HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Designové digestoře jako ze sci-fi filmu. Nechte se unést!

Moderní digestoře výrobci posunuli z užitkového spotřebiče na vyšší úroveň. Můžeme se tak setkat s odsavači kuchyňských par, které mnohdy ani nepoznáte. Některé připomínají moderní lustry, jiné se nenápadně schovávají v nábytku a další přitáhnou pozornost každého návštěvníka. Podívejme se na to nejzajímavější z nabídky designových digestoří.


Moderní kuchyně s lustrovou digestoří
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Steve Larkin

Digestoře v domácnosti slouží k odsávání par, které vznikají při přípravě jídla v kuchyni. Jejich cílem je minimalizace zápachu a snížení vlhkosti vzduchu. Pomáhají také s odvodem vypařeného oleje. Na trhu se můžeme kromě tradičních digestoří s odtahovým potrubím setkat stále častěji také s recirkulačními odsavači par s uhlíkovým filtrem.

Existují také digestoře kombinující obě technologie. Kromě technologického vývoje se firmy zaměřují na vzhled jejich výrobků. Díky tomu dnes není digestoř nevzhlednou nutnou součástí kuchyně, ale často naopak její ozdobou.

Odsavač, který není vidět

Skryté odsavače par najdou své místo v luxusních moderních kuchyních, kde není pro klasickou digestoř místo nebo by vzhled kuchyně narušovala. Ačkoliv je jejich cena obvykle vyšší, majiteli se odvděčí komfortním užíváním a nenápadností.

Digestoře je možné zabudovat do kuchyňské linky vedle nebo za vařičem. Jedná se o otvory v lince nebo výsuvné odsavače podobné běžným výsuvným digestořím určeným pod horní skříňky. Takové odsavače par jsou většinu času ukryté v kuchyňské lince, pouze při zapnutí se z desky vysune sací část.

Dalším místem, kam se dají digestoře velmi nenápadně umístit, jsou samozřejmě samotné horní skříňky kuchyňské linky. Digestoř pak nemusí být při pohledu do kuchyně vůbec viditelná. Stále častěji se také odsavače umisťují elegantně přímo na strop či do podhledu. Ventilaci pak lze umístit mimo kuchyni a snížit tak hlučnost na minimum.

 

Funkční lustry strhávající pozornost

Lustrové digestoře jsou zajímavým řešením pro interiéry, které potřebují dodat špetku originality. Díky dálkovému ovládání jsou pro uživatele velmi komfortní. Často je také možné regulovat jejich výšku a tím i účinnost sání.

Jedinečný je také jejich vzhled, který více než kuchyňský spotřebič připomíná právě lustr a díky zabudovaném osvětlení plní také jeho funkci. Lustrové digestoře mohou mít rozmanitý vzhled - imitují zdobná závěsná svítidla, připomínají létající objekty jako ze sci-fi filmů nebo fungují jako výsuvné rotující válce.

Digestoře přes kopírák

Zajímavým trikem, který architekti někdy při návrhu kuchyní používají, lze i z obyčejné digestoře vykouzlit originální kousek. Stačí umístit dvě jednoduché digestoře vedle sebe. Kromě netradičního vzhledu tak získáte kvalitnější odtah.

Své uplatnění dvojité digestoře naleznou také ve všech kuchyních s širokými varnými deskami. Obvykle se k těmto účelům používají válcové nebo čtvercové ostrůvkové digestoře minimalistického vzhledu.

 

Materiály v hlavní roli

Milovníci dřeva jistě ocení možnost pořídit si digestoř kromě klasického kovového provedení také v dekoru dřeva. Ačkoliv mezi lidmi jsou zřejmě stále nejoblíbenější klasické materiály, jako je nerezová ocel, bílé a černé sklo, designeři se nebojí při návrhu digestoří sáhnout také po neokoukaných materiálech.

Tvarově jednoduché odsavače par v imitaci betonu, antické mědi nebo bronzu pomohou ve vhodné kuchyni vytvořit originální dekoraci. Při troše hledání můžete také zvolit digestoř barevnou, která kuchyni vtipně doplní.

Odsavače par v převleku

Někteří návrháři došli tak daleko, že vyvinuli digestoře, které jsou v podstatě k nepoznání. Čím méně je jasné, o co se vlastně jedná, tím více pozornosti na sebe v interiéru strhávají.

Máte-li varnou desku umístěnou u stěny, můžete si na zeď pověsit organicky tvarovaný odsavač par, který více než kuchyňský spotřebič připomíná mušli. Na ostrůvkový vařit upozorníte pomocí prstencové digestoře, která má uprostřed otvor. Možná už jste se setkali s podobným kruhovým odsavačem.

Ale pozor! Vodorovně umístěné prstence působí docela obyčejně vedle svých svisle orientovaných sourozenců. A pokud je vám i toto málo, možná vás zaujme nabídka barevných krychlových digestoří napodobujících retro rádio.

Designové digestoře plní kromě své základní funkce, tedy odvodu par, také funkci estetickou. Trendy však naznačují, že v budoucnu půjde možná o multifunkční přístroj. Již dnes totiž některé digestoře nahrazují rovněž ionizátory nebo čističky vzduchu. Pokud byste si rádi podobný přístroj domů pořídili, měli byste však začít šetřit, protože ceny těchto netradičních kousků se pohybují v rádu desítek až stovek tisíc.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.07.2018

Photocredit: Steve Larkin

1

Jak se žije v dřevostavbě Jirkovi a jeho rodině?

Jirka svůj dům postavil téměř svépomocí a nyní vám o něm poví víc, ne-li vše.

Obklady do kuchyně: Inspirace, trendy a tipy

Hledáte inspiraci pro vaše obklady do kuchyně? Naleznete zde.

Jak na hypotéku, financování pozemku, projektu a domu?

Hypotéku můžete získat nejen na výstavbu domu, ale také na projekt nebo pozemek. Podívejte se, jak na bezpečně získat hypotéku krok za krokem.

Splnili si sen o vlastním domě a za energie měsíčně zaplatí 2 650 Kč

Uvažujete o stavbě rodinného domu z katalogu? Zajímají Vás zkušenosti lidí, kteří už v typové dřevostavbě bydlí? Jaké to je? Kolik protopí? Udělali jsme rozhovor s rodinou, která si vlastní dům postavila u Žamberka.

Video: Moderní přestavba kuchyně s nápaditým designem

Uvažujete o nové kuchyni? Podívejte se, na přestavbu zastaralé kuchyně a nechte se inspirovat!

Dům postavený kolem komína. Jak v něm asi topí?

Jak může vypadat dům vystavěný podle pravidel lidové architektury, který má navíc komín přes celou střechu? Vypravte se s námi do Slovinska, kde jeden takový stojí.

Žhavé trendy v osvětlení: světelné probuzení, LED dvířka a další tipy

Moderní technologie vnášejí do světa osvětlení nepřeberné nové možnosti. Máme pro vás novinky a základní tipy, jak správně osvětlit bydlení.

Připadá vám váš byt studený a neútulný? S dřevěnými prvky to změníte!

Je váš byt spíše za místo k přespání než skutečný domov? Změňte to! Stačí pár dřevěných doplňků a hned uprostřed čtyř bílých stěn pocítíte teplo domova.

Moderní, nespoutaný a extravagantní. Takový je italský styl bydlení.

Moderní, nespoutané, až lehce extravagantní. Přesně takové je italské bydlení, jehož cílem je navodit v obyvatelích pocit pohody. Zajímá vás, jak můžete vnést špetku Itálie i do svého domova?

Kuchyně: některé trendy vás možná překvapí

Černá barva, kontrast materiálů, chytré spotřebiče a minimalismus. Podívejte se na nové trendy v kuchyních, budou se vám líbit.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE