HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Neobvyklé a jednoduché řešení, jak se zbavit červotoče

V bytovém domě nemá červotoč příliš velký potenciál. Podlaha i strop jsou betonové, a tak se takový červotoč musí spokojit jedině s dřevěným mobiliářem. Podobně tomu bylo i v bytě mého kamaráda a kolegy Přemysla. Jednoho dne si postěžoval, že je u nich slyšet jakési chroustání z poličky, a protože mě dřevo zajímá, jal jsem se problém řešit.


červotoč
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ville Misaki

V úvahu připadalo hned několik řešení.

Nechat ho poklidně žít?

Na chroustání a občasné piliny se možná dá zvyknout, jenomže hned vedle je kuchyňská linka, a přestože staré lamino obsahuje formaldehyd, jeden nikdy neví. Nemluvě o tom, že polička je starožitná. Kdepak – brouk zaplatí za chroustání životem a polička zůstane!

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ville Misaki, KaiMartin, pxfuel, pxhere

Likvidace chemická

Po chvíli hledání na internetu lze najít spoustu „osvědčených“ chemických prostředků, které larva sní, a zahyne, nebo se alespoň nebude moci dál množit a potom asi zemře stářím. (Životnost larvy čerotoče je, pokud si ze školy dobře vzpomínám, asi dva roky.) Jenomže pokud mám v domě malé děti, co s nimi chemikálie udělá, až se do naimpregnované poličky s chutí zakousnou? Bylo jasné, že tudy cesta nevede.

Mohlo by vás zajímat: Červotoč: Jak se ho zbavit (Rady a tipy)

Likvidace teplotou

Velice příhodný způsob likvidace je zahřátí organismu vetřelce na teplotu kolem 60 stupňů Celsia, kdy v jeho těle dochází k reakci bílkovin a brouk je prostě „tuhý“. K podobnému procesu u bílkovin dochází při smažení vajíček. Zahřívání brouků se v praxi provádí nejčastěji pomocí zahřátí prvku či celé konstrukce nebo pomocí mikrovlnného ohřevu. Mikrovlný ohřev je v domácích podmínkách limitován velikostí mikrovlnné trouby. Navíc u poličky by problém mohly způsobit také kovové spojovací prvky. Pokus strčit poličku do běžné trouby vyhřáté na 60 stupňů se vzhledem k její vlikosti se též nezdařil a další pokusy byly odloženy na následující den.

Prohlédněte si ve fotogalerii, jak vypadá dřevo napadené červotočem.

Naděje ze slunce

Jak definoval student 3. ročníku VŠ Lukáš Trojan v hodině ochrany dřeva: „Sluníčko svítí a hřeje nás!“ Bylo léto 2019 a po dobrém obědě se člověku usednout do rozpáleného auta opravdu nechce, a tak přemýšlí, kolik tam asi může být stupňů. Vzhledem k tomu že na černé palubní desce nejde udržet ruku, jeví se jako ideální místo červotočova věčného odpočinku. Předpověď počasí nás utvrdila v tom, že zítra by to šlo.

Čas ukáže

V horkém létě se dá dělat spousta příjemných věcí a při válení u vody a cestování po světě jsem si na brouka nevzpomněl. Až po několika měsících jsem si na návštěvě všiml staré poličky a potěšila mě informace, že Přemysl umístil poličku do auta pro jistotu na dva dny, a od té doby už kousání není slyšet. Teorie termosanace byla tímto v praxi ověřena a mohu ji s klidným svědomím doporučit.

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který začíná již tento pátek 22.–23. 1. 2021. Vstupenku si můžete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Vojtěch Zadina

Vydáno dne:
07.03.2020

9 -6

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE