HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zákaz vstupu veřejnosti do českých lesů. Proti novele zákona se bouří ochranáři i ombudsman

Chodíte rádi na houby, borůvky nebo se jen tak procházet po lese? Možná o svůj oblíbený koníček brzy přijdete. Chystá se totiž novela zákona, která by měla vstup veřejnosti do lesů výrazně omezit. Výlet do přírody tak už nemusí být takovou samozřejmostí, jak jsme byli zvyklí. V krajním případě povede situace až k tomu, že bude pobyt v lese pouze pro bohaté.


Novela zákona může výrazně omezit vstup veřejnosti do českých lesů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Eliška Z. (se souhlasem)

Novela zákona omezí volný vstup veřejnosti do lesa

Příští rok má vejít v platnost novela zákona o myslivosti. Ta přinese zjednodušení zakládání obor, ale také omezení vstupu do nich. Majitel lesa o rozloze alespoň 50 ha tak bude moci prohlásit svůj les za oboru a zakázat veřejnosti přístup. Novela by měla platit od začátku příštího roku. Majitelé obor si poté budou moci sami určit, kdy ji nechají otevřenou pro veřejnost. To by mohlo vést k úplnému zákazu vstupu do českých lesů. Novela již prošla připomínkovým řízením a Ministerstvo zemědělství kritiku ze strany Českého svazu ochránců přírody a dalších zatím odmítá. Aktuálně je v Česku okolo 200 uzavřených obor, s novelou jich však pravděpodobně bude přibývat.

Les už jen pro bohaté

Jak již bylo zmíněno výše, novela čelí vlně kritiky. Podle Českého svazu ochránců přírody je totiž v rozporu s Listinou základních práv a svobod, jelikož přinese omezení volného průchodu krajinou, tedy volného pohybu. Podle svazu nesmí být právo na vstup do volné krajiny všech občanů omezováno zájmy jednotlivců.

Vlastníci založí oboru se záminkou oborního mysliveckého hospodaření, ve skutečnosti však nebudou chtít nikoho do krajiny pustit. Do lesa tedy nebudou moci vstupovat například ani houbaři nebo turisti. Kritici však připomínají zákon o ochraně přírody a krajiny a právo na obecné užívání lesa.

Ve vyhroceném případě může podle svazu dojít k tomu, že si budou movitější kupovat klid uprostřed přírody, zatímco méně majetní lidé nebudou mít do lesa přístup.

Obory naruší přirozený pohyb zvířat

Nejde však pouze o lidi. Pokud nastane oplocování částí lesa ve velkém, může to vést také k narušení ochrany přírody. Pravděpodobně pak dojde k přehrazení přirozených migračních koridorů a vytlačení zvířat na silnice a do měst. To může mít fatální důsledky nejen pro zmíněná zvířata, ale i pro samotné vlastníky.

Proti novele se staví i ombudsman

Připomínky k novele zákona má také ombudsman Stanislav Křeček. „Navrhovaný systém je pro mě z řady důvodů neakceptovatelný a mám k němu výhrady,“ napsal k novele mysliveckého zákona v meziresortním připomínkovém řízení. Jako hlavní výtku uvádí fakt, že se stát do velké míry zbavuje svých pravomocí, když rozhodování o znepřístupnění obory ponechá na soukromoprávním subjektu.

„Změnu vnímám jako ústupek uživatelům obor, kteří je nechtějí zpřístupňovat veřejnosti. Zatímco podle současného zákona by měli žádat o povolení a zdůvodnit, proč by měl být vstup osob do obory omezený či zakázaný, podle navrhované úpravy tak činit nebudou a mohou nechat obory bez jakéhokoli zdůvodnění nepřístupné s výjimkou období, které by měla určovat připravovaná vyhláška,“ uvedl ombudsman.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Moderátorka ČT, Marcela Augustová, si postavila dřevostavbu svépomocí. Navštívili jsme ji s redakcí

Ministerstvo chce posílit vlastnická práva

Naproti tomu stojí vláda, která argumentuje posílením vlastnických práv. Ministerstvo chce novelou zlepšit aktuálně neúnosný stav, kdy jsou vstupy do konkrétních obor omezovány rozhodnutím úředníků státní správy myslivosti. Tato rozhodnutí jsou poté často napadána a končí u ústavního soudu.

Ministerstvo zemědělství se dále hájí tím, že chce zavést vyhlášku, ve které bude stanovena minimální doba, kdy bude obora přístupná. „Počítáme s tím, že obory budou otevřené pro veřejnost v době hlavní turistické sezony,“ dodal mluvčí ministerstva. Tato vyhláška však podle svazu i ombudsmana vstup veřejnosti nezaručí.

Novelu vítají také vlastníci obor. Podle nich není obora klasický les, ale je určena především k chovu zvířat, která prý aktuálně nemají dostatek klidu. Ministerstvo nepředpokládá, že by mělo výrazně přibýt uzavřených obor, jelikož je jejich oplocení pro majitele poměrně nákladnou záležitostí.

Vydáno dne:
12.03.2024

Photocredit: Eliška Z. (se souhlasem)

14

Kůrovec ničí české lesy. Ohrožuje i dřevěné stavby?
Kůrovec se zabydlel v českých lesích a zdá se, že je nehodlá opustit. Kdo je kůrovec a zda může napadnou i postavené dřevostavby se dozvíte v článku.

Lesní terapie: Jak vám mohou pravidelné procházky v lese pomoci?
Pravidelný pobyt v lese vám může nahradit návštěvu lékaře. Zbavuje vás stresu, zvyšuje vaši imunitu, prospívá soustředění. Přečtěte si více o těchto lázních pro tělo i duši.

České lesy rostou, máme jich už dvojnásobek
Jak se vyvíjely lesy v Česku v minulosti? Máme pro vás pozitivní zprávu: V porovnání s polovinou 18. století je jich teď dvojnásobek.

Co bude po smrku? Která dřevina ho může v českých lesích nahradit?
Situace v našich lesích nevypadá pro smrk příznivě. Napadlo vás někdy, že by ho mohla nejen v lesích, ale i ve stavebnictví nahradit jiná dřevina?

Lesní útulny pro pacienty nemocnice – k čemu slouží a čím je obložen interiér?
S netradičním nápadem přišli lékaři v nemocnici v Oslu. Součástí léčby se tam staly dřevěné chaty zasazené do zeleně. K čemu slouží?

Velkolepá áčková chata s proskleným štítem a terasou je ukrytá v lesích
Lesní chata do tvaru A podtrhuje nejmodernější trendy současného navrhování interiérů. Podívejte se na fotografie v galerii.

20+ inspirace na lesní přístřešky, které si postavíte sami a poslouží jako skvělý úkryt
Pokochejte se útulnými lesními přístřešky a malými domečky v naší fotogalerii. Když máte šikovné ruce, tak stan v lese nepotřebujete.

Nebezpečí při sběru a zpracování hub – nepřineste si z lesa otravu
Zpracování a skladování bývá u hub nejčastější příčinou otravy. Jak se mu vyvarovat a nepřinést z lesa otravu?

Uprostřed soukromého lesa blízko Hradce si postavili dům za 2 miliony
Eva a Lukáš odjeli do deštného pralesa. Podle tamní kultury si pak opravili domek v Česku.