HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Péče o živý plot: Jak na stříhání, řez a další údržbu

Aby byl živý plot skutečnou chloubou vaší zahrady, bez péče se neobejde. I když zvolíte docela nenáročné dřeviny, jednou za čas budete muset vzít do rukou nůžky a keře zastříhnout nebo provést řez. V článku si povíme, jak na údržbu živého plotu.


Živý plot
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Vždy záleží na typu dřeviny, kterou jako živý plot vysadíte. Například oblíbený zerav zahradní (Thuja Occidentalis) vyžaduje zhruba jednou za rok zastřižení jen horní koruny, čímž regulujete výšku rostlin. Opadavé dřeviny (například habr obecný) je vhodné zastřihnout i dvakrát ročně, přičemž první sestřih se provádí podobně jako u jiných stromů koncem února, druhý podle potřeby v červnu.

Základní pravidla stříhání živého plotu

  • V případě volně rostoucího živého plotu je třeba jednou za čas ustřihnout suché větve nebo regulovat prorůstání do prostoru.
  • Tvarované živé ploty jsou náročnější a požadují pravidelnou péči a sestřih brzy na jaře, někdy také na podzim.
  • Tvarování živého plotu je ideální v únoru, ještě před začátkem vegetačního období.
  • Když váš živý plot tvoří opadavé rostliny, zastřihněte je první rok po výsadbě asi na třetinu, tak se dřevina rozvětví i u země.
  • Stálezelené dřeviny nebo jehličnany v průběhu roku zbavujeme uschlých větviček. Zastřiháváme je jednou ročně nejlépe brzy na jaře nebo na podzim.
  • Důležité je zastřihávat jen mladé větve a vyhnout se řezu dřevnatých částí rostlin.
  • Při stříhání začínáme nejprve s bočními stěnami, které u opadavých plotů stříháme tzv. našikmo.

Nůžky a nářadí pro stříhání živého plotu

Správné náčiní při stříhání živého plotu je předpokladem úspěchu. Zejména pokud se živý plot rok od roku rozrůstá, je třeba si pořídit speciální teleskopické nůžky s otočnou hlavou, s nimiž pohodlně dosáhnete, kam potřebujete.

Protože stříhání silných větví živého plotu může být namáhavé, práci ulehčí motorové benzinové, elektrické nebo akumulátorové nůžky na živé ploty. Některé z nich jsou vyladěné k dokonalosti a dovybavit si je můžete různými nástavci nebo sběračem odřezků, což ulehčuje úklid.

Ačkoli bychom při pořizování pracovních nástrojů neměli koukat jen na cenu, je důležitá. Cena nůžek na živý plot se pohybuje od 900 korun až po několik desítek tisíc korun (což už jsou profesionální nůžky na živý plot).

Podívejte se na aktuální ceny nůžek:

Fieldmann FZN 2002-E

Bosch AHS 65-34 0600847J00

MTD HT 61 E

Další péče o živý plot

Naši pozornost vyžaduje živý plot i mimo „stříhací“ sezónu. Zejména po výsadbě nových rostlin musíme dbát na pravidelnou zálivku (půda musí zůstat stále vlhká). I v dalších letech je potřeba živý plot zalévat, pokud nastane delší sucho. Dřeviny vhodně přihnojujeme, výborné je především tzv. mulčování například prostřednictvím mulčovací kůry, která dodá rostlinám dostatek živin. Pokud jsme do živého plotu vysázeli rostliny, jež hůře snášejí mráz, na sklonku podzimu přihrneme zeminu ke kořenům a obložíme je chvojím

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.11.2016

1

Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot

Chystáte se stavět plot? Plotovky vám značně usnadní práci. Na co se zaměřit při jejich výběru a jsou lepší dřevěné, nebo plastové plotovky? Za jakou cenu plotovky pořídíte? Poradíme vám na co si dát pozor při stavbě plotu.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán

Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

Ukliďte dům krok za krokem. Na co nezapomenout?

Čeká vás pořádný úklid? Kde na nás číhá největší špína a odkud s úklidem začít? Poradí tipy a rady nejen našich čistomilných babiček.

Zelená čínská zeď: Proč největší zalesňovací projekt v historii nefunguje?

V Číně je třeba zastavit rostoucí poušť. Proč zalesňovací pokusy čínských soudruhů selhávají?

Ceny zahradních krbů začínají na 3 tisících. Jak si vybrat?

Jaké zahradní krby nabízí náš trh a který splní vaše představy a požadavky? Nabízíme pár tipů, jak při výběru a nákupu postupovat.

Nenápadně, nebo výrazně? Jak a čím natřít dřevěný plot?

Dřevostavbám sluší dřevěné ploty u zahrady, ale bez nátěru to nejde. Čím je natřít a jak postupovat? Povíme vám také, kdy je lepší lazura a kdy krycí lak.

Jak postavit nový plot bez souhlasu úřadu a souseda

Víte, jaké oplocení si můžete postavit bez souhlasu souseda, a co taková příprava před stavbou plotu obnáší? To se dozvíte v následujícím článku.

Soukromí na zahradě – živý plot, dělicí stěny a další skvělé vychytávky

Přemýšlíte, jak si udělat soukromý koutek na vaší zahradě? Prohlédněte si zajímavé tipy a vychytávky, jak si takové místo jednoduše vytvořit.

Aku vrtačka není aku šroubovák. Jaký je mezi nimi rozdíl a co si pohlídat při výběru

Aku vrtačka nebo aku šroubovák patří do základní výbavy každého kutila. Přečtěte si, v čem se liší a jaké typy baterií existují.