HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chybělo málo a „bezchybný“ pozemek koupili. Na skrytou nástrahu manžele upozornil až kolemjdoucí

Radim se svou ženou hledají pozemek poměrně dlouho a byť přijíždí domů ze svých výjezdů s nepořízenou, neplánují slevit ze svých požadavků. V rozhovoru nám Radim prozradil, na co všechno se s partnerkou dívají při výběru pozemku a co podle něj spousta jiných párů zanedbává. Nedávno však zjistili, že existuje jedna věc, kterou tento sympatický mladý pár zcela opomněl. Od svojí poslední návštěvy krásné a původně bezchybné parcely si tak dávají velký pozor.


Koupě pozemku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Veronika P. (se souhlasem)

Radime, dokázal byste nás zasvětit do vaší situace?

Určitě, rád. S partnerkou už pár měsíců hledáme stavební pozemek. Původně jsme chtěli začít řešit koupi pozemku a stavbu domu na jaře letošního roku, ale rozhodli jsme se, že počkáme, až klesnou úrokové sazby, abychom mohli zažádat o hypotéku. A protože už některé banky nabízejí úrok okolo 4 %, řekli jsme si, že je čas. Zhruba od srpna/září hledáme v různých lokalitách, ale je to těžší, než jsme mysleli.

Máte na mysli finanční stránku věci?

Ano, cenu ve spojitosti s lokalitou, aby to zkrátka odpovídalo.

Řešíte tedy jen cenu a lokalitu?

Tyto dva parametry jsou pro nás asi nejdůležitější, ale samozřejmě je toho víc. Partnerka si třeba nejvíc zakládá na občanské vybavenosti (kromě ceny a dostupnosti). Rodina je pro nás hlavní a byť ještě děti nemáme, jednou to přijde a chceme, aby jim nic nechybělo.

Rozumím, takže ideálně lokalita blízko města...

Ano. Prostě abychom měli školu, školku, nějaké ty obchody a služby poblíž.

Co dalšího bylo v rámci výběru pozemku důležité konkrétně pro vás?

Hodně jsem se díval na to, co se bude v blízké době (i v budoucnosti) stavět v okolí. Vždycky jsem si přál mít dům na kraji lesa, kde je klid a málo lidí. Na jeden takový pozemek jsme dokonce narazili. Byl za výbornou cenu úplně na konci vesnice. Nebyly k němu dotažené přípojky, ale to by mi nevadilo. Nakonec jsme ho ale nevzali, protože nás starosta obce upozornil na to, že se bude vesnice v budoucnu zvětšovat právě naším směrem. Takže by u našeho domu byla jednou křižovatka a to jsem rozhodně nechtěl. Myslím si, že nad tímto parametrem spousta lidí ani neuvažuje.

Takže říkáte, že se vyplácí koukat do územního plánu?

Stoprocentně. A nejen do územního plánu obce, ale celkově. Nebyl to sice náš případ, ale slyšel jsem, že může nastat i situace, kdy vám několik desítek metrů za zahradou postaví dálnici. To bych nechtěl ani za nic.

Upozornil vás starosta obce ještě na nějaké další důležité aspekty?

Nevzpomínám si. Myslím, že to ani nebyla jeho povinnost. Působil na mě docela férově.

Řešili jste s partnerkou i charakter pozemku? Typ zeminy, svažitost...

Popravdě jen ten typ zeminy. Nechtěli jsme stavět na skalnatém podloží skrz zemní a výkopové práce a zároveň ani na místě bývalé bažiny. To bychom se se základovou konstrukcí nedoplatili a ani kvůli takovému tomu vnitřnímu pocitu. Chápete.

Myslím, že ano. Je to pocit jistoty. A svah pozemku vám nedělal problém?

Ani ne. Jasně, že bychom chtěli ideálně rovinu, ale nebyla to pro nás priorita. Říkali jsme si, že kdybychom sehnali pozemek, který by splňoval všechna naše kritéria a byl ve svahu, alespoň bychom si udělali pěknou terasu. Nebo podsklepený dům. Spíš vidíme v těch svazích příležitost, než že by to měla být červená vlajka.

A co třeba světové strany? Zvažovali jste i tento parametr?

Partnerka to ze začátku hodně řešila, podobně jako tu občanskou vybavenost, ale později jsme od toho upustili. Měli jsme totiž namyšlený dům, nechtěli jsme typový projekt a z nějakého důvodu jsme si na počátku mysleli, že bude jednodušší najít pozemek pro konkrétní dům. Ve finále je ale mnohem jednodušší najít vůbec nějaký pozemek a pak až si na něm kreslit rodinný dům. A to třeba i z hlediska příjezdových cest apod.

Pozn. redakce: Čtenářům, kteří jsou v podobné situaci, doporučujeme ještě zkontrolovat právní stav pozemku (zda se na pozemek nevážou omezení např. v podobě věcného břemene či hypotéky), obecní regulativy (maximální zastavitelnost pozemku, odstupové vzdálenosti apod.) a záplavovou mapu. Ideální je nahlédnout do katastru nemovitostí, kde spoustu informací zjistíte poměrně rychle.

Vypadá to, že jste si se ženou všechno pohlídali...

Snažíme se o to, ale ne vždycky to vyjde. Třeba při naší poslední návštěvě už jsme byli 100% rozhodnutí pro koupi, ale zase to nevyšlo.

Nad čím jste se zarazili?

Když jsme se byli dívat na poslední pozemek, vypadalo to, že je dokonalý. Opravdu z hlediska charakteru zeminy, dostupnosti, občanské vybavenosti a dalších parametrů, o kterých jsme se dneska bavili. Byl ve svahu, což nám nevadilo. Cena byla trochu vyšší, ale byli jsme rozhodnutí to vzít. Těsně předtím, než jsme ten den odjížděli, jsme se setkali s místními obyvateli a dali se s nimi do řeči. No a právě to nás odradilo.

Místní lidé?

Tak jsem to nemyslel, oni byli moc fajn. Ale spíš to, co nám řekli. Jednalo se o novou zástavbu, pár domů už v té ulici bylo postavených, ale právě dva pozemky byly volné (po jednom z nich jsme se dívali). A ti (hádám) manželé nám řekli, že v celé té ulici si nechali postavit domy mladí lidé. To by nám nevadilo. Mně a partnerce je okolo 33 let, jsme poměrně extroverti, takže super. Nicméně ti dva se zmínili, že ti lidé co druhý večer pořádají poměrně hlučné večírky. V létě na svých zahradách a v zimě to jde slyšet i ven. To nás trochu zarazilo.

Nakonec to tedy ztroskotalo?

Spíš jsme koupi odložili. Vyšší cena za pozemek už nebyla natolik lákavá jako předtím. Rozhodli jsme se, že se ještě poohlédneme a při nejhorším se vrátíme zpět tady k té parcele. Je volná už poměrně dlouho, myslím, že nám ji nikdo nevyfoukne. Uvidíme.

Pozn. redakce – Pokud se i vy poohlížíte po levných pozemcích, pravděpodobně by vás mohl zajímat související článek níže vztahující se na celé Česko.

Nejlevnější pozemky v ČR – rodiny přeplácí až 5 mil. korun úplně zbytečně. Hledají na špatných místech

Budeme vám držet palce. Díky za rozhovor, Radime.

Nemáte za co.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
25.11.2024

Photocredit: Veronika P. (se souhlasem)

2

„Naše dřevostavba byla hozena přes cestu na sousední pozemek,“ popisuje pan Ladislav. Poskytl nám fotky
„Dřevostavbu lehce odfoukne i slabý větřík,“ říká se. Dnes na rozbor mýtů o dřevostavbách zapomeňte. Podíváme se do Lužic, kde se jeden takový vzdušný vír dosahující rychlosti větru 332 až 418 kilometrů v hodině vyřádil na tamních ulicích.

Pozemek si koupili napůl s kamarádem. Průběh výstavby dvou domů ale nabral nečekaných obrátek
Nápad dobrý, realita odlišná. Pan majitel vsadil na dřevostavbu, zatímco jeho kamarád se rozhodl pro zděný dům. V lokalitě, kde koupili parcelu, šel první majitel s výstavbou domu ze dřeva do určitého rizika.

Mapa ukáže, kolik stojí pozemek podle BPEJ. Zelená místa napoví, kde jsou nejlevnější pozemky v Česku
Je zcela běžné, že někteří majitelé platí až pětinásobné poplatky za vyjmutí svého pozemku ze ZPF oproti jiným vlastníkům pozemku o stejné výměře. Některé oblasti v Česku mají totiž vysokou bonitu půdy a právě ta je jedním z nejdůležitějších faktorů při určování ceny.

Petrovi se podařilo snížit poplatek za ZPF. „Bez úsilí jsem ušetřil více než polovinu,“ popisuje v rozhovoru
Pozemek vyjímá ze ZPF spousta majitelů nemovitostí, avšak málokterý z nich si zkontroluje správnost informací, podle nichž je určována cena za samotné vynětí. V rozhovoru Petr prozradil, kde si informace mohou překontrolovat.

Dům si postavili za Prahou a z obýváku mají výhled přímo do lesa. Mladý pár nás provedl svým domem
Jejich práce je svazovala s Prahou, nicméně oba uvnitř cítili, že potřebují více svobody. Samota, les, klid, ticho a božská příroda – to bylo jejich snem. Ambiciózní dvojice tedy koupila pozemek nedaleko Prahy a pustila se do okamžitého plánování výstavby. Chtěli bydlet hned a to se jim takřka podařilo.

Eliška a Radim odešli z bytu a postavili si dům na kraji Prahy. Prozradili, jak se jim podařilo sehnat pozemek za skvělou cenu
Mladí manželé Eliška a Radim vždy věděli, že nechtějí strávit život v bytě. Jaká byla jejich cesta za vysněným bydlením? To prozradil mladý sympatický pár z Prahy v našem exkluzivním rozhovoru.