HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak a kdy správně zalévat trávník?

Ať už vezmete do ruky konvičku na zalévání, zahradní hadici nebo máte vybudovaný závlahový systém, je důležité především správné načasování zalévání a přesně odměřené množství vody. Nesmí jí být ani moc, ale ani málo. V promyšleném zalévání spočívá velká část úspěchu při pěstování trávníku. Kdy a kolik vody? Odpovíme vám na následujících řádcích.


Zalévání trávníku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shardayyy

Jak často zalévat trávník?

Při klíčení

Nejvíce vody při zalévání vyžaduje čerstvě založený trávník. Když právě klíčí, měli byste zalévat 5x denně. Jakmile vyroste, postupně ubírejte. Po prvním sečení už stačí zavlažovat jenom 2x denně. Když trávník zesílí a má už dostatek kořenů, stačí zalévat pouze jednou denně, ale větší dávkou.

Fotogalerie:

i Foto: Shardayyy, Shutterstock, Izee (Flickr), Sam DeLong

Vzrostlý trávník

Několikaleté trávníky už stačí pouze zhruba jednou za 2–3 dny. V tom případě ale musíte zajistit důkladné zalití, aby voda prosákla v hlíně až do hloubky cca 10–15 cm. Tento druh zálivky pomáhá vytvořit silné kořeny. Každodenní zalévání podporuje mělké kořeny, což není dobré. Trávník pak hůře odolává různým vlivům.  Trávníky zaseté do silně písčité půdy nebo jílu je ale třeba prolévat denně.

Kolik vody na zalévání trávníku?

Trávník obvykle bez potíží vystačí zhruba s 500–900 mm vody na m2, a to za celé své vegetační období. Přepočteno na konkrétní množství je to asi 25–40 litrů na m2 týdně. Pokud byste tedy zalévali jednou za 2 dny, budete muset na 1 m2 použít 8–13 litrů vody. Počítejte s tím, že svahy a propustné půdy potřebují více vody.

Kdy je zálivka trávníku nejvhodnější?

Nikdy nezalévejte v denní době od 11 do 17 hodin. Tehdy je intenzita slunečního svitu největší a kapky vody na stéblech trávy fungují z hlediska fyziky úplně stejně jako lupa. Takže pokud nechcete trávník od sluníčka doslova spálit, zalévejte vždy brzy ráno nebo večer až po západu slunce, to je nejideálnější doba. Večerní zálivku můžete rozdělit do dvou etap – krátkou večer a delší na noc.

TIP PRO VÁS: Kdy a jak na sekání trávy?

Čím zalévat trávník?

Zahradní konve

Pokud je trávník malý jsou nejjednodušší variantou lehké plastové nebo kovové zahradní konve, kterou lze koupit už od cca 90 Kč (objem 10 litrů) do cca 170 Kč. Hodí se ale jenom pro velmi malé plochy (cca 20 m2).

Zahradní hadice

Použít můžete také zahradní hadici z průhledného měkčeného PVC. Patnáctimetrová délka stojí 230 Kč. Ceny hadic se pohybují od těchto 230 Kč do cca 1500 Kč v závislosti na použitém materiálu a jeho vlastnostech (odolnost UV záření) a délce návinu.

U větších zahrad se vyplatí pořídit vozíky na hadice za od 700,- Kč. Nemusíte hadici tahat ručně a namáhat se. Voda v návinu bez potíží protéká. Dalšími doplňky jsou zavlažovací pistole a trysky, které cenově začínají už na necelých 150,- Kč.

Zavlažovače

Dále jsou v nabídce zavlažovače pro větší plochy do asi 350 m2. Obecně se ceny zavlažovačů pohybují v rozpětí 290–2000 Kč. Cena vždy záleží na provedení a funkcích, dražší varianty mají velmi jemně regulované kropení a mnohem širší dosah (např. až 21 m), který je také plynule nastavitelný.

Automatické zavlažovací systémy

Pro postřik trávníku je možné využít automatické zavlažovací systémy formou výsuvných postřikovačů, které tlakem vody vysunou tělo s tryskou nad trávník. Zavlažovanou plochu je možné rozdělit do sekcí, které mohou být spouštěny samostatně. To je výhodné nejen kvůli zdroji vody, ale i rozdílné délce zavlažování ploch více či méně namáhaných sluncem (případně svah a rovina). Po skončení postřiku jsou hlavice opět automaticky zasunuty. Systém šetří čas a pohodlí, takže podle toho se odvíjí i cena, která je velmi individuální. Hrubá orientační cena je od 30–80tis. a závisí nejen na ploše, ale i na členitosti terénu a dostupnosti zdroje vody.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
24.05.2017

Photocredit: Shardayyy

5

Kompost: Jak jej založit a jak správně kompostovat?

Kompost na zahradu patří. Vytvořte si snadno zeminu plnou živin. Jak kompost založit a jak správně kompostovat?.. Číst více →Jak pečovat o trávník? 14 rad pro každé roční období

Máme pro vás základních návod, jak o trávník pečovat na jaře, v létě i na podzim.. Číst více →Kdy a jak na sekání trávy?

V článku si povíme, čím, jak a kdy se pustit do sečení trávy... Číst více →Mech v trávníku a jeho odstranění

Dojem z vašeho pěkného trávníku může nenávratně zkazit mech. Jak říct mechu ve vašem trávníku definitivně stop?.. Číst více →Proč se tvoří řasa ve vašem jezírku? Může být jezírko úplně bez řas?

S řasou v jezírku se setkal každý z nás. Konečně se dozvíte, jak s ní bojovat. Podívejte se také do naší fotogalerie zahradních jezírek a načerpejte inspiraci pro vaše jezírko na zahradu... Číst více →Plevel v trávníku? Návod jak s ním zatočit

Pečujete o trávník, přesto z něj každou chvíli vykoukne plevel. Váš boj s ním je marný a plevel vzdoruje? Poradíme vám, jak se ho zbavit... Číst více →