HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Která fotovoltaika je nejvýhodnější? Velké srovnání 3 základních typů

Podmínky pro pořízení fotovoltaiky jsou nyní mnohem výhodnější, než tomu bylo v minulosti. Přestože je nabídka na současném trhu velmi rozmanitá, žádný článek zatím neodpověděl na jednoduchou otázku. Který typ fotovoltaiky je nejvýhodnější? Připravili jsme proto nezávislé srovnání 3 základních typů fotovoltaických elektráren na základě různých hodnotících kritérií.


Fotovoltaika srovnání
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock, Flickr CC, Michal B. (se souhlasem)

Využitelnost vs. legislativa vs. cena

Porovnání jednotlivých fotovoltaických systémů bylo provedeno u systému OFF-GRID (ostrovní systém), ON-GRID a hybridní fotovoltaické elektrárny. Celkem byly u každého typu fotovoltaiky hodnoceny 3 hlavní kritéria: využitelnost elektrárny v rámci jejích základních vlastností, legislativní omezení pro instalaci a pořizovací cena. Tyto tři parametry byly následně hodnoceny mezi sebou a bylo vytvořeno velké zvyhodnocení.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Flickr CC, Michal B. (se souhlasem), ARCHEVIO, © Drevostavitel.cz

Ostrovní systém (off-grid) – domácí elektrárna

Ostrovní systémy jsou typy fotovoltaických elektráren, které jsou jediným zdrojem elektřiny pro objekty, jenž nejsou připojeny k elektrické distribuční síti. Domácí elektrárny se skládají z:

  • několika sériově zapojených fotovoltaických panelů,
  • solárního regulátoru přizpůsobujícího napětí,
  • střídače DC/AC,
  • bateriového uložiště.

Přestože nejsou ostrovní systémy tzv. přifázovány na distribuční síť, využívají některé typy napojení na distribuční síť přes chargery nebo mají záložní zdroj v podobě agregátu.  

1. Využitelnost ostrovního systému fotovoltaiky

U ostrovního systému platí základní pravidlo. Máte tolik elektřiny, kolik si vyrobíte. Spotřebu je proto nutné plánovat, protože nemovitost není napojena na distribuční síť. Toto omezení se pojí i s výkonem DC/AC střídače, který určuje maximální možný příkon napojeného spotřebiče.

Spotřebiče s větším příkonem, než je výkon střídače, nebudou fungovat. Velkou výhodou u ostrovních elektráren je využití pro jejich provoz 1fázové střídače. Ty jsou cenově dostupnější.

Zásadní je rovněž i kapacita bateriového uložiště. Většina odborníků se shoduje, že vzhledem ke geografické poloze České republiky, není ostrovní systém nejlepší variantou fotovoltaiky. V zimních měsících, kdy jsou dny podstatně kratší, dopadají paprsky na panely pod jiným úhlem, a elektrárna tak není schopna generovat proud stejně efektivně jako v létě.

Základní schéma ostrovního systému si můžete prohlédnout v galerii.

2. Legislativní omezení ostrovního systému. Na co si dát pozor?

Na ostrovní systémy nejsou v současnosti žádná legislativní omezení a pro realizaci není nutné stavební povolení. Jediným limitem je zde celkový výkon 50 kWp (kilowatt-peak), neboť u elektráren s výkonem vyšším než 50 kWp hrozí riziko nutnosti odvádění daní z vyrobené elektřiny. Takovou elektrárnu je poté nutné mít na živnost a odvádět daň z vyrobené elektřiny.

Podrobnější informace o ostrovní fotovoltaice pro rodinné domy si můžete přečíst v článku o domácí elektrárně (viz níže).

Domácí elektrárnu lze mít bez legislativních omezení. Odborníci je ale nedoporučují

3. Pořizovací náklady ostrovního systému

Prvotní investice do malých ostrovních elektráren (např. na letní chalupu) jsou velmi nízké. Tedy aspoň v případě nízkonapěťového systému (12–24 V), které se využívají u menších letních chat. U rodinných domů je však nutné počítat s mnohonásobně vyšší investicí, která takřka nemá limity.

Částky u ostrovních systému s výkonem 20 kWp mohou bez problému přesahovat cenu 1 milion korun. Přehled cen sestav fotovoltaických panelů si můžete prohlédnout zde.

Shrnutí: Ostrovní systém fotovoltaiky (off-grid)

Využitelnost ostrovního systému  

60%

Podpora ostrovního systému ze strany legislativy   

90%

Pořizovací náklady ostrovního systému

75%

Výhody ostrovní elektrárny:

  • Téměř žádná legislativní omezení.
  • Absolutní nezávislost na distribuční síti.
  • Ideální volba pro víkendové a letní chaty.

Nevýhody ostrovní elektrárny:

  • Můžete využít pouze tu energii, kterou si sami vyrobíte.
  • Nutnost plánovat spotřebu elektrické energie.
  • V ČR není off-grid zcela optimální volba kvůli krátkým solárním dnům v zimě.

Celkové hodnocení ostrovní systému:

75%

V první části článku jsme vyhodnotili ostrovní systémy fotovoltaiky. V druhé části se podíváme na on-grid systémy, které se používají pro ohřev vody.Pokračovat ve čtení článku →


Vydáno dne:
16.04.2023

Photocredit: Shutterstock, Flickr CC, Michal B. (se souhlasem)

3

Mikro tiny house nabízí na 18 m2 skvělou výbavu v klasické i off grid verzi

Maličký tiny house vás překvapí svou výbavou a důmyslně vymyšleným interiérem se spoustou vychytávek. Prohlédněte si jej v galerii... Číst více →Výhled z ekologického tiny housu s moderním interiérem na Vysočině dostane i vás

Zašijte se na Vysočině v tomto ekologickém tiny housu. Má kouzelné výhledy nejen ze střešních oken a ten nejkrásnější interiér... Číst více →Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor... Číst více →Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit

Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti... Číst více →Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?

Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika? .. Číst více →Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti... Číst více →Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika

Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy... Číst více →Fotovoltaika pro ohřev vody je levná. Jaká je, ale skutečná návratnost?

Za jak dlouho se skutečně vrátí investice do fotovoltaiky? U fotovoltaikcého systému pro ohřev vody jsme spočítali jeho skutečnou návratnost... Číst více →Nová elektrárna dokáže vyrobit 1 kWh za 0,14 Kč

Nový typ speciální modulární elektrárny vyrobí elektřinu za neuvěřitelných pár haléřů. Kdy můžeme očekávat její spuštění v Česku?.. Číst více →