Porovnali jsme tři nejlevnější zahradní traktory. Zajímala nás spolehlivost, zkušenosti majitelů a cena
Žijete v přesvědčení, že na sekání trávníku je jediné správné řešení sekačka, a zahradní traktor je pouze luxusním výstřelkem pro bohaté? To už dávno není pravda. Existují zahradní traktory, které si bez problémů mohou dovolit i běžní uživatelé. Vybrali jsme tři z nich a podrobně je mezi sebou porovnali. Který z nich vyšel vítězně?

Nemusíte za ně platit statisíce
Pro dnešní srovnání jsme zvolili tři typy zahradních traktorů, z nichž každý pochází od jiného výrobce. Sáhli jsme po dostupnějších variantách v cenovém rozmezí 52–63 tisíc korun. Při srovnání jsme nezohlednili pouze pořizovací cenu, ale také náklady na provoz, výkon strojů a samozřejmě i recenze od uživatelů, kteří zahradní traktory již delší dobu používají. Na ceny těch nejdostupnějších zahradních traktorů se můžete podívat například zde.
Podívejme se na naše trio
Jako zástupce nejlevnějších zahradních traktorů jsme vybrali tři modely: Riwall PRO (aktuální cena zde), Stiga Alpina (aktuální ceny zde) a Cub Cadet (aktuální ceny zde). Jejich cena se sice mírně liší, ale neplatí zde pravidlo, že nejdražší musí být automaticky nejlepší. Každý z těchto traktorů vyniká v jiné oblasti – zatímco jeden boduje výkonem, jiný zase překvapí nízkou spotřebou nebo tichostí.
🔴 Nejvíc lidí právě čte:
Lidé si ve velkém pořizují celoroční minidomky do půl milionu. Rychle odejdou z nájmu a nesplácí hypotéku celý život
Kolik to má koní?
Zahradní traktůrek Riwall PRO se může chlubit dvouválcovým motorem o výkonu přibližně 17 HP, což z něj činí ideální volbu pro větší pozemky a náročnější podmínky. Stiga Alpina využívá jednoválcový motor s výkonem okolo 16 HP. Její motor je úspornější a tišší. Cub Cadet je vybaven motorem s výkonem 12,7 HP, hodí se tak spíše pro méně náročné použití.
Kolik to žere?
Žádný zahradní traktůrek samozřejmě není perpetuum mobile, a proto je nutné počítat, že zde bude potřeba palivo. Spotřeba se obvykle uvádí v litrech za hodinu provozu. Liší se nejen podle objemu motoru, ale i podle typu terénu, s nímž si stroj musí poradit. Spotřeba za hodinu však není totéž co spotřeba na plochu. Výkonnější motor může mít sice vyšší spotřebu paliva, avšak plochu poseče za poloviční čas než úspornější, ale málo výkonný zahradní traktor.
Nemají si co vyčítat
Co se týče kapacity sběrných košů, jsou rozdíly mezi modely minimální. Riwall disponuje objemem 245 litrů, což uživatelé ocení při delším sekání. Stiga nabízí koš o objemu 240 litrů, tedy velmi podobný. Cub Cadet je na tom stejně, nabízí rovněž 240 litrů.
Tohle se úplně nepovedlo…
Není nebe bez mráčku, a tak se i u těchto traktůrků najdou negativa, které zmiňují samotní uživatelé. U Riwallu si uživatelé nejčastěji stěžují na hlučnější provoz dvouválce, vyšší hmotnost, která znamená horší manévrovatelnost na malých pozemcích, a zvýšenou spotřebu paliva. Je zde také horší dostupnost servisu mimo autorizovanou síť.
Stiga je často kritizována za nízký výkon při sečení hustší nebo delší trávy. Dále za křehčí plastové díly, které se snadno mohou poškodit a nepohodlné vyprazdňování sběrného koše. U Cub Cadetu se objevují výhrady k obtížnější dostupnosti náhradních dílů v ČR. Tento traktor má také jednodušší konstrukci – je zde méně robustní rám i sedadlo, což způsobuje nižší komfort při delší jízdě. Při sečení suché trávy nebo listí na trávníku občas zůstávají zbytky.
Tak který?
Z uvedeného srovnání je zřejmé, že nelze jednoznačně určit, který z traktorů je „nejlepší“ – každý totiž vyniká v jiných ohledech a záleží především na tom, co od stroje očekáváte a jaký typ pozemku máte.
Riwall PRO se hodí pro majitele větších pozemků, kteří kladou důraz na výkon a rychlost práce, a nevadí jim vyšší spotřeba ani hlučnější chod. Ocení jej také ti, kdo se pravidelně potýkají s členitějším terénem nebo hustější trávou. Stiga Alpina představuje vyvážený kompromis mezi výkonem a úsporným provozem – s výkonem okolo 16 HP nabídne solidní sílu i tichý chod a nízkou spotřebu. Je vhodná pro středně velké až větší zahrady a potěší i uživatele, kteří s traktůrkem teprve začínají. Cub Cadet je výkonově nejslabší z testovaných modelů a hodí se tak spíše pro méně náročné uživatele s menší až střední zahradou, kteří hledají jednoduchý a dostupný stroj bez větších nároků na komfort nebo robustní konstrukci. Všechny tři možnosti však spadají do té nejlevnější kategorie, proto se nedají čekat zázraky. Na dražší zahradní traktory se můžete podívat zde.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
08.07.2025
Photocredit: Canva CC
Zdroj: Zkušenosti našich čtenářů

Pořídili jsme elektrickou strunovou sekačku z Lídlu za 300 Kč
Zahradní sekačka za tři stovky? Je to vůbec možné? Zní skoro až neuvěřitelně. Nabídka nám nedala spát, a tak jsme se rozhodli ji prozkoumat.

Elektrická strunová sekačka z Lídlu za 300 Kč? Dalo to zabrat, ale posekali jsme trávník
Sezóna sekání trávy pomalu odstartovala. A pokud u vás ještě ne, tak vězte že zítra už ano. Lidé začali oprašovat své sekačky.

Po špatných zkušenostech s robotickými sekačkami se mnozí vracejí k původní klasice
Snaha ušetřit si práci je tu s námi od nepaměti. Bohužel, jak to tak vypadá, ne vždy je cesta, kterou k tomu zvolíme, ideální.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: