HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Sušení dřeva 1. díl – Jak moc dřevo sušit a co pak s ním?

Vlhkost ovlivňuje všechny fyzikální i mechanické vlastnosti dřeva a dělá ze dřeva materiál, jehož vlastnosti se procesem sušení mění. Dřevo se tak může zkroutit nebo popraskat, což jej může značně znehodnotit. Proto je vhodné proces sušení řídit a z vlhkého, tedy z tvarově i pevnostně nestálého dřeva vytvořit materiál, jehož vlastnosti se dále budou měnit pouze minimálně.

Pro použití do dřevěných konstrukcí však dřevo nemusí být vyschlé na troud! V prvním dílu seriálu o sušení dřeva vám poradíme, kde v konstrukci můžete použít třeba i vlhké dřevo a naopak - v jakých místech je více než vhodné používat dřevo dobře vysušené.Dřevo je hygroskopický materiál a to znamená, že mění svoji vlhkost podle teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu ve svém okolí. Jinou vlhkost má dřevo, které je použito v exteriéru a jinou při použití jako nábytku ve vytápěné místnosti. Naším cíle tedy je, aby se vlhkost dřevěného výrobku nebo prvku co nejvíce přiblížila rovnovážné vlhkosti prostředí, ve kterém bude následně uložen. To napomůže jeho tvarové stálosti.

Pozor: Příliš vlhké dřevo je přímo ohroženo dřevokaznými houbami a hmyzem!

Doporučená vlhkost dřeva a dřevěných výrobků podle jejich použití:

 1. Pro použití dřeva v exteriéru lze počítat s rovnovážnou vlhkostí okolo 20%. Tuto hranici je možné dosáhnout i přirozeným sušením, kdy je dřevo uloženo v hráních ve kterých vysychá. V tomto případě se můžeme často setkat s pojmem „vzduchosuché řezivo“ a znamená to, že se vlhkost řeziva pohybuje právě okolo zmíněných 20% vlhkosti a nebylo sušeno uměle v sušárně. Konkrétním příkladem jsou například střešní latě.

  Bude Vás zajímat: Jaké používat střešní latě?  Hranice této vlhkosti již umožňuje napadení vlhkosti dřevokaznými škůdci a proto je nutné v konstrukcích jako jsou krovy používat dřevěné prvky s vlhkostí nižší. Pro dosažení nižší vlhkosti než 20%, je třeba dřevo sušit některým z průmyslových a řízených způsobů.

 2. Pro prvky zabudované v konstrukcích, které jsou ve styku s tepelnou izolací (například ve stěnách dřevostavby) by vlhkost neměla překročit 17%. Ideální vlhkost dřeva pro toto použití je 12-15%, kdy je již dřevo přirozeně chráněno proti napadení dřevokaznými houbami a hmyzem a není nutná jeho další dodatečná ochrana například impregnací.

  Obecně je fyzikální ochrana dřeva, tedy udržení vlhkosti pod hranicí 15%, jeho nejlepší ochranou. Nejrůznější impregnace mohou při vyšší vlhkosti dřeva jeho degradaci zpomalit nebo oddálit, ale riziko napadení nikdy zcela neeliminují.

  Bude Vás zajímat: 6 důvodů pro KVH hranoly

 3. Pro vnější stavebně truhlářské výrobky se používá dřevo o vlhkosti 10-14%, pro vnitřní 8-10%.

V příštím díle tohoto seriálu se zaměříme na další možnosti a výhody, které nám dřevo jako vysušený materiál nabízí.

Pokud Vás zajímá konkrétní téma z oblasti sušení dřeva, napište nám do diskuse a můžeme se mu v některém z dalších dílů věnovat podrobněji.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.11.2012

41

Dřevo je geniální kompozit 1.díl

Inspirujme se dokonalostí přírody, která nám ukazuje, jak věci fungují nejlépe

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Dřevo je geniální kompozit 2.díl

Zajímavé srovnání dřeva s průmyslově vyráběnými kompozity

Kde použít dřevo z pily: Dřevěné konstrukční hranoly S10

Nesušené a nehoblované hranoly přímo z pily jsou nejlevnější, ale

Mechanické vlastnosti dřeva domácích dřevin

Mechanické vlastnosti dřeva domácích dřevin zjistíte v tomto příspěvku

Jakou zvolit fasádu, aby nevyžadovala údržbu

Nechcete fasádu, která chce každých pár let přetřít nebo přebrousit?

Jak přirozeně vysušit řezivo z pily, aby se nekroutilo a nepraskalo?

Návod, jak postavit hráň pro přirozené sušení dřeva a na co si dát pozor.

Stavba pergoly: Návod jak na povolení a stavbu

Je potřeba stavební povolení? Jaké zásady u stavby pergoly dodržovat

Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?

Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami

Na co a jak se využívá smrk ztepilý?

Kde použít smrkové dřevo, jaké má vlastnosti a kolik smrků u nás roste?