HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Extrudovaný i soklový, to je polystyren XPS

Extrudovaný polystyren (XPS), někdy nazývaný také soklový polystyren využijete všude tam, kde expandovaný polystyren (EPS) svými vlastnostmi nestačí náročnějším požadavků. Extrudovaný polystyren má uzavřenou strukturu a tím podstatně menší nasákavost než EPS. Proto je vhodný zejména do míst, která potřebujete tepelně izolovat, ale izolant je v přímém kontaktu s vlhkým prostředím.

Sokl izolovaný polystyrenem
i Foto: Shutterstock

Typickým příkladem použití je izolace soklu a základů, kde se kontaktu se zemí a vlhkým prostředím vyhnout nelze. Donedávna neměl v tomto případě extrudovaný polystyren prakticky žádnou náhradu, dnes jej lze u části substituovat pěnosklem.

Extrudovaný polystyren se také používá jako izolant namáhaných podlah a plochých střech. Pevnost v tlaku při 10% stlačení se pohybuje od 150 do 700 kPa v závislosti na typu extrudovaného polystyrenu a výrobci.

Bude Vás zajímat... Seriál Izolační materiály: Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost nepropustí

Další parametry extrudovaného polystyrenu:

  • Tepelná vodivost lambda: 0,30 – 0,40 W/mK*
  • Hustota: 28-45 kg/m³*
  • Faktor difúzního odporu mí: 50-200
  • Pevnost v tlaku při 10% stlačení: podle čísla uvedeného za označením XPS a je udávána v [kPa]
  • Nejvyšší teplota použití: 75°C
  • Třída reakce na oheň: E

*záleží na konkrétním výrobci a typu extrudovaného polystyrenu

Výroba polystyrenu XPS

Extrudovaný polystyren je vyráběn vytlačováním (extruzí) původně krystalického polystyrenu. Dříve se k  jeho výrobě používaly freony, které jsou již dnes zakázané, nicméně se stále mohou uvolňovat z již vyrobených desek.

Čtěte také... Co čekat od fasádního polystyrenu?

Profil hran extrudovaného polystyrenu se vyrábí v provedeních: hladký, ražený, polodrážka, pero-drážka. Přesné označení jednotlivých typů extrudovaného polystyrenu není jednotné a liší se podle výrobce, proto je nutné si přesné informace dohledat v technických listech jednotlivých výrobců:

Cena extrudovaného polystyrenu

Cena extrudovaného polystyrenu XPS 300 se pohybuje okolo 1800 Kč/m³.

Ceny extrudovaného polystyrenu jsou podstatně vyšší než ceny častěji používaného polystyrenu EPS, proto se jeho aplikace většinou omezí pouze na místa se zvýšenou vlhkostí nebo vysokým tlakovým zatížením.

Aktuální cenu extrudovaného polystyrenu zjistíte zde.

Bude Vás zajímat... Jaký polystyren použít do podlahy?


Z jakého důvodu se o extrudovaný polystyren zajímáte vy? Plánujete jej využít na své stavbě? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskusi.

Vydáno dne:
18.04.2013

Photocredit: Shutterstock

5

Izolační materiály 1. díl – požadavky a vlastnosti

Jaké jsou základní vlastnosti izolačních materiálů a proč se jimi zabývat?.. Číst více →Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost nepropustí

Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost z domu ven nepustí.. Číst více →Minerální vata je přítel dřevostaveb

Jaké jsou možnosti a limity použití minerální vaty v dřevostavbách?.. Číst více →Dřevovláknité desky: Izolace co hřeje i chladí

Dřevovláknité izolační desky jsou progresivní a zároveň ekologický izolační materiál. Jaké má dřevovláknitá izolace vlastnosti a výhody a nevýhody se dočtete v tomto příspěvku... Číst více →Jaký zvolit podlahový polystyren

Bez podlahového polystyrenu v přízemí se takřka neobejdete.. Číst více →Fasádní polystyren, který je ten správný?

Dozvíte se, jaké má tento materiál vlastnosti a jak jej správně aplikovat.. Číst více →