HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jaký zvolit podlahový polystyren

Označení polystyrenu jako podlahový oficiálně neexistuje. Jsou však typy polystyrenu, které jsou díky svým vlastnostem a odpovídající ceně do podlah vhodné a často používané. Pod označením podlahový polystyren hledejme nejčastěji jeho dva druhy a to Z- základní a S- stabilizovaný.

V článku si například povíme, jaký polystyren použít na podlahu do domu, jaký do garáže. Pokud vás zajímají ceny, Podívejte se na aktuální cenu podlahového polystyrenu.


Podlahový polystyren a topení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel

Označení polystyrenu je vytvořeno ze tří částí:

  1. Označení druhu polystyrenu (EPS – expandovaný polystyren, XPS – extrudovaný polystyren)
  2. Čísla za označením druhu polystyrenu – značí pevnost polystyrenu v tlaku
  3. Označení skupiny použití (Z, S, F)

Z – Základní polystyren – je charakteristický nižší přesností desek a chybí proces stabilizace. Používá se do podlah nebo jako jádro stěny.

S – Stabilizovaný polystyren – používá se pro izolaci plochých střech běžně i více namáhaných podlah. Oproti základnímu prošel tento polystyren stabilizací a vykazuje vyšší rozměrovou přesnost a tlakovou pevnost desek.

F – Fasádní polystyren – desky jsou velmi přesné a jsou tedy určeny pro kontaktní zateplovací systémy.

Podlahový polystyren se pro běžnou bytovou výstavbu nejčastěji používá s označením EPS 100 Z. Při větším zatížení podlahy, (např. v garáži) bývá aplikován např. EPS 150 S. Přesný typ podlahového polystyrenu je stanoven v projektu na základě výpočtu zatížení podlahy. Pro namáhané podlahy lze použít extrudovaný polystyren XPS, který má pevnost v tlaku při 10% stlačení od 150 do 700 kPa v závislosti na typu a výrobci.

Cena podlahového polystyrenu označeného jako Z je nejnižší ze všech ostatních typů z důvodu nejnižší přesnosti desek a zušlechtění. Proto v místech, kde to není nutné, se kvůli nižší ceně volí polystyren označený jako Z – základní před S – stabilizovaným. Cena běžného podlahového polystyrenu EPS 100 Z se pohybuje okolo: 1000 Kč/m³, ta se však mění dle vývoje na trhu. Polystyren patří mezi materiály s nejméně stabilní cenou, během roku se mění až o 30%.

Podívejte se na aktuální cenu podlahového polystyrenu.

Parametry pro podlahový polystyren EPS 100 Z:

  • Tepelná vodivost lambda: 0,38 W/mK*
  • Hustota: 18-23 kg/m3*
  • Faktor difúzního odporu mí: 30-70*
  • Pevnost v tlaku při 10% stlačení: 100 kPa
  • Třída reakce na oheň: E
*hodnoty jsou orientační a mohou se dle konkrétního výrobce lišit.

Nejčastější rozměry desek podlahového polystyrenu jsou 1000x500 mm.

Bude Vás zajímat: Výpočet součinitele prostupu tepla stěnou

Vydáno dne:
20.12.2012

40

Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost nepropustí

Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost z domu ven nepustí.. Číst více →Jakou zvolit v dřevostavbě podlahu

Rozebereme tři konstrukce podlah: suchou cestu, anhydrit a beton.. Číst více →Fasádní polystyren, který je ten správný?

Dozvíte se, jaké má tento materiál vlastnosti a jak jej správně aplikovat.. Číst více →Extrudovaný i soklový, to je polystyren XPS

Dozvíte se, jaké má vlastnosti, kde jej lze použít a čím nahradit.. Číst více →Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu?

Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu? Jaké jsou výhody a nevýhody?.. Číst více →Vinylová podlaha: Příjemný vzhled a snadná pokládka

Jak vypadá vinylová podlaha? Čím se vůbec liší od klasického lina? Kolik stojí a zvládneme si ji doma položit sami? Odpoví článek... Číst více →Hobra: Jakou tloušťku, kde ji použít a jaká je cena?

Hledáte kročejovou izolaci do podlahy? Jaké jsou druhy dřevovláknitých desek Hobra a kde je použít? Tloušťky a ceny desek se dozvíte zde... Číst více →Anhydritová podlaha vás ochrání před hlukem v patrovém domě

V čem jsou výhody anhydritové podlahy? V následujícím článku se dozvíte vlastnosti anhydritu včetně průběhu samotné pokládky anhydritu... Číst více →