HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Extrudovaný i soklový, to je polystyren XPS

Extrudovaný polystyren (XPS), někdy nazývaný také soklový polystyren využijete všude tam, kde expandovaný polystyren (EPS) svými vlastnostmi nestačí náročnějším požadavků. Extrudovaný polystyren má uzavřenou strukturu a tím podstatně menší nasákavost než EPS. Proto je vhodný zejména do míst, která potřebujete tepelně izolovat, ale izolant je v přímém kontaktu s vlhkým prostředím.

Sokl izolovaný polystyrenem

Typickým příkladem použití je izolace soklu a základů, kde se kontaktu se zemí a vlhkým prostředím vyhnout nelze. Donedávna neměl v tomto případě extrudovaný polystyren prakticky žádnou náhradu, dnes jej lze u části substituovat pěnosklem.

Extrudovaný polystyren se také používá jako izolant namáhaných podlah a plochých střech. Pevnost v tlaku při 10% stlačení se pohybuje od 150 do 700 kPa v závislosti na typu extrudovaného polystyrenu a výrobci.

Bude Vás zajímat... Seriál Izolační materiály: Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost nepropustí

Další parametry extrudovaného polystyrenu:

  • Tepelná vodivost lambda: 0,30 – 0,40 W/mK*
  • Hustota: 28-45 kg/m³*
  • Faktor difúzního odporu mí: 50-200
  • Pevnost v tlaku při 10% stlačení: podle čísla uvedeného za označením XPS a je udávána v [kPa]
  • Nejvyšší teplota použití: 75°C
  • Třída reakce na oheň: E

*záleží na konkrétním výrobci a typu extrudovaného polystyrenu

Výroba polystyrenu XPS

Extrudovaný polystyren je vyráběn vytlačováním (extruzí) původně krystalického polystyrenu. Dříve se k  jeho výrobě používaly freony, které jsou již dnes zakázané, nicméně se stále mohou uvolňovat z již vyrobených desek.

Čtěte také... Co čekat od fasádního polystyrenu?

Profil hran extrudovaného polystyrenu se vyrábí v provedeních: hladký, ražený, polodrážka, pero-drážka. Přesné označení jednotlivých typů extrudovaného polystyrenu není jednotné a liší se podle výrobce, proto je nutné si přesné informace dohledat v technických listech jednotlivých výrobců:

Cena extrudovaného polystyrenu

Cena extrudovaného polystyrenu XPS 300 se pohybuje okolo 1800 Kč/m³.

Ceny extrudovaného polystyrenu jsou podstatně vyšší než ceny častěji používaného polystyrenu EPS, proto se jeho aplikace většinou omezí pouze na místa se zvýšenou vlhkostí nebo vysokým tlakovým zatížením.

Aktuální cenu extrudovaného polystyrenu zjistíte zde.

Bude Vás zajímat... Jaký polystyren použít do podlahy?


Z jakého důvodu se o extrudovaný polystyren zajímáte vy? Plánujete jej využít na své stavbě? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskusi.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
18.04.2013

Photocredit: Shutterstock

5

Mohlo by Vás zajímat: