, kdo chceme, aby v naší zemi o těchto věcech rozhodoval.

Vydáno dne:
13.03.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

1

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem... Číst více →Kolik zaplatíte za 1kWh tepla v 2024? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu

Věčná otázka přicházející s každou zimou se dostává na scénu i letos: Čím je nejlepší topit? Je lepší zvolit uhlí, dřevo, plyn nebo elektřinu?.. Číst více →Zájem o plynové kotle značně vzrostl na úkor tepelných čerpadel

Zatímco před rokem si Česi do novostaveb instalovali zejména tepelná čerpadla, situace se významným způsobem otočila... Číst více →Zákaz plynových kotlů se nechystá. Šířené informace nejsou pravdivé

Poslední dobou se můžeme dočíst o tom, co vše se nám chystají úředníci z Bruselu zakázat... Číst více →Češi přeplácí desítky tisíc ročně na složenkách. Stát přitom nabízí řešení, které ale málokdo využívá

Skoro všichni Češi platí na pravidelných platbách za různé služby víc, než musí. Není výjimkou, kdy tyto částky v součtu domácnosti přesahují i desítky tisíc korun ročně... Číst více →