HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Jaký zvolit podlahový polystyren

Označení polystyrenu jako podlahový oficiálně neexistuje. Jsou však typy polystyrenu, které jsou díky svým vlastnostem a odpovídající ceně do podlah vhodné a často používané. Pod označením podlahový polystyren hledejme nejčastěji jeho dva druhy a to Z- základní a S- stabilizovaný.

V článku si například povíme, jaký polystyren použít na podlahu do domu, jaký do garáže. Pokud vás zajímají ceny, Podívejte se na aktuální cenu podlahového polystyrenu.


Podlahový polystyren a topení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Označení polystyrenu je vytvořeno ze tří částí:

  1. Označení druhu polystyrenu (EPS – expandovaný polystyren, XPS – extrudovaný polystyren)
  2. Čísla za označením druhu polystyrenu – značí pevnost polystyrenu v tlaku
  3. Označení skupiny použití (Z, S, F)

Z – Základní polystyren – je charakteristický nižší přesností desek a chybí proces stabilizace. Používá se do podlah nebo jako jádro stěny.

S – Stabilizovaný polystyren – používá se pro izolaci plochých střech běžně i více namáhaných podlah. Oproti základnímu prošel tento polystyren stabilizací a vykazuje vyšší rozměrovou přesnost a tlakovou pevnost desek.

F – Fasádní polystyren – desky jsou velmi přesné a jsou tedy určeny pro kontaktní zateplovací systémy.

Podlahový polystyren se pro běžnou bytovou výstavbu nejčastěji používá s označením EPS 100 Z. Při větším zatížení podlahy, (např. v garáži) bývá aplikován např. EPS 150 S. Přesný typ podlahového polystyrenu je stanoven v projektu na základě výpočtu zatížení podlahy. Pro namáhané podlahy lze použít extrudovaný polystyren XPS, který má pevnost v tlaku při 10% stlačení od 150 do 700 kPa v závislosti na typu a výrobci.

Cena podlahového polystyrenu označeného jako Z je nejnižší ze všech ostatních typů z důvodu nejnižší přesnosti desek a zušlechtění. Proto v místech, kde to není nutné, se kvůli nižší ceně volí polystyren označený jako Z – základní před S – stabilizovaným. Cena běžného podlahového polystyrenu EPS 100 Z se pohybuje okolo: 1000 Kč/m³, ta se však mění dle vývoje na trhu. Polystyren patří mezi materiály s nejméně stabilní cenou, během roku se mění až o 30%.

Podívejte se na aktuální cenu podlahového polystyrenu.

Parametry pro podlahový polystyren EPS 100 Z:

  • Tepelná vodivost lambda: 0,38 W/mK*
  • Hustota: 18-23 kg/m3*
  • Faktor difúzního odporu mí: 30-70*
  • Pevnost v tlaku při 10% stlačení: 100 kPa
  • Třída reakce na oheň: E
*hodnoty jsou orientační a mohou se dle konkrétního výrobce lišit.

Nejčastější rozměry desek podlahového polystyrenu jsou 1000x500 mm.

Bude Vás zajímat: Výpočet součinitele prostupu tepla stěnou

P.S. Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Ondřej Soukup

Vydáno dne:
20.12.2012

40 -5

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE