HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěnému bungalovu vládne jednoduchost. Byl postaven uprostřed stoletého lesa

Jednoduché a ekologické bydlení je trendem posledního desetiletí ve světě i u nás. Ceny bydlení za poslední roky neustále rostou a nejedná se pouze o pořizovací ceny. Za poslední rok vylétly nahoru i veškeré náklady s bydlením spojené – elektřina, plyn, voda, materiály na stavbu atd. Ekologické a ekonomické bydlení tak bude určitě nabývat na významu. Zatímco v některých zemích je takové bydlení už standardem, u nás teprve získává své postavení. Dřevostavitel už svým čtenářům představil četné ekologické stavby z celého světa. V tomto článku se za inspirací podíváme až do daleké Argentiny, kde vznikl nádherný jednoduchý dřevěný bungalov uprostřed stoletého lesa.


Dřevěný bungalov uprostřed stoletého lesa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Gonzalo Keogan (se souhlasem)

Stoletý les zůstal navzdory stavbě netknutý

Malý rodinný dům se nachází na úpatí kopce v provincii Río Negro v Patagonii. Tato oblast je charakteristická nádhernou přírodou plnou ledovcových jezer a hlubokých lesů. Příroda byla také jedním z hlavních faktorů, které silně ovlivnily rozhodování kolem projektu. Pozemek je ponořený do více než stoletého lesa a má úžasný výhled na vrcholky pohoří Andy. To z něj činí opravdové místo snů. Majitelé neměli konkrétní představu o tom, jak by měl jejich budoucí domov vypadat, ale když viděli pozemek, věděli, že jejich domov bude do této nádherné krajiny co nejméně zasahovat. Prohlédněte si jeho překrásný exteriér, interiér, půdorys i fotografie z výstavby domu v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Gonzalo Keogan (se souhlasem)

Výroba v dílně a snadná montáž na místě ochránily přírodu a ušetřily čas

Aby stavba domu co nejméně zasáhla do krajiny, bylo pro ni vybráno místo v horní části pozemku. To tvoří malá vyvýšenina, která nebyla zarostlá stromy. Architekti nechali kopec lehce srovnat a položili na něj betonovou desku jako základ domu. Jednotlivé části dřevěné stavby byly vyrobeny v dílně a dovezeny na místo, kde byly díky přesnosti a jednoduchosti kompozičních prvků rychle a snadno postaveny systémem suché výstavby. Domek tak vyrostl během pár měsíců. Stavbu urychlilo a usnadnilo i to, že se jedná o jednoduchý obdélník. Prohlédněte si jeho půdorys v galerii.

Věděli jste, že...? Zastavěnou plochu domu s obdélníkovým půdorysem spočítáte jednoduše jako obsah obdélníku.

Stavba je oslavou všestrannosti dřeva

Celý dům má vzhled prázdninového domku. Je postaven celý ze dřeva, dřevo je v tomto domě všude přítomno a ukazuje svou neuvěřitelnou všestrannost využití. Snaží se přinést útulnost a využívá všech svých možností. Používá se na stěny, sloupy, trámy, podlahy a obložení v různých tvarech a texturách. Kombinace světlého a tmavého dřeva rozděluje dům na dvě logické části i opticky. Dřevo, kámen a sklo – materiály, ze kterých je stavba postavena, jí dovolují zapadnout do krajiny a nijak ji svou přítomností nenarušovat. Design byl založen na dvou předpokladech: flexibilita každého pokoje a silné spojení s přírodou.

Mohlo by vás zajímat: Moderní vily – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Promyšlená střecha plní několik funkcí

Také střecha je dokonale promyšlená a hraje v designu důležitou roli. Dům je zastřešen nakloněnou rovinou orientovanou na jihovýchod. Svou orientací umožňuje skvělé osvětlení všem místnostem a maximalizuje výhledy na otevřenou stranu. Velké přesahy pultové střechy poskytují nejen krytí terasám, ale chrání v zimě obydlí ze všech stran před hustým sněhem. Na jedné krátké straně je výrazně prodloužená a vytváří tak velký krytý prostor po celé délce stěny. Částečně kryje i velkou dřevěnou terasu v přední části domu, která slouží k letnímu posezení s parádními výhledy na nedaleké Andy.

Jednoduché a praktické rozdělení domu

Architektonický plán je jednoduchý. Dům je rozdělen na dvě části, které jsou odlišné i vizuálně. Uzavřená část z tmavého dřeva slouží jako soukromé ložnice rodiny, zatímco ve větší prosklené části ze světlého dřeva se nacházejí společenské místnosti. Ty jsou orientovány tak, aby z nich prosklenými stěnami byly ty nejkrásnější možné výhledy do okolí. Srdcem domu jsou bezesporu krbová kamna uprostřed obývacího pokoje. Vytváří útulné prostředí a zároveň v zimě zajišťuje vytápění domu přirozeným, pohodlným a ekologickým způsobem. Jsou obložena přírodními kameny, které místnost propojují s přírodním prostředím oblasti.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
31.05.2022

Photocredit: Gonzalo Keogan (se souhlasem)

1

V bungalovu za 2,5 milionu Kč se budete cítit jako doma

Hledáte malý a útulný dům, ve kterém se budete cítit skvěle? Možná jste ho právě našli. Navštivte naši fotogalerii a prohlédněte si dispozici bungalovu 2+kk.

Žebříček 10 nejoblíbenějších českých bungalovů 4+kk – přehled půdorysů a cen

Plánujete začít stavět bungalov 4+kk a hledáte inspiraci pro své bydlení? Porovnejte půdorysy, ceny i fotografie různých typů bungalovů v našem článku.

Bungalov 4+kk do L s bazénem a garážovým stáním je navržený s příjezdem k domu přes zahradu

Máte-li malý pozemek, tento bungalov 4+kk si zamilujete. Prohlédněte si půdorys i již realizované domy tohoto typu v naší fotogalerii.

Malé rodinné domy na klíč – výběr dostupných bungalovů 3+kk

Prohlédněte si TOP 7 bungalovů na klíč s dispozicí 3+kk a 3+1 a porovnejte jejich ceny i dispozice. Který se vám zamlouvá nejvíce?

Chcete bydlet rychle a vlézt se do 3,5 mil.? Tento bungalov na klíč je přímo pro vás

Hledáte ideální dům pro vaši rodinu? Představujeme vám moderní dům s dispozicí 4+kk. Prohlédněte si bohatou fotogalerii i jeho prakticky řešený půdorys.

Bungalov 4+kk za 3,7 milionů – jeden z deseti TOP projektů bungalovů v Česku

Hledáte ideální dům pro vaši rodinu? Představujeme vám oblíbený moderní bungalov s dispozicí 4+kk. Prohlédněte si, jak vypadá zvenku i uvnitř a prostudujte si jeho prakticky řešený půdorys. Známe aktuální cenu.