HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jaký zvolit podlahový polystyren

Označení polystyrenu jako podlahový oficiálně neexistuje. Jsou však typy polystyrenu, které jsou díky svým vlastnostem a odpovídající ceně do podlah vhodné a často používané. Pod označením podlahový polystyren hledejme nejčastěji jeho dva druhy a to Z- základní a S- stabilizovaný.

V článku si například povíme, jaký polystyren použít na podlahu do domu, jaký do garáže. Pokud vás zajímají ceny, Podívejte se na aktuální cenu podlahového polystyrenu.


Podlahový polystyren a topení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Označení polystyrenu je vytvořeno ze tří částí:

  1. Označení druhu polystyrenu (EPS – expandovaný polystyren, XPS – extrudovaný polystyren)
  2. Čísla za označením druhu polystyrenu – značí pevnost polystyrenu v tlaku
  3. Označení skupiny použití (Z, S, F)

Z – Základní polystyren – je charakteristický nižší přesností desek a chybí proces stabilizace. Používá se do podlah nebo jako jádro stěny.

S – Stabilizovaný polystyren – používá se pro izolaci plochých střech běžně i více namáhaných podlah. Oproti základnímu prošel tento polystyren stabilizací a vykazuje vyšší rozměrovou přesnost a tlakovou pevnost desek.

F – Fasádní polystyren – desky jsou velmi přesné a jsou tedy určeny pro kontaktní zateplovací systémy.

Podlahový polystyren se pro běžnou bytovou výstavbu nejčastěji používá s označením EPS 100 Z. Při větším zatížení podlahy, (např. v garáži) bývá aplikován např. EPS 150 S. Přesný typ podlahového polystyrenu je stanoven v projektu na základě výpočtu zatížení podlahy. Pro namáhané podlahy lze použít extrudovaný polystyren XPS, který má pevnost v tlaku při 10% stlačení od 150 do 700 kPa v závislosti na typu a výrobci.

Cena podlahového polystyrenu označeného jako Z je nejnižší ze všech ostatních typů z důvodu nejnižší přesnosti desek a zušlechtění. Proto v místech, kde to není nutné, se kvůli nižší ceně volí polystyren označený jako Z – základní před S – stabilizovaným. Cena běžného podlahového polystyrenu EPS 100 Z se pohybuje okolo: 1000 Kč/m³, ta se však mění dle vývoje na trhu. Polystyren patří mezi materiály s nejméně stabilní cenou, během roku se mění až o 30%.

Podívejte se na aktuální cenu podlahového polystyrenu.

Parametry pro podlahový polystyren EPS 100 Z:

  • Tepelná vodivost lambda: 0,38 W/mK*
  • Hustota: 18-23 kg/m3*
  • Faktor difúzního odporu mí: 30-70*
  • Pevnost v tlaku při 10% stlačení: 100 kPa
  • Třída reakce na oheň: E
*hodnoty jsou orientační a mohou se dle konkrétního výrobce lišit.

Nejčastější rozměry desek podlahového polystyrenu jsou 1000x500 mm.

Bude Vás zajímat: Výpočet součinitele prostupu tepla stěnou

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.12.2012

40

Mohlo by Vás zajímat: