HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

„Ze slíbené dotace jsem za rok neviděl ani korunu. Celé je to podvod,“ říká důchodce Jiří. 200 tisíc za nový kotel musel zaplatit ze svého

„Na dotace mě nalákali, ale na peníze stále marně čekám,“ popisuje Jiří svou zkušenost s dotačními programy. Už je to téměř rok, kdy mu nainstalovali nový kotel a kdy splnil všechny nutné náležitosti k tomu, aby mohl čerpat dotaci. Nebylo mu to však nic platné. Místo peněz mu chodí maily, že si ještě počká.


„Ze slíbené dotace jsem za rok neviděl ani korunu. Celé je to podvod,“ říká důchodce Jiří
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Carly & Art (se souhlasem) a the real Kam75 (Flickr CC 2.0)

Tak to tedy zkusím

Pan Jiří ze Středočeského kraje už delší dobu zvažoval výměnu kotle za novější model. Měl k tomu hned několik důvodů. V první řadě věděl, že jeho topné zařízení již není nejmladší a měl obavy, že kdyby v zimě vypověděl službu, bude kvůli poloze jeho chalupy obtížné nový kotel do domu dopravit. Roli hrálo samozřejmě také to, že kdyby přišla kontrola, jeho kotel by nemusel projít. Dlouho nad celou věcí přemýšlel, nakonec však rozhodl fakt, že Jiřímu značnou část ceny pokryje dotace. Proč toho tedy nevyužít?

Papírování a čekací seznamy

Jiřího čekalo spoustu vyřizování, papírování a administrativy, nakonec se mu však podařilo vše potřebné splnit a dodat do požadovaného data. Od něj však uplynul už skoro rok a pan Jiří na peníze čeká stále marně. „Pravda je taková, že jsem za víc než tři čtvrtě roku ještě nedostal ani korunu. A to i přes to, že jsem vše potřebné poctivě splnil a už vůči mně nemají úřady žádné požadavky. Vyplácení peněz se ale stále protahuje. Před týdnem mi znovu přišel mail, že musím počkat,“ popisuje Jiří svou situaci. „Díval jsem se do dostupného seznamu a v našem kraji jsem okolo tisícího místa.“

Těšíte se na klidný důchod?

Celá situace je o to horší, že pan Jiří je již dávno v důchodu. „Je mi 68 let a můj důchod je něco přes 15 tisíc. Kdybych nechodil po brigádách, tak bych si toto nekonečné čekání na dotace v žádném případě nemohl dovolit,“ říká Jiří. Nový kotel na dřevo ho i s vyvložkováním komína stál téměř 200 tisíc. Vyvložkování komína přitom byla jednou z podmínek dotačního programu, kterou Jiří musel splnit, sám od sebe by se do toho pravděpodobně nepouštěl. Dotace, na kterou neustále čeká, by měla být ve výši 120 tisíc korun, jedná se tedy o významnou část nákladů na nový kotel. „Neustále vidím nové reklamy na dotace a zprávy o přijímání nových žádostí, ale nikdo neřeší, že stále nebyly vyplaceny ani ty předchozí,“ nechápe Jiří.

Nedostatek lidí i peněz

Pan Jiří v tom rozhodně není sám. Na internetu se dají najít desítky komentářů, kde si lidé stěžují na zpoždění s vyplacením dotace, a to nejen u kotlíkových dotací, ale i u programu Nová zelená úsporám.

Žádosti o kotlíkovou dotaci přijímá a vyhodnocuje příslušný kraj, nicméně peníze proplácí Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) ze státního rozpočtu a evropských fondů. Potíž je v tom, že i když kraj schválí žádost a vše formálně sedí, proces schválení, administrace a proplacení má několik kroků, a tak běžně vzniká zpoždění. Problémem je kombinace přetížených úředníků, zdlouhavých kontrol a často i nedostatku financí.

Jaké jsou možnosti?

Ať už dotace fungují jakkoliv, je pravdou, že v okamžiku, kdy je potřeba vyměnit starý zdroj vytápění za nový, většina domácností je ráda využije. Pokud také sháníte nový zdroj vytápění, ať už kvůli tomu, že vám starý kotel zakázali nebo z jiného důvodu, máte více možností. V první řadě můžete samozřejmě sáhnout po novém kotli na dřevo, který spadá do povolených emisních tříd. Na tyto povolené a účinné kotle na dřevo se můžete podívat například zde. Chcete-li, aby vaše topné zařízení bylo zároveň designovým kouskem a zapadlo do interiéru, můžete zkusit kachlová kamna, která jsou považována za jeden z nejhezčích topných systémů. Prohlédnout si je můžete zde.

Chcete-li při vytápění co nejvíce ušetřit, zvažte akumulační mastková kamna. Stačí přiložit jen jednou a kamna pak hřejí dlouhé hodiny. Na aktuální ceny těchto úsporných kamen se můžete podívat tady. V poslední době jsou stále populárnější také dřevěné pelety, které vyžadují méně práce než dřevo. Na výběr zde máte buď kotel na pelety nebo kamna na pelety.

Pokud chcete zkusit něco jiného než biomasu, můžete sáhnout například po plynovém kotli. Na účinné plynové kotle se můžete podívat například zde. V místech, kde není plyn, stojí za zvážení také tepelné čerpadlo. Jejich ceny si můžete srovnat tady

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
09.05.2025

Photocredit: Carly & Art (se souhlasem) a the real Kam75 (Flickr CC 2.0)
Zdroj: Zkušenosti našeho čtenáře

0

Senioři mohou mít nově elektřinu zdarma. Stačí, aby jejich děti měly fotovoltaiku
Doposud jsme o tom slyšeli pouze z okolních států. Díky novele energetického zákona však tato možnost dorazila také k nám.

Senioři vyměňují zakázané staré kotle nejčastěji za bezobslužné systémy
Většina domácností, které topí dřevem nebo uhlím již vyměnila starý kotel první či druhé emisní třídy za nový. Důvodem je zákaz využívání těchto kotlů, který vstupuje v platnost od 1. září tohoto roku.

Mimořádný domov důchodců přichází s novým konceptem. Senioři se budou mít jako v 5* hotelu
Zapomeňte na klasický domov důchodců připomínající králíkárnu. Návrháři přišli s úplně novým konceptem, díky kterému se bude každý senior cítit jako v luxusním hotelu.

Porovnali jsme bydlení seniorů a mladých. Generační rozdíly jsou obrovské
Aspekty, podle kterých se rozhodují, jsou velmi odlišné, a to především v otázce peněz. Přečtěte si rozhovor s pěti lidmi – od nejmladší Zuzky (11) až po boomera Zdenka (72).

Na nedostupnost bydlení má vliv i množství samostatně žijících seniorů
Jak se ukazuje, příčin nedostupnosti bydlení je několik a některé jsou dosti překvapivé.

„Co bychom s tolika penězi sami dělali?“ Senioři zaplatili vnoučatům z důchodu vlastní dům
Senioři vnukovi a jeho manželce zaplatili vlastní bydlení. „Neexistuje lepší způsob, jak bychom mohli peníze z důchodu využít,“ pochvalují si.