HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zázrak posuvných dveří: Renovace starého bytu dala vyniknout dřevu v interiéru

Barcelona je nádherné město. Pokud sem jedete na dovolenou. V opačném případě, jako trvalý obyvatel, totiž budete možná řešit podobný problém jako Alan. V krátkosti řečeno: Jak přežít ve stísněném tmavém bytě, který má minimální parametry? K řešení pomohla chytrá dřevěná instalace dřevěné přepážky, která dodala bydlení dočista jiný rozměr. Podívejte se, jak to dopadlo.


Renovace starého bytu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Adrian Elizalde

Jistě, mít byt v centru je malý zázrak. A Alan to také podobně vnímal. Šestačtyřicet metrů čtverečních k životu stačí. Jenže jeho nadšení vyprchalo zhruba v ten moment, kdy zjistil, že zmíněný byt má profil dlouhé „nudle“, do které přichází světlo jen dvojicí oken v čelní fasádě. Vzhledem k tomu, že byt minimalistických proporcí byl dále rozdělen do tří místností a toalety, nebylo tu k hnutí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Adrian Elizalde

Dříve plísně a zatuchlý vzduch

S kritikou můžeme být trochu adresnější. Celý dům, ve kterém se zmíněný byt nachází, datuje svůj zrod k roku 1916. Co to značí? Dřevěné stropy i podlahy, masivní cihlové stěny, spousta zbytečných dveří a přepážek. V praxi tedy kromě spousty prachu také plísně a zatuchlý vzduch. To proto, že temný vlhký kout koupelny byl situován v zadní, prakticky nevětratelné části. Šero a zápach rozhodně nepatří mezi vlastnosti bytu, které bychom počítali mezi uživatelské kvality.

Vymést nepořádek z jeskyně

Naštěstí tu byl tým profesionálů ze studia Adrian Elizalde Architecture, kteří měli pár dobrých nápadů. Dobře si přitom uvědomovali omezení, která vyplývala z poněkud zastaralých dispozic bytu. Prvním krokem k nápravě neradostného stavu se tedy stala demolice. A pořádná. Zmizely všechny vnitřní prostor dělící stěny a bourací kladiva učinila z temné jeskyně jeden dlouhý tunel. Teď už o poznání světlejší.

Když renovace, tak od základů

Omítky nosných stěn obouchali až na holé cihly a pak se pustili do dřeva. První dobré zprávy? Navzdory plísním a citelné zatuchlině obvodové zdivo nenavlhlo a podlahy i stropy neutrpěly vlhkem citelné poškození. Přeci jen, na počátku 20. století se v Barceloně stavělo kvalitně. Další krok měl tedy podobu důkladné renovace.

Trámoví, pronikající stropem do bytu, bylo obroušeno, ohlazeno, namořeno a nalakováno. A stejnou oživovací kůru dostala i podlaha. Stěny pak částečně překryl sádrokarton, cihly překryl konzervační nástřik. V tento moment se už nedalo o bytu hovořit jako o doupěti. Světlé stěny a energií tepající dřevo probraly byt k životu. Ještě pár podstatných maličkostí tu ale zůstávalo.

Světlo! Více světla

Architekti strategicky rozvrhli nový plán bytu, který počítal s frekvencí využívání jednotlivých „místností“, či spíše provozně oddělených celků. Je to logické, v koupelně nebo na záchodě netrávíte hodiny, takže vám tu přítomnost umělého světla vadit nebude. V ložnici byste už trochu přirozeného světla docenili, a v kuchyni nebo jídelně už je to naprostá nezbytnost.

Na druhé straně, při absenci dělících zdí je těžké pozvat si do bytu návštěvu, když máte kuchyň jen pár metrů od postele. Nevypadá to dobře. Jenže pevné dělicí stěny jsou problém, vedly by zase k vytvoření tmavých a plesnivých míst.

Dveřní systém jako nosný prvek změny

Proto architekti přišli s ideou, jak odstupňované části oddělit, a přitom je ponechat vzdušně volné. Jak? Vložením dřevěného posuvného a skládacího dveřního systému, který funguje jako flexibilní membrána. Ta neskutečně lehce dokáže změnit vzhled interiéru a oddělit přístupnost „společenské“ části malého bytu. „Není to jako zavřít dveře, ale prostě jedním pohybem přidat celou stěnu,“ říkají architekti. Výsledek nemá chybu. Celý byt je nyní větratelný a prozářený sluncem a majitel si přitom může chránit své soukromí. V původních černobílých snímcích už starý byt nepoznáte. Pohyblivé dřevěné dveře, v zásadě nenáročná záležitost interiéru, dodaly dokonalý impuls změny. Prohlédněte si je ve fotogalerii

Mohlo by vás zajímat: Zasouvací, zasunovací nebo posuvné dveře? Máme v tom jasno

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.02.2019

Photocredit: Adrian Elizalde

0

Dřevostavba postavená na hlavu

Na první pohled nic zvláštního, ale jen pokud umíte chodit po stropě

Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu?

Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Skleněné posuvné dveře: 4 věci, které musíte vědět, než si je koupíte

Přemýšlíte, že si domů pořídíte skleněné posuvné dveře? Proto si přečtete tento článek, který vám celou problematiku skleněných posuvných dveří přiblíží.

Monolitická vila oblečená do moderní černé barvy

Jednoduchá, elegantní, skromná a zároveň trochu arogantní. To je holandská Villa SG21. Prohlédněte si ji v galerii.

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Domek, který v teplých dnech zdvojnásobí svou obytnou plochu

Menší domek vložený do většího. I tak se dá vyřešit požadavek na maximální otevřenost domu a zároveň dostatek soukromí. Jak to v reálu vypadá?

Mezonet inspirovaný přírodou, který uchvátí svými wellness prvky a výhledem

Mezonetový byt inspirovaný přírodou vás uchvátí svými wellness prvky a unikátním výhledem. Podívejte se, jaké skvosty byt ukrývá.

Renovace malého bytu nemusí bolet. S vestavěným dřevěným nábytkem nepotřebujete demolici

Prohlédněte si povedenou rekonstrukci malého bytu o výměře 42 metrů čtverečních. Jakým způsobem z něj majitelka vytvořila své dokonalé místo pro bydlení bez nutnosti demolice?

Mladá rodina si zařídila bydlení s chytrou zdí, čtyřmetrovým stolem a obrovskou chodbou

Mladá rodina si nechala navrhnout praktické a moderní bydlení. Podívejte se, jaké vychytávky má jejich domácnost.

Osvětlení do chodby – tipněte si, kolikrát denně ji navštívíte?

Chodba je důležitou součástí našeho bydlení, mnohdy slouží jako přijímací, tedy vstupní místnost. Prosvětleme první dojem každého našeho návštěvníka! Jak na to?