HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Posuvné dveře na stěnu: 5 výhod, které vám ulehčí život

Hledáte-li způsob, jak ušetřit prostor v místnosti? Vaší pozornosti by rozhodně neměly uniknout posuvné dveře. Klasické otevírací dveře totiž jednoznačně ubírají místo, které by se dalo využít jinak. To může být problém zejména u menších bytů a místností, kde doslova bojujete s každým kouskem místa. Jak tento boj vyhrát? Jednou z možností je pořídit si právě posuvné dveře na stěnu. V tomto článku se podíváme, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.


Posuvné dveře na stěnu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Výhoda 1: Posuvné dveře ušetří místo, které zabírají křídla dveří

Posuvné dveře na stěnu nabízí snadný a elegantní způsob, jak ušetřit místo při otevírání dveří. Hodí se do velmi malých místností, kde se například otevírá křídlo dveří dovnitř a ukrojí tak z prostoru velký kus a vy už se tam prakticky nehnete. Platí to třeba i pro malé předsíně, koupelny či toalety. Inspirujte se v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: The Year of Mud, xand83, Binder Of Daemons

Výhoda 2: Odsunutí dveří zvládnete jednoduchým pohybem ruky

V čem spočívá princip posuvných dveří na stěnu? Dveřní křídlo se neotevírá za kliku dovnitř nebo vně místnosti, ale odsouvá se jednoduchým pohybem ruky po kolejnicích podél stěny. Lehkým pohybem dveře odšoupnete a už vám nepřekáží.

Nevýhodou posuvných dveří na stěnu je, že v místech, kam se dveře odsouvají, nemůžete postavit žádný nábytek, respektive mohli byste ho tam postavit jenom s větším odstupem od stěny tak, aby nepřekážel kolejnicím, na nichž se dveře pohybují.

Výhoda 3: Nákladné rekonstrukce nepotřebujete

Popisovaný systém, kdy se posuvné dveře odsouvají mimo vlastní průchod pomocí kolejnic ke stěně, se dá velice úspěšně použít i v případě, že nechcete dělat rozsáhlé rekonstrukce spojené s nákladným a nepříjemným bouráním.

Instalace posuvných dveří na stěnu je poměrně jednoduchá, není spojena s žádným sekáním či speciálními stavebními úpravami, aby dveře byly funkční.

Pozor: Pokud si vyberete posuvné dveře do pouzdra, bez bourání a sekání se neobejdete.

Pouzdro pro zašoupnutí dveří musí být součástí zdi a proto je nutné vybourat část příčky. Problém může nastat při instalaci pouzdra do nosných zdí, kdy může hrozit třeba i narušení statiky. U posuvných dveří na stěnu ale nic takového řešit nemusíte.

Čtete dále: Jak vybrat správné posuvné dveře do pouzdra?

Výhoda 4: Zavěšení posuvných dveří na stěnu umožňuje jejich hladký pohyb

Jak vlastně takové zavěšení dveří na stěnu vypadá? Především můžete mít dveře buď jednokřídlé, nebo dvoukřídlé. Zbytek je jednoduchý:

Křídlo dveří visí v kolejnici upevněné na stěnu. Vespod křídla se vyfrézuje drážka. V podlaze je potom přišroubován vodicí trn. Ten zajistí, že se po něm budou dveře lehce pohybovat a přejíždět. Lze zvolit jak viditelný, tak i skrytý posuv. Podstatné je, že nijak nenaruší manipulaci s věcmi kolem dveří a ničemu nepřekáží.

U dvoukřídlých posuvných dveří na stěnu se dá zajistit i synchronní mechanismus, který zajistí pohyb obou křídel současně. Také je možno vybrat si, zda chcete mechanismus posuvu se zárubní nebo bez ní. V zavřeném stavu může být posuvná lišta zakrytá dveřmi a vlastně ji nevidíte.

Výhoda 5: Posuvné dveře na stěnu jako příjemný designový doplněk

U posuvných dveří na stěnu oceníte nejen jejich tichý chod (už žádné práskání dveřmi), jsou bezpečné díky měkkému dotahu a zcela funkční. Navíc mohou být posuvné dveře na stěnu i docela pěkným designovým doplňkem. Na trhu dnes dostanete dveře dřevěné, z lamina, částečně prosklené nebo v různém barevném provedení. Bohatou inspiraci na posuvné dveře na stěnu načerpáte v naší fotogalerii.

P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.09.2015

3

Posuvné dveře do pouzdra: Jak je správně vybrat?

Jaké jsou typy posuvných dveří, jejich výhody, nevýhody a způsoby montáže?

Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu?

Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Posuvné dveře, zasouvací, zasunovací? Máme v tom jasno

Posuvných dveří se vyrábí celá řada variant. Připravili jsme pro vás důležité informace k posuvným dveřím, se kterými se můžete na trhu setkat.

Skleněné posuvné dveře: 4 věci, které musíte vědět, než si je koupíte

Přemýšlíte, že si domů pořídíte skleněné posuvné dveře? Proto si přečtete tento článek, který vám celou problematiku skleněných posuvných dveří přiblíží.

Předsíňový nábytek: Fotogalerie plná inspirace

Vytvořit stylovou a funkční předsíň není otázkou investice do drahého nábytku. Jde hlavně o nápad a inspiraci. Oboje najdete v tomto článku a fotogalerii.

Botníky do předsíně: Inspirujte se, kam schovat boty

Podívejte se, jaké šikovné botníky do předsíně pojmou spoustu párů botasek, lodiček i gumovek. Botník může mít spoustu různých podob – inspirujte se.

Interiérové dveře: Jak a podle čeho je vybrat

Jaké jsou typy interiérových dveří, v čem se liší a jaké jsou konstrukce? Materiály pro interiérové dveře a zárubně naleznete v našem článku.

Venkovní vchodové dveře do domu i do bytu: Jaké jsou možnosti?

Venkovní vchodové dveře do bytu a domu zvyšují bezpečnost vaší domácnosti. Zároveň by měly dobře izolovat. V článku najdete tipy, jak vchodové dveře vybrat.

Nedejte zlodějům šanci a zabezpečte svůj byt před odjezdem na dovolenou

Chystáte se na dovolenou a nechcete nechat váš dům na pospas zlodějům? Poradíme vám, jak si zabezpečit dům tak, abyste mohli v klidu odjet.

Když zvířata bydlí lépe než lidé, aneb pelíšky, které jste ještě neviděli

Zvířecí gauče, horolezecké stěny a houpací sítě. Podívejte se na to nejzajímavější ze světa zvířecího nábytku a neuvěříte svým očím.