HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

5 vlastností dřeva, které musíte znát, než nakoupíte trámy na stavbu

Často mluvíme o fyzikálních a mechanických vlastnostech dřevin, až se to mnohým může zdát jako výčet faktů, která jsou dobrá akorát tak na výplň stránek ve vysokoškolských skriptech. „Vždyť přece dřevo je dřevo,“ můžete si říci! Pravda je však taková, že není dřevo jako dřevo! Některé dřeviny chcete mít uvnitř v konstrukci, některé jako pohledové v interiéru a opravdu jediným důvodem není jejich různá cena!

V tomto článku si povíme, o jaké vlastnosti nám dostupných dřevin je vhodné se zabývat a proč. Na pilu tak vyrazíte vybaveni vědomostmi a budete moc dobře vědět, proč si odvezete trámy smrkové místo dubových.


Kuláče dřeva

Hustota

Každá dřevina má odlišnou vnitřní buněčnou strukturu a z toho plyne i jiná hustota dřevních vláken a s tím ruku v ruce jdoucí odlišná hmotnost. Dřevo jako materiál vykazuje i při nižší hustotě vysokou pevnost, takže i lehké dřeviny, jako je například smrk, mají vysokou účinnost, a proto ho najdete často použité jako statické prvky v konstrukcích.

Čtěte dále: Nižší hmotnost dřeva nahrává do karet vícepodlažním dřevostavbám.

Pevnost

Se strukturou dřevěných vláken souvisí také další vlastnost dřeva, a to jeho pevnost. Při zatížení dřeva je nutné počítat se směrem zatížení, a to jestli bude působit ve směru vláken či kolmo na ně. Pokud dřevo zatížíte v podélném směru, jeho vlastnosti (tj, tahová i tlaková pevnost) budou mnohanásobně vyšší než v příčném směru.

Čtěte dále: Hodnoty pevnosti českých dřevin v tlaku, tahu, ohybu i smyku

Vlhkost

Vlhkost najdete v odborných dřevařských publikacích pod slovem hygroskopie. Jedná se o tu vlastnost dřeva, že jako materiál aktivně přijímá a odevzdává vlhkost z/do svého okolí. Současně s tímto se mění také vlastnosti daného dřevěného prvku, jako je například jeho pevnost, nemluvě o faktu, že vlhké dřevo je přímo ohroženo dřevokaznými škůdci! Pro každé využití dřeva je doporučována odlišná vlhkost – přesné hodnoty se dočtete v níže uvedeném článku.

Čtěte dále: Jak moc dřevo sušit a co pak s ním?

Trvanlivost

Jak již bylo řečeno, jednotlivé dřeviny mají odlišné vlastnosti, a proto se v důsledku bavíme také o odlišné trvanlivosti dřeva. Nejčastěji používané dřeviny, a to smrk či jedle, mají co do trvanlivosti nejnižší hodnoty, naopak borovice, modřín či douglaska jsou dřeviny trvanlivější. Netrvanlivějším listnatým dřevem je dub, přičemž i buk jako tvrdé a otěru odolné dřevo se využívá na vysoce namáhaná místa, jako jsou například schody.

Čtěte dále: Jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně?

Makroskopické vlastnosti – vzhled

Poslední vlastnost věříme, že většina laiků vnímá jako tu nejdůležitější – a to vzhled dřeva. Okem viditelné rozdíly jádrového dřeva jednotlivých dřevin vznikají v důsledku odlišné buněčné struktury a dalších biologických a fyzikálních procesů, které ve dřevě během jeho růstu probíhají. Různé dřeviny mají různě výrazné rozdíly mezi letokruhy, které oddělují jarní a letní dřevo. Dále se na struktuře dřeva podepisují také různé suky, zárosty či smolíky.

Bude Vás zajímat: Jak a podle čeho zvolit správné palubky

Obecně platí, že „čím čistší dřevo je, tím tabulkovější jsou jeho vlastnosti“. Dřeviny s výraznou strukturou letokruhů, nebo třeba kořenovice, se často používají také v interiérech nebo jako dekorace.

Více k problematice dřevin i dřevostaveb jako takových najdete v knize Dřevostavby.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Karel Slovák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
13.10.2014

6 -9

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE