HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu?

Máte pocit, že klasické křídlové dveře zbytečně zabírají místo a jsou nepraktické? V tom případě se můžete porozhlédnout po shrnovacích dveřích. Hodí se třeba do velmi malých prostor, kde významně pomáhají uspořit prostor.

Po přečtení tohoto článku budete vědět, z jakých typů a dekorů shrnovací dveří si můžete vybírat, a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.


shrnovaci dveře
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Materiály a dekory pro shrnovací dveře - plastové či koženkové?

Nejpopulárnějším druhem shrnovacích dveří jsou dveře plastové. Nabízí především dlouhou životnost při nutnosti naprosto minimální údržby. Navíc je můžete pomocí dalších přídavných lamel rozšířit, takže nejsou omezené pouze na několik základních rozměrů.

Plastové shrnovací dveře mohou být v různém provedení. Například u plných dveří varianta jednobarevného dekoru podle vlastního výběru barvy (k dispozici je zpravidla pestrá škála) nebo vzhled, který svým povrchem imituje dřevo.

Koženkové shrnovací dveře – vybírejte dle libosti

U koženkových dveří se využívá sololit a dřevotříska na výrobu lamel, na vlastní dveře potom koženka s podšitím. Tam si můžete vybírat z neomezených barev a dekorů, podle různých výrobců.

Jako alternativní dekor nebo materiál shrnovacích dveří se používá například přírodní dýha, CPL laminát, stříkaná barva. Dále nechybí různé druhy skel pro dveře prosklené. Jedná se o skla čirá i mléčná, kouřová nebo písková či ledová.

Zde se můžete podívat na porovnání cen shrnovacích dveří.

Typy shrnovacích dveří – Skládačka nebo harmonika?

Na rozdíl od klasických otočných dveří je otevírání shrnovacích dveří mnohem praktičtější. Úspora plochy je v tomto případě zhruba 50 % proti běžným dveřím. Skládací, někdy nazývané lamelové dveře, se nabízejí ve dvou variantách, a to jako už zmiňované dveře skládací nebo harmonikové.

            TIP:  Jaké dveře jsou správné - zašupovací, zatahovací, šoupací, nebo shrnovací?

Skládací shrnovací dveře

Skládací dveře mohou být jednokřídlové i dvoukřídlové. Jejich přínos tkví v tom, že se skládají směrem do stavebního otvoru a uspoří tak část prostoru proti otevřenému jednomu křídlu klasických dveří. Obě dvě jejich lamely jsou stejně velké a montují se do dřevěné zárubně.

Dveře se v případě jednoho křídla skládají ze dvou částí, u dvoukřídlých ze čtyř částí. Volitelně mohou být zasklené, a to například ornamentním sklem (typicky ornament v podobě bezbarvé kůry) nebo hladkým průhledným sklem, případně i jinými skly podle volby.

Harmonikové shrnovací dveře

Ve složeném stavu zasahují harmonikové skládací dveře do obou prostor, které oddělují. Jejich křídlo vždy začíná poloviční lamelou.

Standardní tloušťka lamel skládacích i harmonikových dveří je zpravidla 26 mm, dveře s atypickými rozměry a řešením ovšem mohou mít tloušťku svých lamel až 40 mm.

Konstrukci křídla těchto dveří tvoří dřevěný rám obložený lisovanými deskami s povrchovou strukturou dřeva. Uvnitř rámu je výplň v podobě stabilizační vrstvy. Ke dveřím náleží vodicí lišta a závěsy, pouzdra. Dveře mají práh a dají se osadit jak do běžných zárubní, tak i do prosklené stěny.

Pro srovnání se můžete podívat na aktuální cenu harmonikových shrnovacích dveří zde.

Výhody a nevýhody shrnovacích dveří

Shrnovací dveře nabízí svým uživatelům celou řadu výhod:

+ uspoří místo v porovnání s klasickými dveřmi,

+ prostor zádveří se dá optimálně využít,

+ dveře si můžete namontovat i svépomocí,

+ bez problémů se přizpůsobí různým šířkám dveří díky regulaci počtu lamel,

+ můžete vybírat ze spousty barev a materiálů,

+ široké spektrum nabízených doplňků (madla, kliky, prosklení),

+ možnost volit si různé rozměry dveří, nechat si je udělat na míru,

+ lze využít i k šatním skříním, jako prostorové předělovací stěny nebo šatní dveře.

Samozřejmě jsou ale se shrnovacími dveřmi spojeny i některé nevýhody:

- zmenšení průchodu dveří způsobené shrnutým dveřním křídlem,

- akustická izolace dveří není taková jako u klasických dveří,

- podobně tepelná izolace zde z pochopitelných důvodů nefunguje stejně jako v případě běžných otočných dveří.

 Čtěte dále: Posuvné dveře na stěnu - 5 výhod, které vám ulehčí život

Jaké jsou vaše zkušenosti se shrnovacími dveřmi? Podělte se o ně v diskusi.

photocredit: Marjolein Katsma

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.10.2015

11

Posuvné dveře do pouzdra: Jak je správně vybrat?

Jaké jsou typy posuvných dveří, jejich výhody, nevýhody a způsoby montáže?

Posuvné dveře na stěnu: 5 výhod, které vám ulehčí život

Posuvné dveře na stěnu mají těchto 5 výhod, které vám ulehčí život. Inspirujte se.

Zašupovací, zatahovací, šoupací, neboli shrnovací dveře

Jaký je přínos shrnovacích dveří, v čem jsou jejich výhody? Odpoví článek.

Posuvné dveře, zasouvací, zasunovací? Máme v tom jasno

Posuvných dveří se vyrábí celá řada variant. Připravili jsme pro vás důležité informace k posuvným dveřím, se kterými se můžete na trhu setkat.

Skleněné posuvné dveře: 4 věci, které musíte vědět, než si je koupíte

Přemýšlíte, že si domů pořídíte skleněné posuvné dveře? Proto si přečtete tento článek, který vám celou problematiku skleněných posuvných dveří přiblíží.

Interiérové dveře: Jak a podle čeho je vybrat

Jaké jsou typy interiérových dveří, v čem se liší a jaké jsou konstrukce? Materiály pro interiérové dveře a zárubně naleznete v našem článku.

Bezpečnostní dveře do bytu i domů: Výběr v 6 krocích

Máte dostatečně zabezpečený dům či byt? Bezpečnostní dveře vám pomohou s ochranou vašeho majetku. Druhy a ceny bezpečnostních dveří naleznete v našem článku.

Dveře, kterými budete chtít chodit tam a zase zpátky

Dveře tvoří hlavní komunikační uzel ve stavbách. I proto by měly mít náležitou pozornost. Podívejte se, jak vypadají originální a efektní dveře napříč trendy.

Nedejte zlodějům šanci a zabezpečte svůj byt před odjezdem na dovolenou

Chystáte se na dovolenou a nechcete nechat váš dům na pospas zlodějům? Poradíme vám, jak si zabezpečit dům tak, abyste mohli v klidu odjet.

Zázrak posuvných dveří: Renovace starého bytu dala vyniknout dřevu v interiéru

Dřevěné posuvné a skládací dveře v interiéru jsou vlastně jen maličkost. Mohou ale výrazně změnit charakter celého bytu k lepšímu. Podívejte se, jak se to povedlo v tomto bytě.