Mít vlastní dílnu je snem mnohých mužů. Místo, kde by mohli vyrábět, opravovat a třeba si také odpočinout. Jak si zařídit vlastní dílnu a jaké vybavení do ní zvolit? Vše záleží na účelu dílny. Je zřejmé, že zatímco elektrikář-amatér bude mít dílnu plnou drátků, pájek a izolace, hobby řezbář si zase potrpí na soupravy kvalitních dlát a hoblíků. Dnes se však zaměříme na základní výbavu, která by neměla chybět ani jednomu z nich.
Co patří do základní výbavy domácího kutila? Nářadí, bez kterého se neobejdete

Klíč je základ úspěchu
Utáhnout či naopak povolit matici je zapotřebí v domácnosti i dílně opravdu často. Stačí opravovat horské kolo, kapající kohoutek nebo montovat novou skříňku, a bez stranového klíče se neobejdete. Do stejné kategorie řadíme také imbusové L-klíče, typické pro skládání nábytku. Stranové klíče i tzv. imbusáky budete potřebovat ve více velikostech, na trhu jsou k sehnání v sadě zasazené do plastového závěsného držáku nebo například v krabičce, kterou si můžete celou k opravě vzít. Těžko totiž dopředu odhadnout, zda budete potřebovat klíč č. 4 nebo 6.
Křížový a plochý postačí
Jak název napoví, šroubovák využijeme především k práci se šrouby a vruty. Přestože existuje kolem deseti typů šroubováků, v základní dílně si bohatě vystačíme s plochým a křížovým. Nezapomeňte však také na více velikostí, pro začátek postačí dva praktické šroubováky od každého typu. Rovnou se bude hodit pořídit si několik šroubů a vrutů odpovídající velikosti, abyste je měli v dílně vždy po ruce.
Aplikujte přiměřenou sílu
Kladivo, štípací kleště, sekera a pilka na dřevo. Nástroje, které najdou v dílně uplatnění při vytváření vlastního nábytku, opravách a montážích. Pokud to myslíte s opravami v bytě či domě opravdu vážně, neváhejte si také pořídit také vrtačku. Dnes najdeme na trhu nepřeberné množství značek i typů, v základní výbavě si jistě vystačíme s aku vrtačkou, která je oproti své „drátové“ kolegyni praktičtější na přesuny i možnost pracovat mimo elektrické připojení. Zda zvolíte příklepovou či bezpříklepovou variantu, to už záleží jen na vás.
Nezapomeňte na drobnosti
Svoji krásnou novou dílnu nezapomeňte vybavit přehlednými přihrádkami na šroubky, matičky, hřebíky či brusný papír a na lehce dostupné a označené místo uložte metr a tužku. Není nic otravnějšího, než neustále hledat, kam jste jen ten metr položil. Mezi menší a levnější vybavení dílny jistě patří také havarijní pásky pro případ záchrany kapajícího odpadu a technický nůž, jehož předností je možnost odlamovat jeho jednotlivé kusy, jakmile se otupí. Nejlépe, když má každý kus vybavení své přesné místo. K samotnému uspořádání dílny dnes najdete v každém hobby obchodě praktické poličky, skříňky či policové regály, stačí si vybrat.
Bez zranění
Přece jen jsme ještě zapomněli na zásadní součásti dílny. Těmi jsou bezpečnostní a záchranné prvky. Pro předcházení zranění je vhodné používat alespoň ochranné brýle a rukavice. A pro případ, že by ani ochranné pomůcky nepomohly, je nutné vybavit dílnu také lékárničkou a hasicím přístrojem. Množství domácích úrazů a vyhořelých domů bohužel stále poukazuje na nedůsledné poučení se z této rady.
Líbil se Vám tento článek? Kupte autorovi kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Magdalena Hýrková
Vydáno dne:
11.08.2018
Photocredit: Daniel Mee
Podělte se s námi o Váš názor:
Související články:
- Venkovní dlažba na terasu: Jak vybrat tu správnou
- Přímočará pila vám v dílně nesmí chybět: Jakou vybrat?
- Pokosová pila zajistí precizní úhlové řezy: Jaké jsou možnosti?
- Aku vrtačka nebo aku šroubovák? Tipy pro jejich výběr
- Cirkulárka na dřevo: Starým a nebezpečným pilám odzvonilo
- Dřevostavbu na klíč nebo hrubou stavbu? Odpovídá Petr Novák
- Excentrická bruska: S čím Vám pomůže a kde je vhodná
- Pracovní oděv: Jak správně vybrat montérky i pracovní obuv
- 6 kroků a budete brousit parkety jako mistr (praktický návod)
- Řezbářství v 21. století: Může šikovné ruce nahradit CNC fréza?