HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nejvyšší dřevostavba světa má 18 pater a všechny její byty už jsou vyprodané

Aktuálně nejvyšší dřevostavbou světa je 84,5 metrů vysoká Mjostarnet v Norsku, která byla otevřena začátkem roku 2019. Osmnáctipatrový objekt vyrostl poněkud nečekaně mimo velká sídla, v městečku Brumunddal. Proč si stavitelé vybrali právě tuhle lokalitu? Na jaké komplikace během konstrukce narazili? Kdy se nastěhují první lidé a jak vypadá stavba v interiéru? A co vlastně o dřevostavbách soudí autor celého projektu, Rune Abrahamsen?


Nejvyšší dřevostavba světa Mjostarnet
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Moelven Limtre

Nedávno dokončená dřevěná výšková stavba Mjostarnet nabízí 32 apartmánů, 72 hotelových pokojů, jedno hotelového apartmá v 15. patře, kanceláře, kavárnu, restauraci, konferenční místnosti v 17. patře a střešní terasu, která bude přístupná pouze pro obyvatele, hotelové hosty a zaměstnance z pronajatých kanceláří. Všechny byty mají úžasné výhledy a už jsou vyprodány. 

Prohlédněte si interiéry nejvyšší dřevostavby světa v naší fotogalerii.

Rune, máte už opravdu hotovo? Kdy se do objektu budou moci nastěhovat první obyvatelé?

Mjostarnet byl kompletně dokončen na začátku března 2019. Nedávno byl oficiálně zkolaudován, a tím se otevřela příležitost budoucím obyvatelům a společnostem k nastěhování. Máme hotovo.

Lze vystihnout, co bylo hlavním záměrem projektu?

Zachytit v praxi moment toho, co v Norsku nazýváme zeleným přechodem. Změnu konceptu, přístupu, myšlení. Tím, že největší dřevěná budova na světě vznikla v malém městečku, je jasně demonstrováno, že takové vícepatrové stavby mohou vznikat prakticky všude a že mohou využívat lokálních zdrojů materiálu, práce místních stavitelů a vznikat na udržitelných principech. Jen doplním, že tím hlavním hybatelem projektu byl Arthur Buchardt, developer, který jako první schválně zacílil velký projekt na menší sídlo – Brumunddal. Byl to jeho nápad ukázat, že to je možné.

Jistě se s tím pojily i nějaké komplikace, viďte?

Výzev byla celá řada, jak už to u budov takové velikosti bývá. Pro nás to znamenalo adaptovat se na dočista jiný stavební postup, než je jinak běžné. Pro lepší pochopení si představte třeba dětskou stavebnici, jen tedy v maximálním měřítku. Jednotlivé části totiž dorazily na stavební místo v podobě prefabrikátů, včetně předvrtání. Z této skládačky se vyrobily ještě na zemi 4–5 pater vysoké bloky, a ty pak na místo ukládal jediný jeřáb. A právě tady bylo zapotřebí zajistit, aby na sebe všechny části přiléhaly s milimetrovou přesností. Nebyl tady prostor pro chyby.

Jak probíhala stavba nejvyšší dřevostavby světa si prohlédněte v naší fotogalerii.

Jak jste řešili zakotvení stavby v průběhu výstavby?

To bylo samozřejmě naprosto nezbytné. Dřevo je totiž velmi lehké, a aby odolávalo působení silného proměnlivého větru během stavby, bylo zapotřebí celou konstrukci hluboce zachytit k podloží. Samostatnou kapitolou pak byla otázka požární bezpečnosti. V podstatě byl návrh vytvořen tak, aby každé patro tvořilo samostatný izolovaný úsek. Takže teoreticky, i kdyby shořelo celé jedno patro uprostřed budovy, neohrozilo by to stavební integritu zbytku stavby.

Upřímně, co Vás na hotovém díle nejvíc těší?

Jsme pochopitelně hrdí, že jsme nastartovali celý pilotní projekt. Vytvořit vícepatrovou budovu ze zcela obnovitelných, dřevěných prvků, to je sám o sobě úspěch. Obecně se ale dá říct, že taková výstavba jedné osmnáctipatrové dřevěné budovy dláždí cestu dalším, budoucím projektům. Otevírají se tím dveře k dalším podobným stavbám, posouvají se tu hranice možného. A my můžeme vidět, jak se udržitelný materiál stává funkční součástí dalších takových projektů.

Nastěhoval byste se sám do takové mnohapatrové dřevostavby?

Ano, a rád. Z celé řady důvodů. Doporučil bych vaší pozornosti studie Centra pro zdraví a globální životní prostředí Harvardské univerzity, ve kterých srovnávají pohodu a výkonnost obyvatel žijících v dřevostavbách. Lidé uvnitř dřevěných staveb se podle nich cítí výrazně lépe. A své dělá i dobrý pocit, že vaše bydlení napomáhá k boji proti klimatickým změnám.

Jak se cítíte, coby tvůrce projektu nejvyšší dřevěné budovy světa?

Alespoň do doby, než někdo postaví ještě vyšší? Je to fantastické! Když vidíte, jak takhle masivní stavba vzniká, a celá ze dřeva. Mjostarnet je příkladem pro celý svět, že podobné stavby jsou možné. A protože všichni hledáme udržitelná stavební řešení pro budoucnost, můžeme tu najít inspiraci. Mjostarnet si své prvenství, jak doufáme, neudrží dlouho. Přijdou další podobné budovy a pro planetární klima je to dobře.

Ve dřevě tedy vidíte budoucnost stavebního průmyslu?

Celý stavební sektor je hlavním přispěvatelem globálních emisí skleníkových plynů. A dřevo je snad jediný konstrukční materiál, který je schopen uhlík vázat. Takže z této logiky je zřejmé, že dřevo je nedílnou součástí řešení. Vnímají to tak i mezinárodní klimatické dohody.

Dřevo je materiálem, který je ze své povahy obnovitelný, znovuvyužitelný a snadno recyklovatelný. Odstraňujete jím z atmosféry uhlík a vážete jej uvnitř stavby. Dřevo je neprávem opomíjený stavební materiál: vzhledem ke své hmotnosti je prakticky nejpevnější, a když s ním dobře pracujete a staráte se o něj, patří i mezi nejodolnější.

Děkujeme za rozhovor panu Abrahamsenovi, řediteli společnosti Moelven Limtre, díky které tato unikátní dřevěná stavba vznikla.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!



Vydáno dne:
13.12.2019

Photocredit: Moelven Limtre

2

Nejvyšší dřevostavba světa byla postavena svépomocí

Nejvyšší dřevostavbu světa jste mohli hledat v ruském městě Arkangelsk a našli byste ho celkem jednoduše. S výškou 44 metrů, 13 pater byl nepřehlédnutelnou dominantou města.

Nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší stromy světa

Který ze stromů je na světě nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší?

Video: Jak se staví jedna z nejvyšších dřevostaveb světa

Časosběr stavby jedné z nejvyšších hybridních budov světa. V téhle budově se bude studentům bydlet velice dobře!

Evropa má s velkými dřevostavbami velké plány. Za rok jich bude stát už jednadvacet.

Ne skromné domky, ale už pořádné stavby s výškou nad padesát metrů. Jak vypadají ty nejzajímavější projekty evropských dřevostaveb?

Kam sahají nejvyšší dřevostavby světa? Mají až desítky pater!

Přemýšlíte, jakých výšek mohou dosahovat budovy ze dřeva? Pojďte se podívat na přehled nejvyšších dřevostaveb světa.

Největší dřevostavbu Evropy s pohnutou minulostí se pravděpodobně nepodaří zachránit

Největší dřevostavba Evropy se rozpadá. A pokud se nenajdou finance na její záchranu, pravděpodobně nepřežije letošní zimu.

Jednu z největších dřevostaveb na světě najdete ve Švýcarsku. Připomíná housenku

Ve Švýcarsku byla loni dokončena unikátní dřevěná stavba s délkou 240 metrů. Za návrhem stojí slavný japonský architekt Shigeru Ban. Podívejte se na abnormálně velikou dřevostavbu.

Jako z pohádky: do Norska nejenom za krásnou přírodou

Vikingské kostelíky a staré sruby a roubenky si pamatují mnohé. Podívejte se do naší fotogalerie a nechejte se vtáhnout do pohádky.

Pestrobarevné dřevostavby v norském Bergenu – jejich stáří byste jim rozhodně netipovali

V přístavu Bergen najdeme známou čtvrť, která se pyšní krásnou zástavbou původních dřevostaveb s barevnými fasádami. Navštivte je s námi v tomto článku a přesvědčte se, že jsou starší, než si myslíte.

Dům s neuvěřitelnými výhledy byl inspirován sámskou tradicí

Drsné norské hory se staly domovem mladé rodiny, která chtěla být co nejblíže přírodě. Tak jako původní obyvatelé této divoké krajiny.