HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Excentrická bruska: S čím vám pomůže a kde je vhodná

Každý typ brusky má svůj segment prací, pro které se hodí. Excentrické brusky jsou výborně využitelné na broušení zaoblených povrchů. Rozhodně ji ale využijete i na rovné povrchy. Bude se vám však hodit například na finální dobrušování nábytku případně menších dřevěných ploch. Chcete si ji pořídit a nevíte, jak na to? Pak je tento článek přímo pro vás.


Excentrická bruska
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mark Hunter (Flickr CC 2.0)

Excentrická bruska také rotuje

O excentrických bruskách se obecně traduje, že jsou lepší než brusky vibrační. Čím se vlastně excentrické brusky liší od brusek vibračních, když v obou případech jde o broušení prováděné rozkmitáním brusné desky? Na rozdíl od vibrační brusky, excentrická bruska nejenom kmitá čili vibruje, ale také rotuje. Excentrická bruska má totiž kruhovou brusnou desku místo obdélníkové či čtvercové. Otáčivý pohyb je lehce vyosený, a to až o 2,5–3 mm kvůli tomu, aby se na broušeném materiálu netvořily kruhové stopy. Broušení excentrickou bruskou je díky rotaci efektivnější, což je mnohdy i laikem laickým okem viditelné. Ovšem nelze to tvrdit obecně a pro všechny případy, záleží na tom, co budete brousit.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mark Hunter (Flickr CC 2.0), ophis, Dreamstime, Barbora Simkova

Kombinace dvou pohybů excentrické brusky zajistí hladký povrch

Výhodou excentrické brusky je, že její úběr materiálu je větší, porovnáváme-li její práci s vibrační bruskou. Ovšem například s ní nedokážete brousit rohy, k tomu je nejvhodnější vibrační bruska s delta brusnou deskou. Kombinace dvou pohybů, a to malého otáčení kolem osy o cca 5 mm, tedy vibrace a otáčení celé brusné plochy zajišťují hladší povrch než v případě klasické vibrační brusky.

Jakých parametrů si všímat u excentrické brusky?

V zásadě jde o parametry podobné s vibrační bruskou. Na co se tedy ohlížet?

  • Na příkon motoru, kterému je přímo úměrná výkonnost. Pro hobby účely byste většinou měli vystačit s příkonem cca 200 W, obouruční hobby brusky mívají příkon 250–400 W, profesionální brusky dosahují až 750 W.
  • Na brusné papíry a jejich upínání (kovové svorky, suchý zip, většinou se dnes už užívá suchý zip). Hodí se ale mít oba systémy. Kotouče brusného papíru se dodávají o průměrech 125 a 150 mm a v zrnitosti 40, 60, 80, 100, 120, 150, 180, 240 a dále až k nejjemnějším s hodnotou 400.
  • Na odsávání pilin. Pro častější použití je lepší vysavač než sběrný sáček.
  • Tlumení vibrací, které zvyšuje komfort práce. Dražší modely mají zpravidla lepší tlumení vibrací i ergonomii.

Zbraní excentrických brusek je rychlost a tvarované povrchy

Výhodou excentrických brusek je jejich větší rychlost, mohou být dvakrát rychlejší než další typy brusek. Charakter jejich pohybu je předurčuje k broušení nepravidelných povrchů. Pokud jde o výbavu excentrických brusek, některé mohou mít regulaci otáček, což ale podle tvrzení řady odborníků není nezbytně nutné. Využitelná je tato regulace hlavně u jemné práce, kde nechcete ubírat mnoho materiálu. Výrobce často uvádí doporučené otáčky pro různé druhy materiálů a je užitečné se jimi řídit.

Na video jak pracovat s excentrickou bruskou se můžete podívat zde:

Lehká bruska postačí

Platí, že pro kutily je základem úhlová bruska, pokud často brousí rovné plochy, měl by přidat i vibrační brusku a v případě, že je specialistou na autoklempířinu nebo vybrušuje složitě tvarované obliny na barokním nábytku, vyplatí se mu excentrická bruska. Tyto typy brusek jsou ideální na finální dobrušování a drobné obliny. Pro občasné hobby práce většinou vystačíte s jednoruční excentrickou bruskou, která má příkon zhruba 200–260 W a hmotnost něco přes 1 kg. Snadno se s ní manipuluje. 

Hobby excentrické brusky dostanete za příznivé ceny

Excentrické hobby brusky s příkonem 430 W seženete už od cca 500 Kč, lepší je ale orientovat se na modely střední kolem cca 1000–2000 Kč. Profesionální excentrické brusky se pohybují kolem 20 tisíc Kč. Excentrické brusky na parkety pak seženete od 30 do 55 tisíc.

Podívejte se na aktuální ceny nejlépe hodnocených excentrických brusek různých výrobců:

Makita BO5030
Zjistit cenu »


Bosch GEX 125- 1 AE
Zjistit cenu »


Ryobi ROS 300
Zjistit cenu »


P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.04.2017

Photocredit: Mark Hunter (Flickr CC 2.0)

23

Mohlo by Vás zajímat: