HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Neobvyklé a jednoduché řešení, jak se zbavit červotoče

V bytovém domě nemá červotoč příliš velký potenciál. Podlaha i strop jsou betonové, a tak se takový červotoč musí spokojit jedině s dřevěným mobiliářem. Podobně tomu bylo i v bytě mého kamaráda a kolegy Přemysla. Jednoho dne si postěžoval, že je u nich slyšet jakési chroustání z poličky, a protože mě dřevo zajímá, jal jsem se problém řešit.


červotoč
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ville Misaki

V úvahu připadalo hned několik řešení.

Nechat ho poklidně žít?

Na chroustání a občasné piliny se možná dá zvyknout, jenomže hned vedle je kuchyňská linka, a přestože staré lamino obsahuje formaldehyd, jeden nikdy neví. Nemluvě o tom, že polička je starožitná. Kdepak – brouk zaplatí za chroustání životem a polička zůstane!

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ville Misaki, KaiMartin, pxfuel, pxhere

Likvidace chemická

Po chvíli hledání na internetu lze najít spoustu „osvědčených“ chemických prostředků, které larva sní, a zahyne, nebo se alespoň nebude moci dál množit a potom asi zemře stářím. (Životnost larvy čerotoče je, pokud si ze školy dobře vzpomínám, asi dva roky.) Jenomže pokud mám v domě malé děti, co s nimi chemikálie udělá, až se do naimpregnované poličky s chutí zakousnou? Bylo jasné, že tudy cesta nevede.

Mohlo by vás zajímat: Červotoč: Jak se ho zbavit (Rady a tipy)

Likvidace teplotou

Velice příhodný způsob likvidace je zahřátí organismu vetřelce na teplotu kolem 60 stupňů Celsia, kdy v jeho těle dochází k reakci bílkovin a brouk je prostě „tuhý“. K podobnému procesu u bílkovin dochází při smažení vajíček. Zahřívání brouků se v praxi provádí nejčastěji pomocí zahřátí prvku či celé konstrukce nebo pomocí mikrovlnného ohřevu. Mikrovlný ohřev je v domácích podmínkách limitován velikostí mikrovlnné trouby. Navíc u poličky by problém mohly způsobit také kovové spojovací prvky. Pokus strčit poličku do běžné trouby vyhřáté na 60 stupňů se vzhledem k její vlikosti se též nezdařil a další pokusy byly odloženy na následující den.

Prohlédněte si ve fotogalerii, jak vypadá dřevo napadené červotočem.

Naděje ze slunce

Jak definoval student 3. ročníku VŠ Lukáš Trojan v hodině ochrany dřeva: „Sluníčko svítí a hřeje nás!“ Bylo léto 2019 a po dobrém obědě se člověku usednout do rozpáleného auta opravdu nechce, a tak přemýšlí, kolik tam asi může být stupňů. Vzhledem k tomu že na černé palubní desce nejde udržet ruku, jeví se jako ideální místo červotočova věčného odpočinku. Předpověď počasí nás utvrdila v tom, že zítra by to šlo.

Čas ukáže

V horkém létě se dá dělat spousta příjemných věcí a při válení u vody a cestování po světě jsem si na brouka nevzpomněl. Až po několika měsících jsem si na návštěvě všiml staré poličky a potěšila mě informace, že Přemysl umístil poličku do auta pro jistotu na dva dny, a od té doby už kousání není slyšet. Teorie termosanace byla tímto v praxi ověřena a mohu ji s klidným svědomím doporučit.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Vojtěch Zadina

Vydáno dne:
07.03.2020

Photocredit: Ville Misaki

12

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE