HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Houbaření v tomto počasí skrývá nebezpečí. Obyčejné jedlé hřiby mohou být jedovaté

Letošní počasí houbám přeje a jejich růst stále nekončí. Není tak divu, že se lidé nechtějí s houbařením rozloučit, když se téměř nikdy nevrátí z lesa s prázdnou. Problém spočívá v tom, že houby, které jsou za jiných okolností chutné a jedlé, mohou být v těchto dnech nebezpečné, či dokonce jedovaté. Jak je to možné?


Mrazy udělají z hřibů nejedlé, nebo dokonce jedovaté houby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Česká televize

Nebezpečí tam, kde to nečekáte

Houbaři letos měli žně. Ty navíc ještě nekončí, jelikož houby stále rostou. Na aktualizovanou houbovou mapu se ostatně můžete podívat v galerii níže. Do lesů se však zpravidla nevydávají pouze zkušení houbaři a mykologové, ale také ti, kteří se v tomto oboru příliš nevyznají. Tato skupina se většinou zaměřuje na sběr hub, které bezpečně pozná a které se dají s jinými, nejedlými, jen těžko zaměnit. Takovými houbami jsou zpravidla bedly, a především hřiby. Zde však nastává kámen úrazu. Ne všichni totiž ví, že dokonce i chutný a lehce rozpoznatelný hřib pravý může být za jistých okolností pro člověka nebezpečný.

Jako při požití zkaženého masa

Hřib sám o sobě jedovatý samozřejmě není, problém však může způsobit počasí. Přesněji řečeno mráz, který hřib znehodnotí a udělá jej nepoživatelným. Pokud houba zmrzne a poté zase rozmrzne, dojde v ní k rozkladu bílkovin a k dalším procesům. Mohou se zde poté objevit nejrůznější plísně, bakterie a toxiny. V takovém případě vám zcela nepomůže ani důkladné převaření těchto poškozených hřibů. Mráz přitom může mít podobný vliv i na jiné houby, nejvíce však poškodí právě hřiby.

Občas je konzumace přemrzlých hub přirovnávána k požití zkaženého masa. Mohou způsobit lehčí otravu, dostaví se nepříjemné zažívací potíže v podobě zvracení a průjmu. Míra problémů se pochopitelně odvíjí od množství snězených hub, jejich stáří a podobně, smrtelně jedovaté však rozmrzlé houby nejsou.

Jak takovou houbu poznám?

To by neměl být žádný větší problém. Rozmrzlá houba je vodnatá, má měkké okraje a rozpadá se. Napoví vám také barva houby, která je vybledlá. Kromě toho ztratí houba svou původní typickou vůni a okraje klobouku mohou být v některých případech lehce nahnilé. Pokud by vás ani jeden z těchto signálů nezastavil, určitě byste rozmrzlou houbu poznali podle chuti, která se od klasických hub liší.

Neznamená to konec houbaření

Jak už bylo zmíněno, mráz nejvíce poškozuje právě jedny z nejoblíbenějších a nejchutnějších hub – hřiby. Existují však také druhy, kterým mráz nevadí. Zpravidla se jedná o houby, které mají pevnější strukturu. Těmi jsou například václavky, čirůvky nebo hlíva. Nemusíte se tak obávat, že příchod zimy znamená konec houbaření. Vždy však platí, že pokud si nejste zcela jisti, měli byste se houby raději vzdát, případně s ní navštívit mykologickou poradnu.

Když dva dělají totéž, není to totéž

Pokud máte houby uskladněné v mrazáku, nemusíte se hned děsit. Zde se jedná o něco trochu jiného a toxinů se obávat nemusíte. Je však důležité dbát na to, abyste houby po rozmrazení už znovu opakovaně nezamrazovali a hned je zpracovali. Také se doporučuje nedávat do mrazáku houby v syrovém stavu, ale vždy je před tím povařit a nechat vychladnout.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
01.11.2024

Photocredit: Česká televize

1

Nebezpečí při sběru a zpracování hub – nepřineste si z lesa otravu
Zpracování a skladování bývá u hub nejčastější příčinou otravy. Jak se mu vyvarovat a nepřinést z lesa otravu?

5 dřevních hub, které by vás nenapadlo sbírat. Přesto jsou jedlé a velmi chutné
Rostou na stromech, pařezech i spadlých větvích a vypadají zvláštně. Ve skutečnosti jsou to jedlé a léčivé houby, které rostou i v zimě.

Zákaz vstupu veřejnosti do českých lesů. Proti novele zákona se bouří ochranáři i ombudsman
Chodíte rádi na houby nebo borůvky? Možná o svůj oblíbený koníček brzy přijdete. Chystá se totiž novela zákona, která by měla vstup veřejnosti do lesů omezit.

Houby zdaleka nekončí. Aktualizovaná mapa ukazuje, kde ještě rostou
Pokud si myslíte, že houby pro letošní rok skončily, jste na omylu. Přinášíme podrobnou mapu všech míst, kde houby stále rostou ve velkém.