HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Proč se tvoří řasa ve vašem jezírku? Může být jezírko úplně bez řas?

S řasou v jezírku se setkal asi každý z nás. Téměř 99 % procent majitelů jezírek či rybníčků s ní bojuje každý rok a to zbylé jedno procento to vzdalo a bere to jako přirozený fakt. Pojďme si řasy (algae) představit trochu blíže. V jezírku se setkáváme převážně se dvěma „druhy“, zelenou vláknitou řasou a kokální (jednobuněčnou) řasou, tzv. zelenou vodou.


jezírko se řasou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nowis (Wikipedia Commons CC 2.5)

Řasy jsou velmi starý a jednoduchý organismus, z toho plyne, že jsou velmi přizpůsobivé na jakékoliv prostředí. Rozhodně patří do vodního ekosystému a mají zde své důležité místo, ale jen do té doby, než se rozrostou a přebují. Při enormním nárůstu řas dochází v jezírku k řadě rizikových faktorů: výkyvy pH, uvolňování amoniaku, velká spotřeba kyslíku, prostředí pro rybí parazity atd. 

Jak na řasy v jezírku? 

O „zaručených“ způsobech se dočtete na obalech přípravků či internetu opravdu hodně, ale bohužel většinou nefungují, jinak by řasu v jezírku již dávno nikdo neřešil a všichni bychom měli křišťálovou vodu bez řas. Prohlédněte si inspirativní zahradní jezírka v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nowis (Wikipedia Commons CC 2.5), Anne Sophie Hubs, Diane Hair, Cindy Douglass

Setkáváme se dvěma tvrzeními:

1.Tvrzení

První mylné tvrzení je, že bakterie nebo rostliny s řasou zatočí. Bohužel, nezatočí. Proč? Jezírko je totiž stále se měnící otevřený ekosystém. Někteří výrobci píšou, že bakterie ničí řasu, což není pravda. Na základě dosud objevených vědeckých poznatků neexistuje bakteriální patogen na sladkovodní řasu, to by po těch několika miliardách let už neexistovaly a my je nemohli nadšeně potkávat v našem jezírku. Bakterie i rostliny by měly řase konkurovat s živinami a tím ji „vyhladovět“ a zapříčinit, že se v jezírku nevyskytne. Jak se nejeden z nás mnohokrát přesvědčil, bakterie i rostliny skutečně mohou odebírat živiny, ale tím se pouze změní druhová skladba řas v jezírku.

Nicméně bakterie v jezírku hrají velmi důležitou roli při filtraci nečistot, udržení vhodného prostředí pro ryby a nastavení rovnováhy celého vodního ekosystému. Pouze bakteriemi však nelze získat v jezírku křišťálovou vodu bez řas. V jezírku bohatším na živiny roste krásná zelená vláknitá řasa. Ve vodě chudší na živiny rostou řasy, které nejsou tak pevné, propadnou síťkou, přes noc jsou na dně a když vysvitne sluníčko, tak vyplavou shluky řas k hladině. Snížením živin v jezírku pouze změníme druhovou skladbu řas, ale nikdy řasy úplně nezmizí. Řasy totiž rostou i v destilované vodě!

2. Tvrzení

Druhým z těchto tvrzení je, že rostliny odebírají živiny z vody, a tím zamezí výskytu řas. Skutečností však je, že toto platí pouze malý zlomek času. Pouze při vegetaci cca od března/dubna do června/července, pak naopak živiny do vody uvolňují (kořeny, odumíráním květů, listů atd.). Pokud se chcete opravdu řasy v jezírku zbavit, musíte použít kvalitní prostředek určený proti řase. Žádná technologie či přípravek nefunguje 100 % na všech jezírkách. 

Ověřený způsob jak na vláknitou řasu:

  1. Co nejvíce řasy odstraňte mechanicky (síťka, hrábě).
  2. Druhý den aplikujte přípravek proti řasám.
  3. Po týdnu přidejte bakterie, pomohou s odbouráním odumřelé řasy a absorbují živiny.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho také se svými přáteli. 


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.05.2017

Photocredit: Nowis (Wikipedia Commons CC 2.5)

10

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii... Číst více →Mech v trávníku a jeho odstranění

Dojem z vašeho pěkného trávníku může nenávratně zkazit mech. Jak říct mechu ve vašem trávníku definitivně stop?.. Číst více →Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?

Kořenová čistička odpadních vod představuje ekologickou variantu řešení odpadů v domácnosti. Jaké má kořenová čistička výhody, nevýhody a jaká je cena?.. Číst více →Jak a kdy správně zalévat trávník?

Zalévání trávníku není velká věda, víte ale kdy je ten správný čas? Jaké je optimální množství vody a čím zalévat? Vše se dozvíte v našem článku... Číst více →Plevel v trávníku? Návod jak s ním zatočit

Pečujete o trávník, přesto z něj každou chvíli vykoukne plevel. Váš boj s ním je marný a plevel vzdoruje? Poradíme vám, jak se ho zbavit... Číst více →Podzim je ideální čas pro přípravu jezírka na zimu. Jak na to?

Dobře připravené jezírko k zazimování předchází problémům na jaře. Jak jezírko zazimovat se dozvíte v našem článku... Číst více →Nejlepší bazén na zahradu? 6 metrů dlouhý zapuštěný ovál

V zahradě u dřevostavby nesmí chybět bazén. Jaký ale vybrat, abyste byli spokojení? Pomůže vám náš bazénový průvodce... Číst více →Dřevěný květináč – jaké má výhody oproti plastu?

Dřevěné květináče umí být opravdu kouzelné. Jsou krásné a navíc i ekologické. Podívejte se s námi dnes na to, jaké výhody mají dřevěné květináče oproti plastovým... Číst více →Co je permakulturní zahrada a pro koho se hodí?

Permakulturní zahrada není o estetice, ale o výnosnosti, souznění s přírodou a šetření času. Byla by vhodná právě pro vás?.. Číst více →Jak vyrobit patrový zahradní květináč ze dřeva svépomocí – návod krok za krokem

Rádi pracujete na zahradě? Rádi pěstujete svoji domácí zeleninu? Máme pro vás tip, jak si vyrobit svépomocí zahradní vícepatrový květináč. Trochu nevšední, ale určitě zajímavý. Jak vyrobit takový květináč ze dřeva?.. Číst více →