HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Architekty, projektanty a energetické specialisty čeká změna, na adaptaci mají čas do 1. ledna 2022

Vyšla nová vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov, která stanovuje tzv. parametry NZEB II. To znamená, že přichází úprava definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie, a to po 1. 1. 2022. Na co se budou muset architekti, projektanti a energetičtí specialisté nachystat?Proč přišla novelizace?

Vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov je prováděcím předpisem zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií ve znění pozdějších předpisů a stanovuje postup hodnocení energetické náročnosti budov a závaznou podobu průkazu energetické náročnosti budovy.

Hlavními cíli současné novelizace vyhlášky (č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov) je zefektivnění hodnocení energetické náročnosti budov na základě zkušeností z předchozích let, zvýšení kvality a kredibility zpracovávaných průkazů energetické náročnosti budov, včetně zvýšení přehlednosti a využitelnosti PENB k energetické optimalizaci budov. Současně je novelizace využito k implementaci evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD III. Vyhláška byla vydána ke dni 5. 6. 2020 s účinností od 1. 9.2020.

Co nás čeká za změny?

Změny jsou především koncepčního charakteru a lze je shrnout do následujících čtyř bodů:

  • Úprava parametrů referenční budovy a aktualizace faktorů primární neobnovitelné energie.
  • Úprava definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie po 1. 1. 2022 (nZEB II).
  • Stanovení jednotné metodiky pro hodnocení energetické náročnosti budov.
  • Změna obsahu protokolu a grafické části průkazu energetické náročnosti budovy.

Úprava vyhlášky je doprovázena i úpravou navazujících normativních předpisů, především pak ČSN 730331-1 Energetická náročnost budov – Typické hodnoty pro výpočet – Část 1: Obecná část a měsíční výpočtová data a koordinována s aktualizací ČSN 730540-2.

Jak bude vypadat nový průkaz energetické náročnosti budovy?

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který se koná 22.–23. 1. 2021. Vsupenku si můzete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Centrum pasivního domu
nezisková organizace

Vydáno dne:
31.07.2020

3 -1

Mohlo by Vás zajímat: