HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot

Abyste se na své zahradě cítili bezpečně a v soukromí, bez plotu se neobejdete. Ploty ale neplní jen ochranou funkci, stále více rostou požadavky na jejich estetiku. Plot by měl korespondovat s domem nebo chalupou. Pokud máte rádi klasiku a neoslovují vás gabiony, beton nebo zděné hradby, sáhněte při stavbě plotu po plotovkách. Poradíme vám, jak je vybrat. 


plastové plotovky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Když se pouštíte do stavby plotu, určitě už ho vidíte hotový a krásný. Nemůžete se dočkat pocitu soukromí a bezpečí, které zajistíte dětem hrajícím si na zahradě, nebo pejskovi, jenž bude moct konečně volně pobíhat na zahradě.

Plot musí být především funkční a odolný. V ideálním případě bude mít dlouhou životnost a výhodou je, když je plot bezúdržbový. Zároveň chcete, aby plot dobře vypadal a dokreslil vzhled vašeho domu. Pokud jste se rozhodli pro klasický vzhled hradby, budete potřebovat plotovky. Ty se dnes vyrábí ze dvou hlavních materiálů: dřeva a plastu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mason Masteka, Tobyotter

Dřevěná plotovka je prostě klasika

Dřevo má své nediskutovatelné kvality. Je to tradiční materiál, z něhož stavěli ploty už naši předci. Ze dřeva se vyrábí kusové plotovky, které mají různé druhy zakončení, typické je kulaté zakončení plotovky, setkáte se i se zakončením do špičky nebo s rovným řezem.

Výhodou dřevěné plotovky je nejen tradiční a estetický vzhled, ale i dlouhá životnost dřeva. Zejména, pokud se o plot budete dobře starat. Nevýhodou je, že dřevený plot potřebuje péči a pravidelnou údržbu. Záleží na nátěru a typu dřeva, ale jednou za tři nebo pět let budete muset plot znovu ošetřit – zbavit ho případného zanesení a znovu ho natřít. Je třeba počítat s tím, že dřevo může pracovat – i přes nátěr měnit svůj barevný odstín, v latích se mohou objevit praskliny apod.

Bude vás zajímat: 7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Dřevěné plotovky se dnes prodávají v různém cenovém rozmezí. Najdete plotovky za 11 korun za kus (z neošetřeného dřeva), ale i plotovky za cenu kolem 80 korun (už natřené a připravené k montáži). Koupit můžete i celé laťové ploty, které jen „zasadíte“ na kůly.

Plastová plotovka bez údržby

Plast pronikl do všech oblastí našeho života a ploty nejsou výjimkou. Možná jste si všimli, že někteří z vašich sousedů mají pořád stejně barevný plot, a to i po několika krutých zimách – barva se neolupuje, neproměňuje svůj odstín. Plot je pořád takový, jaký byl první den.

Soused má pravděpodobně plot zhotovený z plastových plotovek. Ty se většinou vyrábí z tříděného plastu a svým vzhledem i barvou se podobají dřevu. Na první (vzdálený) pohled vlastně nepoznáte, že plot není zhotovený ze dřevěných plotovek.

Na rozdíl od dřeva ale plastová plotovka nevoní, nejsou v ní ojedinělé suky a nevyniká jedinečnou kresbou dřeva. Na druhou stranu, plastová plotovka je velmi odolná. Perfektně zvládá povětrnostní vlivy, nenasákne vodu, není třeba ji opakovaně natírat. S plastovou plotovkou přitom můžete pracovat podobně jako se dřevěnou – řezat je, vrtat, upravovat.

Plastové plotovky se prodávají v různé škále barev, ty dražší varianty mají ochranou UV folii, která udržuje barevnou stálost a zvyšuje odolnost.

Počítejte s tím, že plastové plotovky jsou dražší. Prodávají se v rozmezí od zhruba 50 korun do 150 korun za kus. O ceně rozhoduje hlavně materiál, barva plotovky i případná ochranná fólie.

Dřevoplastová plotovka představuje kompromis

Kromě dřeva a plastu máte možnost zvolit i kombinaci obou materiálů ve formě kompozitního materiálu WPC nazývaného též dřevoplast. Tento kompozitní materiál kombinuje vlastnosti plastu a dřeva a z každého si vezme to nejlepší. Cena se však pohybuje u těch levnějších od 90,- Kč za kus až po kus za 250,- Kč.

Chcete se o dřevoplastu dozvědět víc? Podívejte se na náš článek: WPC terasy: V čem je kouzlo dřevoplastu?

Jakou plotovku vybrat?

Plast, nebo dřevo? To je otázka, kterou budete řešit u zahradního nábytku, stejně jako u plotovky. Oba materiály mají své výhody a nevýhody. Podle čeho se tedy rozhodnout?

1. Cena plotovky

Na plot máte pravděpodobně vyčleněný rozpočet. Dřevěné plotovky jsou na pořízení levnější než plastové plotovky. Pokud ale zvolíte dřevo, nejde o jednorázovou investici. Za několik let bude třeba dřevěný plot znovu ošetřit a natřít.

Plechovka ochranné lazury na dřevo stojí kolem 150 až 350 korun. Speciální přípravky, jako jsou voskové oleje, mohou stát až kolem 800 korun.

Čtěte také: Jak založit rychle rostoucí živý plot? 

2. Údržba plotovky

Pokud chcete plot jednou postavit, jít od něho a už se k němu nikdy nevracet, zvolte raději plastovou plotovku. Výrobci slibují až neomezenou životnost, protože výrobní postupy se stále zlepšují.

Na druhou stranu, i plast můžete pod vlivem povětrnostních podmínek, hlavně slunečního záření, měnit svůj vzhled. Záleží zejména na kvalitě výroby. Dřevěný plot bude ale vždy, alespoň jednou za pár let, vyžadovat údržbu a s tím i váš čas.

3. Zrcadlo, zrcadlo, která plotovka je nejkrásnější?

Jedním z důležitých parametrů při výběru plotovek je estetika. Plot by měl ladit s vaším domem. Jen obtížně si lze u tradiční roubené chalupy představit hradbu z plastových plotovek, jakkoli sebelépe budou imitovat dřevo. K moderním domům ale plotovky z plastu sednou velmi dobře. Pro inspiraci nahlédněte do naší fotogalerie.

Načerpejte inspiraci: Ploty a oplocení: Fotogalerie plná inspirace 

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Než postavíte plot

Ať už zvolíte plastovou nebo dřevěnou plotovku, pamatujte při stavbě plotu na následující: 

  • Vzhled a materiál by měl korespondovat s barvou a materiálem okenních profilů, vstupních dveří a garážových vrat, aby nepůsobil jako pěst na oko.
  • Nezapomeňte si dobře spočítat, kolik plotovek bude na jeden díl plotu potřeba. Řiďte se obvodem pozemku. S výpočtem vám pomůže prodejce.
  • Abyste měli pocit soukromí a bezpečí, postavte plot minimálně 1,5 metrů vysoký.

Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.02.2018

6

Péče o živý plot: Jak na stříhání, řez a další údržbu

Péče o živý plot není náročná, pokud víte, jak na to. Poradíme vám.

Gabiony jako vhodný doplněk zahrady (tipy a fotogalerie)

Gabiony nemusí sloužit jen pro zpevnění terénu, ale i jako všestranná zahradní dekorace. Jak vytvořit gabiony svépomocí a jeho aktuální ceny se dozvíte zde.

Poštovní schránka nerezová nebo dřevěná? 5 kroků k výběru

Ať už máte dům nebo byt, tak i dnes je poštovní schránka nezbytným vybavením. Podívejte se, jaké jsou konstrukce a materiály poštovních schránek.

Pletivo: Jeho druhy a použití na zahradu i do omítek

Chystáte se na plot a nevíte zda zvolit pletivo poplastované, pozinkované či svařované? Případně lesnické pletivo či na voliéry? Tipy a ceny najdete zde.

Dřevo místo plastu aneb jak se zbavit plastů v domácnosti

Také vás obtěžují všudypřítomné plastové lahve, obaly, nádoby a sáčky? Pojďme se podívat, jak jednoduché je nahradit plastové věci v domácnosti dřevěnými.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán

Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Betonové ploty nepotřebují zastřihnout ani natřít, dlouho vydrží a vypadají i po letech náramně! Jak je získat a jaké se nabízí?

Dřevěný plast nebo plastové dřevo?

Kombinace estetických vlastností dřeva a technických vlastností plastů? To zní dobře! Na desky dřevního kompozitu nejspíš čeká zářivá budoucnost.

Ekologická novinka ze severu: dřevoplast kompletně vyrobený z odpadů

Dřevěný plast nebo plastové dřevo? Tyto kompozity jsou čím dál rozšířenější. Ve Finsku je teď nově dokonce vyrábí z odpadů. Jsou tak šetrnější vůči životnímu prostředí. Jak proces probíhá?

Poklady z našich sadů a zahrad – 1. díl: třešeň a švestka

Víte, že ve starých sadech a zahradách můžete najít hotové poklady? Po přečtení tohoto článku už s nimi nebudete chtít jen topit!