HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nové statistiky mluví jasně: Češi staví více dřevostaveb

V roce 2020 zaznamenalo celé stavebnictví mírný útlum oproti předchozím rokům, kdy docházelo každoročně k nárůstu výstavby. Nicméně, když se podíváme na konkrétní čísla, jsme nyní s výstavbou 18 127 rodinných domů za rok 2020 téměř na stejné hodnotě, jako tomu bylo v roce 2009, a to 18 346.


Nové údaje mluví jasně: Češi staví více dřevostaveb
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: ADMD

Každý šestý nově postavený dům u nás je dřevostavba

Co se týká statistik dřevostaveb, tak ty v roce 2020 zaznamenaly opět mírný nárůst, konkrétně o 87 rodinných domů. Celkem bylo tedy v roce 2020 postaveno 2 836 dřevostaveb rodinných domů. Dřevostavby se v minulém roce stavěly téměř v 16 % výstavby rodinných domů, což znamená, že každý 6. dům byl konstruován jako dřevostavba.

To je velmi pozitivní nejen proto, že se dřevostavby dostávají více do povědomí veřejnosti, ale také proto, že se zde uplatní jejich velký potenciál, a tím je rychlost výstavby a také udržitelný způsob stavění. Toho využili také stavitelé z Norska, kde aktuálně s výškou 85,4 m stojí nejvyšší dřevostavba světa, Mjostarnet.

Mohlo by vás zajímat: Nejvyšší dřevostavba světa Mjostarnet má 18 pater

Jaké typy konstrukcí jsou nejrozšířenější?

Ale vraťme se zase k celkovým statistikám. Když se podíváme na konkrétní podíl výstavby dřevostaveb v jednotlivých technologiích, vidíme, že největší část výstavby dřevostaveb tvoří lehký rámový skelet, a to 82 %. Ten lze rozdělit na staveništní a panelovou montáž. V menší míře jsou pak v dřevostavbách zastoupeny sruby a roubenky z 8 % a panely z masivního dřeva, u kterých však evidujeme dvojnásobný nárůst oproti roku 2019, a to na 8 %. V těch se projevuje do budoucna velký potenciál, co se týká zejména výstavby bytových domů. Obor dřevostaveb je v rámci stavebnictví velmi specifický, a to zejména velmi přesnou a precizní přípravou stavby. Díky této přípravě je pak výstavba přímo na stavbě velmi rychlá, přesná a hlavně realizovaná v předem stanoveném termínu bez, ve stavařině známých, vícenákladů.

Vidíme, že i přes koronavirovou krizi v roce 2020 došlo k nárůstu výstavby dřevostaveb, a věříme, že zájem investorů bude čím dál více zaměřen na kvalitní, udržitelné a pečlivé stavebnictví, jaké jim segment dřevostaveb nabízí.

ADMD sdružuje certifikované výrobce dřevostaveb. Aktuálně tento certifikát v České republice splňuje 25 firem, které realizují dřevostavby. Podle statistik jejích členů byl v roce 2020 zaznamenán opět nárůst výstavby rodinných domů. Jsme rádi, že se členové ADMD zasluhují o rozvoj tohoto segmentu stavebnictví.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.06.2021

Photocredit: ADMD

3