HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Jeho obývák zdobí majestátní zelená kachlová kamna. „Celý dům se vytopí jen za cenu dřeva,“ říká Lukáš

Když se Lukáš, majitel rodinného domu, rozhodl pro stavbu masivní dřevostavby, obával se jediného – jak bude roubenka pracovat s teplem, kolik to bude stát na energiích a jestli se teplo nebude rychle ztrácet. Dnes je však velmi spokojený, neboť náklady na vytápění domu (135 m2) nejsou příliš vysoké. V exkluzivním rozhovoru popsal, kolik ročně zaplatí za energie a dřevo a jaké další vytápěcí systémy jeho roubenka ukrývá.


Kachlová kamna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Lukáši, jak vytápíte vaši roubenku?

V přízemí mám betonovou podlahu s elektrickým podlahovým topením, přičemž v každé místnosti jsou instalované termostaty. A v prvním patře mám elektrické přímotopy. Největší výhrou byla ale ta kachlová kamna s akumulační schopností.

Přípojku plynu tedy nemáte vybudovanou?

Tu možnost jsem měl, ale plyn jsem si do domu nezavedl.

Proč jste si vybral zrovna tuto kombinaci vytápěcích systémů?

Spoustu věcí jsem si nechal poradit od pana Koudelky, majitele stavební společnosti, která mi realizovala dům na dokončení. Jako jeden z mála lidí v Česku svému oboru opravdu rozumí a v případě roubenek dokáže dobře poradit. Co se vytápění týče, věděl jsem, že nechci mít vodu v podlaze, takže jsem radši zvolil elektrické kabely.

Volba kachlových kamen je poměrně netradiční. Proč jste se rozhodl právě pro kachle?

Kachlová kamna podle mě k roubence patří, a i když to byla větší investice, už první rok topení se mi to vrátilo, protože to dřevo je finančně pořád levnější než elektřina. A navíc ten komfort a prostředí, jaké kamna vytváří, to je něco úplně jiného.

Za jak dlouho máte vytopený interiér?

Tím, že to jsou kachlová kamna, tak chvilku trvá, než se nahřejí, ale za hodinku je minimálně ve spodním patře teplo a postupně se dostane teplo i nahoru (roubenka zaujímá 135 m2 užitné plochy). Hlavní výhoda je ve schopnosti akumulace – teplo v domě vydrží dlouho. Když dřevo v topeništi dohoří, tak kamna ještě 4–5 hodin sálají teplo (aktuální ceny nejprodávanějších kachlových kamen najdete zde – pozn. redakce). Kamnářská firma měla již vše připravené. Přijeli dva technici, z šesti kusů kamna na místě složili a ještě to doplnili šamotem, aby měla kamna větší váhu a vyšší akumulační schopnost.

Jaký výkon mají kamna a kolik váží?

Kachlová kamna mají výkon 8 kW a váží zhruba 300 kg. Kvůli jejich váze jsem musel udělat pod kamny dostatečný betonový základ.

Kolik dřeva spotřebujete na vytápění?

Myslím si, že tak 8–10 kubíků na sezónu, což je nějakých 11 000 Kč.

A odkud kupujete dřevo?

Dřevo beru z místního lesního podniku. Buď si můžete koupit nařezané a naštípané dříví, anebo si ho sám vytěžit z lesa. V takovém případě vám označí lesní podnik stromy – většinou jde o místa, kam se nedostanou s těžkou technikou, vy si s pilou dojdete a můžete si stromy vytěžit. Zaměstnanci lesního podniku dřevo pak naměří, nacení a můžete si ho zpracovat.

Jakým dřevem topíte v kachlových kamnech?

To se ještě učím, žil jsem předtím v bytě. Zpravidla ale kombinuji tvrdé a měkké dřevo, nechám si navézt třeba 6 kubíků tvrdého a 4 kubíky měkkého dřeva na sezónu. Dřevo kupuji s předstihem, ideálně by mělo ještě 2 roky schnout.

Realizoval jste kvůli kamnům externí přívod vzduchu v základové desce?

Ano, dělal jsem ho kvůli tomu, aby v interiéru nevznikaly problémy třeba s digestoří (rekuperaci nemám). Ale kdybych stavěl znovu, udělal bych průduchy do pokojů v patře – rozvod tepla. Schodišťovým prostorem se teplo nahoru dostane, ale těmi průduchy by to bylo rychlejší.

Chápu správně, že topíte především v kamnech? Podlahové topení téměř nezapínáte?

Přesně tak, podlahovým topením skoro vůbec netopím. V koupelně ho nechávám zapnuté, aby tam byla pořád teplá podlaha, ale v domě vůbec. Leda bych byl delší dobu pryč a nechával si dům temperovat.

Je vaše dřevěná podlaha nahřátá rychle nebo to ani nepoznáte?

V domě jsou termostaty a čidla, takže si ten systém zapíná podlahové topení sám podle teploty v interiéru. Mám tady nastavenou spodní hranici 17 °C, a když to klesne pod ni, začne to topit. Ale tím, že tady většinou jsem, teplota se udrží díky topení v kamnech.

Máte už roční vyúčtování za energie? Kolik jste za minulý rok zaplatil?

Platím za elektřinu 2 000 Kč měsíčně, což je hlavně ohřev vody v elektrickém bojleru, vytápění podlahy v koupelně, vaření, svícení a elektřina. A do toho platím asi 10–12 000 Kč ročně za dřevo.

Jaký je tepelný komfort v roubence po celý rok?

V zimě je tu moc fajn a v létě je dobře spíš v přízemí, podkroví se trochu přehřívá. Dnes bych už asi nevolil černou krytinu, možná by to jiná barva trochu zredukovala. I když je ve skladbě střešní konstrukce 30 cm minerální vaty, nahoře je dost teplo, ale to je snad v každém podkroví.

Nad klimatizací jste neuvažoval?

Ne, nechtěl jsem v roubence nic takového. Obejdu se bez ní. Když se otevřou okna dole i nahoře, vzduch se pěkně obmění.

Lukáši, děkuji moc za rozhovor.

Rádo se stalo.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
05.05.2025

Photocredit: © Dřevostavitel.cz
Zdroj: Zkušenosti majitele dřevostavby

0

Rekonstrukce tahovek v prvorepublikové vile. Topily nepřetržitě 100 let
Krásná bílá sloupová kachlová kamna topila v prvorepublikové vile nepřetržitě 100 let. A byla řádně zanesená. Podívejte se na kompletní rekonstrukci nádherných tahovek krok po kroku.

Do obýváku si dovezl luxusní kachlová kamna. Po zimě přišlo vyúčtování, platil měsíčně jen 1 660 Kč
Přestože jim stavební firma ve spolupráci s architektem navrhla krbová kamna, dali na vlastní uvážení. Vybrali si krásná tmavě modrá akumulační kachlová kamna a hned po první zimě byli velice příjemně překvapeni.

Postavili si moderní roubenku v Jeseníkách. Kachlová kamna s poležením zbožňují a za vytápění platí výrazně méně
Manželé se rozhodli postavit si moderní roubenku poblíž Starého Města pod Sněžníkem. Pan majitel nám v rozhovoru mimo jiné prozradil, s jakou technologií kachlová kamna kombinuje.

Koupili starou chalupu a v základech pod dřevěnou podlahou našli původní kachlová kamna. I po letech si zachovala krásnou modrou barvu
Michaela a Kamil investovali 5,5 mil. korun do rekonstrukce staré chalupy, ve které skomírala statika. Byť o svém rozhodnutí mnohdy pochybovali, o správnosti své volby se posléze přesvědčili během rekonstrukce, kdy našli v základech pod starou dřevěnou podlahou původní kachlová kamna v královsky modré barvě.

„Kachlová kamna nás svlíkla do trenek,“ pochvalují si. Za rok přitom protopí sotva 6 tisíc
Stavař Tomáš měl jasno. Do pohádkové horské chalupy jedině kachlová kamna. Proč je chtěl původně držet pod zámkem, co změnilo jeho názor a kolik ročně protopí? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Ve staročeské roubence mají hned dvoje kachlová kamna. Jakmile se rozehřejí, vytápí chalupu prakticky zdarma
Marek s Pavlou si postavili roubenku pod hradem Trosky, v samém srdci Českého ráje. Apartmány pojmenovali po věžích hradu a každému dopřáli luxus vlastních kachlových kamen.