HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Betonové ploty nemusíte nikdy stříhat ani natírat

Neustálé natírání nebo stříhání plotu jednoho po letech unaví. Jistě si zasloužíte něco lepšího, zkuste plot betonový. Beton téměř žádnou údržbu nevyžaduje, navíc dlouho vydrží a vypadá i po letech náramně! Nyní je i v mnoha barevných odstínech. Co vše je na trhu k dostání, se dočtete v článku.


betonové ploty
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jeremy Levine Design

Montované betonové ploty jsou rychle postaveny, vybrat si můžete i z mnoha barev či povrchových úprav. Pohledová část betonového plotu může být hladká nebo reliéfní a můžete ji mít buď na jedné nebo na obou stranách plotu. V nabídce betonových plotů najdete imitace přírodního kamene (se vzhledem štípaného nebo lámaného kamene), s profilem cihliček anebo s raznicovým otiskem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jeremy Levine Design, Jan Planička, Sally Romney, XCEL Ogrodzenia

Životnost betonového plotu je až 40 let

Betonový plot nestárne. Je dost možné, že nás i přežije. Jistotou je však bezúdržbové užívání bez pracného natírání. Ke stáří budeme ošetřovat plot pořízený v mládí. Někteří odvážní dodavatelé totiž uvádějí životnost až 3040 let. (Po bedlivém průzkumu dodavatelů betonových plotů najdete ojediněle i odvážný údaj o životnosti ještě vyšší, tedy 50 let.)

10 + 1 výhoda betonového plotu

 • snadná výstavba a jednoduchá údržba
 • při montáži dochází k minimálnímu zásahu do terénu
 • přirozený vzhled
 • bez nutnosti další povrchové úpravy
 • betonový plot má všestranné použití
 • má dlouhou životnost
 • betonový plot zajistí soukromí
 • můžete ho postavit svépomocí, betonové ploty jsou rozebíratelné
 • odhluční zahradu od ruchu z okolí
 • povrch betonového plotu lze natřít vaším oblíbeným odstínem
 • betonový plot lze vkusně a jednoduše nakombinovat i s jinými materiály, ideálně se dřevem

Barevný betonový plot? Modrý nebo žlutý?

Kdysi dávno byly betonové ploty běžnou a nikoho neurážející součástí architektury nudné komunistické éry, dnes si můžete objednat betonový plot téměř v jakékoli barvě. Dekorativní betonový plot je aktuálně v popředí zájmu, někteří prodejci nabízí již v základu až 15 barevných odstínů barev.

Kam s betonovým plotem aneb kde všude ho použít

 • ohraničení zahrad rodinných domů
 • členění a ohrazení průmyslových pozemků a nemovitostí
 • funkční oddělení kompostu na zahradách
 • betonové ploty slouží často i jako pevné a stabilní stěny kotců nebo výběhů pro zvířata 

Základní komponenty betonových plotů

 • betonová deska (průměrná délka 200 cm, průměrná šířka 50 cm (často také 25 cm), tloušťka 4,5 cm, váha okolo 75 kg)
 • betonový sloupek (rozměry palet 160 x 80 cm)
 • betonový koncový sloupek

Principem betonového plotu je skládačka

Betonový plot se skládá systémem ukládání jednotlivých desek na sebe a ve svislé poloze se mezi desky nasouvají betonové sloupky společně se sloupky koncovými. Tento druh plotu se staví většinou do výšky 1–3 metry, maximální výška není pevně dána a lze ji korigovat ještě použitím soklových desek.

Betonový plot = beton vysoké kvality

Pro betonový plot je nutné použít výhradně beton vysoké kvality. Dlouhou životnost, kterou vykazuje, je třeba zajistit kombinací s dalšími chemickými složkami. Díky specifickému a preciznímu složení je pevný a zároveň pružnější, přičemž dobře odolává dopadu povětrnostních vlivů. Stabilitu betonovému plotu pak dodává ocelová armatura.

Rozhodli jste se pro betonový plot? Jdeme na to...

...teoreticky

Nemusíte vyřizovat stavební povolení, stačí ohláška na vašem stavebním úřadě. Jistě mějte pro betonový plot projekt a o zaměření požádejte geodeta. Plot si postavte na svém pozemku a ne na hranici s pozemkem sousedním. Plot nesmí ničemu překážet, buďte bdělí, pokud plánujete oplotit pozemek sousedící s křižovatkou. Takový nový plot by měl být průhledný a nepomohou vám argumenty, že na sousední křižovatce jsou ploty v podobě hradního opevnění. Ty nově postavené takové být nesmí. U řadových domků jste omezeni danou výškou plotu. Dbejte na znění stavebního zákona.

...dle zákona

„Oplocení nesmí svým rozsahem, tvarem a použitým materiálem narušit charakter stavby na oplocovaném pozemku a jejího okolí, a nesmí zasahovat do rozhledového pole připojení stavby na pozemní komunikaci. Provedení oplocení nesmí ohrožovat bezpečnost osob včetně osob s omezenou schopností pohybu a orientace a účastníků silničního provozu.“

...s rozmyslem

Na co si dát pozor při stavbě betonového plotu: 

 • na velikosti základů a použití štěrkového podloží
 • velikosti plotu  velikosti zatížení na základ
 • velikosti výztuže  větší plot = větší výztuž
 • správné osazení zákrytových desek a plotových výplní
 • pozorně zvolte správnou orientaci vstupů a vjezdů na pozemek

Jak na betonový plot? Použijte konfigurátor! 

Na internetu pár konfigurátorů plotů najdete, je to skvělá pomůcka pro vaši představu. Do konfigurátoru vyplníte základní údaje a měření společně s vaší představou o vzhledu betonového plotu. Zvolíte systém a výšku podezdívky, plotovou výplň a systém po chvíli vygeneruje realisticky vyhlížející obrázek vašeho plotu, který vás informuje také o přibližné ceně plotu. Pro prvotní rozhodování jde o skvělou pomůcku. Stačí do vyhledavače zadat klíčové slovo „konfigurátor betonového plotu“.

A nebojte se, že by se snad betonové ploty chystaly vyjít z módy. V posledních letech jsou ve velké oblibě i u architektů a mladých stavebníků rodinných domů. Díky praktičnosti betonových plotů to tak s velkou pravděpodobností pár desítek let zůstane.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.09.2018

Photocredit: Jeremy Levine Design

12

6 důvodů pro KVH hranoly

Není hranol jako hranol. Co to je KVH a proč byste z něj měli stavět?

Hypokaustní systém – vrchol kamnářského umění

Hodí se do dřevostaveb a jak vlastně funguje? Dozvíte se i na co si dát pozor

Lazury na dřevo: Jak je vybrat a používat?

Chráníme dřevo před sluncem. V článku vám napovíme, jak na to.

Nádrž na dešťovou vodu: Kolik vám ušetří a jak ji vybrat?

Nádrž na dešťovou vodu výrazně sníží spotřebu pitné vody z kohoutku. Nádrže na dešťovou se vyrábí pro podzemní i nadzemní využítí. Jak určit její typ a objem?

Poštovní schránka nerezová nebo dřevěná? 5 kroků k výběru

Ať už máte dům nebo byt, tak i dnes je poštovní schránka nezbytným vybavením. Podívejte se, jaké jsou konstrukce a materiály poštovních schránek.

Zatravňovací dlažba: Kde ji použít a jaké má výhody.

Zatravňovací dlažba je řešením pro zpevnění venkovní plochy. Zároveň zatravňovací dlažba umožní prorůstání trávy, takže na pohled působí zcela nenápadně.

Plastové plotovky nebo dřevěné? 3 tipy než postavíte plot

Chystáte se stavět plot? Plotovky vám značně usnadní práci. Na co se zaměřit při jejich výběru a jsou lepší dřevěné, nebo plastové plotovky? Za jakou cenu plotovky pořídíte? Poradíme vám na co si dát pozor při stavbě plotu.

Čím letos okořenit zahradu? Vsaďte na kino nebo bludiště!

Každá zahrada potřebuje čas od času vylepšit. Pokud chcete strávit léto na zahradě a vykouzlit z ní místo, odkud se vám nebude na podzim chtít odejít, přečtěte si naše tipy, jak na to.

Nenápadně, nebo výrazně? Jak a čím natřít dřevěný plot?

Dřevostavbám sluší dřevěné ploty u zahrady, ale bez nátěru to nejde. Čím je natřít a jak postupovat? Povíme vám také, kdy je lepší lazura a kdy krycí lak.

Jak postavit nový plot bez souhlasu úřadu a souseda

Víte, jaké oplocení si můžete postavit bez souhlasu souseda, a co taková příprava před stavbou plotu obnáší? To se dozvíte v následujícím článku.