Sušení dřeva 1. díl – Jak moc dřevo sušit a co pak s ním?
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Sušení dřeva 1. díl – Jak moc dřevo sušit a co pak s ním?

Vlhkost ovlivňuje všechny fyzikální i mechanické vlastnosti dřeva a dělá ze dřeva materiál, jehož vlastnosti se procesem sušení mění. Dřevo se tak může zkroutit nebo popraskat, což jej může značně znehodnotit. Proto je vhodné proces sušení řídit a z vlhkého, tedy z tvarově i pevnostně nestálého dřeva vytvořit materiál, jehož vlastnosti se dále budou měnit pouze minimálně.

Pro použití do dřevěných konstrukcí však dřevo nemusí být vyschlé na troud! V prvním dílu seriálu o sušení dřeva vám poradíme, kde v konstrukci můžete použít třeba i vlhké dřevo a naopak - v jakých místech je více než vhodné používat dřevo dobře vysušené.Dřevo je hygroskopický materiál a to znamená, že mění svoji vlhkost podle teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu ve svém okolí. Jinou vlhkost má dřevo, které je použito v exteriéru a jinou při použití jako nábytku ve vytápěné místnosti. Naším cíle tedy je, aby se vlhkost dřevěného výrobku nebo prvku co nejvíce přiblížila rovnovážné vlhkosti prostředí, ve kterém bude následně uložen. To napomůže jeho tvarové stálosti.

Pozor: Příliš vlhké dřevo je přímo ohroženo dřevokaznými houbami a hmyzem!

Doporučená vlhkost dřeva a dřevěných výrobků podle jejich použití:

 1. Pro použití dřeva v exteriéru lze počítat s rovnovážnou vlhkostí okolo 20%. Tuto hranici je možné dosáhnout i přirozeným sušením, kdy je dřevo uloženo v hráních ve kterých vysychá. V tomto případě se můžeme často setkat s pojmem „vzduchosuché řezivo“ a znamená to, že se vlhkost řeziva pohybuje právě okolo zmíněných 20% vlhkosti a nebylo sušeno uměle v sušárně. Konkrétním příkladem jsou například střešní latě.

  Bude Vás zajímat: Jaké používat střešní latě?  Hranice této vlhkosti již umožňuje napadení vlhkosti dřevokaznými škůdci a proto je nutné v konstrukcích jako jsou krovy používat dřevěné prvky s vlhkostí nižší. Pro dosažení nižší vlhkosti než 20%, je třeba dřevo sušit některým z průmyslových a řízených způsobů.

 2. Pro prvky zabudované v konstrukcích, které jsou ve styku s tepelnou izolací (například ve stěnách dřevostavby) by vlhkost neměla překročit 17%. Ideální vlhkost dřeva pro toto použití je 12-15%, kdy je již dřevo přirozeně chráněno proti napadení dřevokaznými houbami a hmyzem a není nutná jeho další dodatečná ochrana například impregnací.

  Obecně je fyzikální ochrana dřeva, tedy udržení vlhkosti pod hranicí 15%, jeho nejlepší ochranou. Nejrůznější impregnace mohou při vyšší vlhkosti dřeva jeho degradaci zpomalit nebo oddálit, ale riziko napadení nikdy zcela neeliminují.

  Bude Vás zajímat: 6 důvodů pro KVH hranoly

 3. Pro vnější stavebně truhlářské výrobky se používá dřevo o vlhkosti 10-14%, pro vnitřní 8-10%.

V příštím díle tohoto seriálu se zaměříme na další možnosti a výhody, které nám dřevo jako vysušený materiál nabízí.

Pokud Vás zajímá konkrétní téma z oblasti sušení dřeva, napište nám do diskuse a můžeme se mu v některém z dalších dílů věnovat podrobněji.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
14.11.2012

40

Mohlo by Vás zajímat: