HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

6 důvodů pro KVH hranoly

KVH v dřevařském světě neznamená zkratku pro Klub vojenské historie, nýbrž zkratku německého slova Konstruktionsvollholz. Anglický ekvivalent Solid Structural Timber se v neanglicky mluvících zemích příliš nepoužívá, u nás uslyšíte častěji KVH dřevěné hranoly, nebo prostě „kávéháčko“.

KVH hranoly díky svým vlastnostem podstatně rozšiřují možnosti použití dřeva v konstrukcích, kde nezpracované řezivo z pily s dechem nestačí. V článku se dozvíte základní charakteristiky HVH hranolů, jejich výhody a možnosti použití. Kolik KVH hranoly stojí můžete zjistit zde..


KVH hranoly střecha

Co je to KVH?

KVH hranoly se v našich končinách vyrábí nejčastěji ze smrkového řeziva. Výroba KVH probíhá vysušením řeziva na vlhkost 15 % s 3% tolerancí a dále je řezivo hoblováno na přesný rozměr. Z vysušených a ohoblovaných hranolů je nutné vyřezat vady (místa po vypadlých sucích, rozpraskané části hranolu a jiné), aby výrobek splnil předepsanou normovou kvalitu.

Na části řeziva, které již nepřípustné vady neobsahují, jsou z čela hranolu vyfrézovány zubové spoje (tzv. cinky), do kterých se nanese lepidlo a pomocí nichž, jsou jednotlivé kusy k sobě tlakem slepeny. Tímto postupem vznikne vysušený, hoblovaný hranol vysoké jakosti v délkách, které nejsou omezeny délkou kulatiny.

Nejčastěji se kvůli transportu vyrábí KVH hranoly v délkách 13 m. Pevnostní třída je u KVH hranolů nejčastěji C 24 (pevnost v ohybu = 24 MPa).

Konstrukční vs. pohledová kvalita KVH

Vyrábí se dva druhy KVH hranolů, a to KVH NSi a KVH Si. Oba druhy jsou vyrobeny podle stejných norem z hlediska pevnosti materiálu - rozdíl je ve vizuální stránce hranolu.

KVH NSi je průmyslová kvalita, kde se může objevit např. zamodrání, nebo drobná vada, která neovlivňuje mechanické vlastnosti materiálu. KVH Si je pohledová kvalita, která se používá v případě viditelných konstrukcí, jako jsou přiznané stropní trámy nebo vazba krovu nebo pro venkovní pergoly či altány.

Pro méně náročné uživatele lze samozřejmě na i viditelné konstrukce použít kvalitu NSi, protože se stále jedná o hoblované a vysušené hranoly jasně stanovené kvality.

6 důvodů PRO, aneb Výhody KVH hranolů

  1. Materiál je vysušený - při správném zabudování jej není třeba ošetřovat proti dřevokazným houbám a hmyzu. Navíc je vysokou teplotou během sušení sterilizován od možných zárodků biotických škůdců.
  2. KVH hranoly jsou tvarově stálé. To znamená, že se již nekroutí a nepraskají.
  3. Hranoly jsou tloušťkově a šířkově egalizované (mají po celé délce stejnou šířku i výšku). Tato vlastnost je důležitá pro dokonalou rovinnost stěn dřevostaveb, které se po opláštění velkoplošným materiálem nikde nevyboulí.
  4. Délka se nejčastěji uvádí 13 m kvůli přepravě, ale výrobci jsou většinou schopni dodat i délky převyšující 20 m.
  5. Hmotnost materiálu je díky suchému stavu nižší a je tak možné převést větší objem najednou. Hmotnost dřeva v suchém a mokrém stavu si můžete spočítat v  kalkulačce Hmotnost dřeva.
  6. KVH hranoly jsou hoblované a mají sražené hrany. Pro pohledové použití je tak stačí jen přebrousit a opatřit povrchovou úpravou.

Limity a nevýhody KVH hranolů


KVH hranoly se běžně vyrábí do průřezu 100/240. Při větších rozměrech může dojít, i přes vysušený stav, ke kroucení a praskání dřeva. Proto se pro větší dimenze používají buď hranoly DUO/TRIO (dva nebo tři slepené KVH hranoly k sobě). Pro větší dimenze než 240/240 se pak používají BSH hranoly.


KVH hranoly jsou díky vyšší přidané hodnotě materiálu dražší než běžné řezivo z pily. Ceny KVH hranolů různých rozměrů si můžete porovnat zde.. Nutno však podotknout, že pokud byste chtěli řezivo z pily vysušit, ohoblovat a srazit mu hrany, dostanete se na vyšší cenu než za KVH a ještě budete mít hranoly kratší a s vadami.

čtěte dále: Proč na krovy používat KVH hranoly? Jsou opravdu dražší?

KVH je proto jasnou volbou pro zabudované konstrukce například pro stěny dřevostaveb a viditelné interiérové i exteriérové prvky dřevěných konstrukcí. Souhlasíte? Dáváte přednost KVH hranolům, nebo běžnému řezivu z pily? Podělte se s námi v diskusi o své zkušenosti a názory.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.12.2012

111

Kde použít dřevo z pily: Dřevěné konstrukční hranoly S10

Nesušené a nehoblované hranoly přímo z pily jsou nejlevnější, ale

Lepené dřevo to natře oceli

Architekti mohou pustit uzdu své fantazii a tvořit ve všech směrech

Skladba obvodové stěny dřevostavby je základ

Jakou skladbu stěny použít? Věčná otázka, kterou pomůžeme rozlousknout

Mechanické vlastnosti dřeva domácích dřevin

Mechanické vlastnosti dřeva domácích dřevin zjistíte v tomto příspěvku

Proč na krovy používat KVH hranoly? Jsou opravdu dražší?

Ekonomické srovnání krovu z KVH hranolů a z běžného nevysušeného řeziva

Jak přirozeně vysušit řezivo z pily, aby se nekroutilo a nepraskalo?

Návod, jak postavit hráň pro přirozené sušení dřeva a na co si dát pozor.

Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?

Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami

Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Betonové ploty nepotřebují zastřihnout ani natřít, dlouho vydrží a vypadají i po letech náramně! Jak je získat a jaké se nabízí?

Stadiony ze dřeva? Originální a udržitelné řešení pro budoucnost

Modulární stadion nebo sportovní arénu ze dřeva můžete po skončení utkání rozebrat a postavit znovu tam, kde je zapotřebí. Čtěte více o této převratné myšlence.

Mafl – okružní pila, která v dílně nesmí chybět žádnému kutilovi

Řezání dřeva může být radost, pokud máte kvalitní nářadí, naříklad v podobě maflu. Podívejte se na článek o tomto praktickém pomocníkovi.