HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nenápadně, nebo výrazně? Jak a čím natřít dřevěný plot?

Dřevěný plot skvěle ladí s dřevostavbou. Aby ale estetický efekt vydržel dlouho, musíte se o něj starat. Základem péče je samozřejmě pravidelné natírání. Důležité je ovšem vědět, čím a jak natírat. Máme pro vás několik rad a postupů, díky kterým bymohl plot přesně vystihnout vaše představy.


Dřevěný plot potřebuje pravidelný nátěr.
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Nejdůležitější zásadou je, že dřevo na novém plotu musí být velmi dobře proschlé. Jedině v tom případě nátěr dokonale přilne. Vlhkost pod 18 % zaručuje, že dřevo nenapadne houba ani hmyz. 

Mohlo by vás zajímat: 5 vlastností dřeva, které musíte znát, než ho nakoupíte

Na impregnaci zvolte fermež

Když si ověříte, že je dřevo správně proschlé, měli byste věnovat pozornost další důležité věci: impregnaci dřeva. Někdo nad ní mávne rukou: je zbytečná. Ne, není. Má smysl, protože díky ní získá dřevo stejnoměrnou nasákavost. Impregnace zajistí stejnoměrný nátěr, který se tak snadno poškodí. Plot také nepodlehne dřevokaznému hmyzu, protože impregnace obsahuje fungicidní prostředky. Nejlepším impregnačním prostředkem je stará dobrá fermež ze lněného oleje. Zlepší mechanickou odolnost dřeva a zpomalí pronikání vlhkosti do dřeva. Použijete-li pro impregnaci fermež, snížíte zároveň spotřebu laků a lazur u dalších nátěrů. Nebudete muset tolik vrstev.

Nechte zaschnout a potom se rozhodněte, co dál

Nechte impregnaci zaschnout minimálně jeden den. Po zaschnutí plot jemně obrušte smirkovým papírem. A co potom? Jak plot ošetřit dál? Záleží na vás. Někdo chce raději zachovat přirozený odstín dřeva a jeho krásu, jiný by naopak rád svůj plot zvýraznil. Pro inspiraci můžete nahlédnout do naší fotogalerie.

Dáváte přednost přirozenosti dřeva?

Potom si vyberte lazurovací laky. Transparentní nátěry obsahují pigmenty, které dřevo chrání před UV paprsky, větrem i deštěm. Dávají vyniknout přírodní kresbě dřeva. Musíte ale udělat minimálně dva až tři nátěry. Mezi nimi by ale měl plot vždy schnout minimálně jeden den.

Mohlo by vás zajímat: Lazury na dřevo: Jak je vybrat a používat?

Chcete výraznější plot?

Pokud chcete mít výraznější plot, sáhněte po krycích nátěrech. Obsahují pigmenty, které dřevo zabarví podle vašeho přání. Dokonale kryjí, takže pod nátěrem neuvidíte strukturu dřeva. Plot tedy může mít barvu podle vašeho přání. Záleží na vaší fantazii. 

Mohlo by vás zajímat: Laky na dřevo: Jaké druhy vybrat?

Lazura versus krycí nátěr

V čem se liší lazura a krycí nátěr? Lazura pronikne přímo do struktury dřeva a napustí ho pigmenty. Umožní ale dřevu dýchat, tedy podle počasí přijímat nebo také uvolňovat vlhkost. Krycí lak přidá kromě barvy matný nebo lesklý film a dřevo uzavře. Zajistí také výborně omyvatelný povrch, což o lazuře neplatí.

Tip pro vás: Jak často plot natírat? Ideálně po 25 letech. Záleží na jeho stavu. Odstranění starého nátěru se dá provést buď s pomocí horkovzdušné pistole nebo elektrickým hoblíkem. Další možností je rozpustit starou vrstvu pomocí chemikálií a seškrábat špachtlí, což je ovšem časově náročné.

Množství práce je stejné

Krycí lak vydrží o něco déle než lazura. Na druhou stranu natírání lakem je v porovnání s lazurou náročnější. Popraskaný lak totiž musíte odstranit a plot přebrousit. U lazur ale starý nátěr přebrušovat nemusíte. Je ovšem třeba lazurami natírat častěji. Pokud jde o množství práce, vyjde to tedy zhruba nastejno. Zatímco u lazur potřebujete více nátěrů, lak je zase náročnější na odstranění a novou aplikaci.

Na co zapomenout?

Čeho se pro jistotu vyvarovat? Na ploty se nehodí krycí laky emailového typu a také silnovrstvé lazury. Plotové dřevo neustále pracuje, protože je vystaveno těm nejhorším povětrnostním podmínkám: větru, dešti, UV záření. Proto se na něj mnohem více hodí tenkovrstvé lazury. Emailové krycí laky je také velmi náročné ze dřeva odstranit. Jestliže jste se na plotě vyřádili se silnou vrstvou emailového laku a ta následně popraskala, někdy je schůdnější udělat nový plot, než lak opalovat či jinak odstraňovat.

Mohlo by vás zajímat: 7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.03.2019

Photocredit: Archiv redakce

1

Tepelná modifikace dřeva 2. díl – Ochrana dřeva změnou chemické báze

Co na tepelnou modifikaci dřeva říká dřevokazný hmyz a houby

Ploty a oplocení: Fotogalerie plná inspirace

Budete stavět plot a hledáte inspiraci? Vertikální, horizontální i velmi originální ploty najdete právě v tomto článku.

Lazury na dřevo: Jak je vybrat a používat?

Chráníme dřevo před sluncem. V článku vám napovíme, jak na to.

Péče o živý plot: Jak na stříhání, řez a další údržbu

Péče o živý plot není náročná, pokud víte, jak na to. Poradíme vám.

Červotoč: Jak se ho zbavit (Rady a tipy)

Jak se zbavit červotoče? Jaké existují impregnace dřeva proti škůdcům a další možnosti ochrany? Poradíme, jak bojovat s červotočem.

Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot

Chystáte se stavět plot? Plotovky vám značně usnadní práci. Na co se zaměřit při jejich výběru a jsou lepší dřevěné, nebo plastové plotovky? Za jakou cenu plotovky pořídíte? Poradíme vám na co si dát pozor při stavbě plotu.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán

Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

Fasádní barva: 5 osvědčených tipů jak ji snadno vybrat

Nabízíme vám přehlídku domů, u kterých se výběr fasádních barev povedl. Čím se tedy při volbě fasádní barvy nejlépe řídit?

Barva na dřevo: Jaké barvy pro natírání dřeva zvolit?

Chceme zachovat krásný a přírodní vzhled dřeva a přitom je třeba jej natřít. Máme použít lazuru nebo lak? A jak nejlépe na to?

Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Betonové ploty nepotřebují zastřihnout ani natřít, dlouho vydrží a vypadají i po letech náramně! Jak je získat a jaké se nabízí?