HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zájem o dřevostavby roste. Přijďte se o nich dozvědět více na veletrh DSB Brno!

Čtrnáct a půl tisíce rodinných domů vyrostlo v roce 2017 v České republice, 2159 z nich byly dřevostavby. Zájem o tento typ budov stále stoupá. Zatímco dnes jde o zhruba 15 %, před deseti lety to byla jen 3 procenta.


Moderní montovaná dřevostavba
i Foto: Archiv redakce (100 dřevostaveb)

Co je moderní dřevostavba?

Nejvyužívanějším způsobem výstavby dřevostaveb je lehký rámový skelet. „Jedná se o panelovou montáž, kdy sendvičovou stěnu tvoří dvě konstrukční desky, mezi něž se vkládá izolace. Z těchto sendvičů se ve výrobní hale vyrobí celé stěny. Firmy si panely vyrábí samy a je to vlastně jejich know-how. Aby dřevostavba byla kvalitní, je nezbytné, aby měla firma jasně stanové postupy, jak přípravy panelů, tak samotné montáže. Tyto postupy kontroluje certifikace Dokument národní kvality,“ poznamenala Lenka Trandová z Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).

Jak rychlá je výstavba?

Panely se pak na stavbě pomocí jeřábu rychle smontují. Nejde však dřevostavby popsat stylem „složit a jít“, jak by se nabízelo. „Právě montáž je jednou z důležitých částí výstavby domu, která rozhoduje o jeho kvalitě. Doba výstavby se odvíjí od různých parametrů, záleží, jestli se jedná o panelovou výstavbu, kterou zaštiťuje většina členů ADMD, a nebo jestli se jedná o staveništní výstavbu. Také záleží, v jakém stupni prefabrikace jsou panely a kolik práce bude následně přímo na stavbě,“ poznamenala Trandová. Důležité je, zda finálním výsledkem je dům na klíč anebo hrubá stavba. „Když jsou hotové základy, trvá výstavba domu většinou přibližně dva měsíce do varianty na klíč,“ dodala Trandová.

Zdravé bydlení

Velkým plusem dřevostaveb je využívání ekologických materiálů, nezaručují však automaticky zdravé bydlení, které je momentálně velkým trendem. Záleží vždy na obyvateli domu. „Materiály nejsou schopny samy o sobě zaručit kvalitní vnitřní klima. To ovlivňují zejména sami jeho uživatelé tím, jak nastaví větrání, vnitřní teploty a další aspekty spadající pod pojem „zdravé bydlení,“ upřesnila Lenka Trandová z ADMD.  

Odpovědi na vaše otázky?

Na všechny otázky, které se dřevostaveb týkají, mohou zájemci získat odpovědi na brněnském Stavebním veletrhu od 27. února do 2. března 2019 v pavilonech P, F a Z brněnského výstaviště. Asociace dodavatelů montovaných domů má pro návštěvníky připravený speciální doprovodný program plný přednášek, její zástupci také zdarma poskytnou informace v poradenském centru.

Dřevostavby v číslech

  • Od roku 2000 bylo dokončeno 17 880 dřevostaveb.
  • Nad tisíc a více dřevostaveb za rok se vyhouply v roce 2008.
  • V roce 2017 bylo vystavěno 2 159 dřevostaveb, jejich meziroční nárůst byl o 7,3 %.
  • Nejvíce dřevostaveb bylo v roce 2017 dokončeno ve Středočeském kraji (550), pak následoval kraj Moravskoslezský (309) a Jihomoravský (227).
  • Majitelé dřevostaveb v roce 2017 nejčastěji jako zdroj vytápění použili elekřinu, zvyšoval se také počet tepelných čerpadel, která se vyrovnala na počet domů vytápěných plynem.
  • 64 % dokončených dřevostaveb bylo postaveno v energetické třídě B.

(Pozn. redakce: Data pocházejí z roku 2017; nová data za rok 2018 zveřejní Český statistický ústav v dubnu 2019.)

Vydáno dne:
19.02.2019

Photocredit: Archiv redakce (100 dřevostaveb)

1

Dřevostavby na vzestupu. Kolik průměrně stojí?

Kolik se u nás postaví ročně dřevostaveb? Jaký meziroční nárůst mají stavby dřevěné oproti těm klasickým? A jaké jsou průměrné investiční náklady na jednu dřevostavbu? Čtěte a dozvíte se... Číst více →Stavíte nebo opravujete? Zařizujete interiér? Přijďte na Stavební veletrh!

Zveme vás na Stavební veletrh v Brně – akci nabitou zajímavými trendy. Přijďte se dozvědět o novinkách v oblasti stavebnictví a bydlení... Číst více →Chystáte se stavět dřevostavbu? Zastavte se na veletrhu DSB 2019!

Chystáte se pořídit si vlastní bydlení? Na co si dát pozor při výběru dodavatele vašeho vysněného domu? Jak financovat váš dům? Na tyto a další otázky získáte odpověď na veletrhu dřevostaveb v Brně... Číst více →Navštivte Národní stavební centrum při Stavebním veletrhu v Brně 2019

Navštivte v Brně vzorové domy v areálu Národního stavebního centra v průběhu Stavebního veletrhu, který probíhá v termínu 27. 2. – 2. 3. 2019. Co všechno vás tu čeká?.. Číst více →