HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Co patří do základní výbavy domácího kutila? Nářadí, bez kterého se neobejdete

Mít vlastní dílnu je snem mnohých mužů. Místo, kde by mohli vyrábět, opravovat a třeba si také odpočinout. Jak si zařídit vlastní dílnu a jaké vybavení do ní zvolit? Vše záleží na účelu dílny. Je zřejmé, že zatímco elektrikář-amatér bude mít dílnu plnou drátků, pájek a izolace, hobby řezbář si zase potrpí na soupravy kvalitních dlát a hoblíků. Dnes se však zaměříme na základní výbavu, která by neměla chybět ani jednomu z nich.


dílna domácího kutila
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Daniel Mee

Klíč je základ úspěchu

Utáhnout či naopak povolit matici je zapotřebí v domácnosti i dílně opravdu často. Stačí opravovat horské kolo, kapající kohoutek nebo montovat novou skříňku, a bez stranového klíče se neobejdete. Do stejné kategorie řadíme také imbusové L-klíče, typické pro skládání nábytku. Stranové klíče i tzv. imbusáky budete potřebovat ve více velikostech, na trhu jsou k sehnání v sadě zasazené do plastového závěsného držáku nebo například v krabičce, kterou si můžete celou k opravě vzít. Těžko totiž dopředu odhadnout, zda budete potřebovat klíč č. 4 nebo 6.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Daniel Mee, Jorge Royan , Ideias em Casa, jakub bartek

Křížový a plochý postačí

Jak název napoví, šroubovák využijeme především k práci se šrouby a vruty. Přestože existuje kolem deseti typů šroubováků, v základní dílně si bohatě vystačíme s plochým a křížovým. Nezapomeňte však také na více velikostí, pro začátek postačí dva praktické šroubováky od každého typu. Rovnou se bude hodit pořídit si několik šroubů a vrutů odpovídající velikosti, abyste je měli v dílně vždy po ruce.

Aplikujte přiměřenou sílu

Kladivo, štípací kleště, sekera a pilka na dřevo. Nástroje, které najdou v dílně uplatnění při vytváření vlastního nábytku, opravách a montážích. Pokud to myslíte s opravami v bytě či domě opravdu vážně, neváhejte si také pořídit také vrtačku. Dnes najdeme na trhu nepřeberné množství značek i typů, v základní výbavě si jistě vystačíme s aku vrtačkou, která je oproti své „drátové“ kolegyni praktičtější na přesuny i možnost pracovat mimo elektrické připojení. Zda zvolíte příklepovou či bezpříklepovou variantu, to už záleží jen na vás. Prohlédněte si nejoblíbenější typy vrtaček v naší fotogalerii.

Nezapomeňte na drobnosti

Svoji krásnou novou dílnu nezapomeňte vybavit přehlednými přihrádkami na šroubky, matičky, hřebíky či brusný papír a na lehce dostupné a označené místo uložte metr a tužku. Není nic otravnějšího, než neustále hledat, kam jste jen ten metr položil. Mezi menší a levnější vybavení dílny jistě patří také havarijní pásky pro případ záchrany kapajícího odpadu a technický nůž, jehož předností je možnost odlamovat jeho jednotlivé kusy, jakmile se otupí. Nejlépe, když má každý kus vybavení své přesné místo. K samotnému uspořádání dílny dnes najdete v každém hobby obchodě praktické poličky, skříňky či policové regály, stačí si vybrat.

Bez zranění

Přece jen jsme ještě zapomněli na zásadní součásti dílny. Těmi jsou bezpečnostní a záchranné prvky. Pro předcházení zranění je vhodné používat alespoň ochranné brýle a rukavice. A pro případ, že by ani ochranné pomůcky nepomohly, je nutné vybavit dílnu také lékárničkou a hasicím přístrojem. Množství domácích úrazů a vyhořelých domů bohužel stále poukazuje na nedůsledné poučení se z této rady.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.08.2018

Photocredit: Daniel Mee

12

Venkovní dlažba na terasu: Jak vybrat tu správnou

Co musí splňovat venkovní dlažba na terasu? Podle jakých kritérií

Přímočará pila vám v dílně nesmí chybět: Jakou vybrat?

Přímočará pila je univerzální pomocník nejen do dílny. Jaké jsou na trhu přímočaré pily a podle čeho je vybírat poradí tento článek.

Pokosová pila zajistí precizní úhlové řezy: Jaké jsou možnosti?

Toužíte-li po velké přesnosti při řezání úhlů, pořiďte si pokosovou pilu. Jaké parametry pokosová pila musí splnit a a na co si dát při výběru pozor se dozvíte zde.

Aku vrtačka nebo aku šroubovák? Tipy pro jejich výběr

Péče o dům i byt přináší i různé opravy. Vaší kamarádkou v akci se proto stane aku vrtačka. Máte pocit, že se v aku vrtačkách nevyznáte? Nevíte, jakou vybrat? Poradíme vám.

Cirkulárka na dřevo: Starým a nebezpečným pilám odzvonilo

Cirkulárka tvoří nutnou výbavu domu vytápěného dřevem. Jakou kotoučovou pilou starou cirkulárku nahradit, aby nehrozilo, že si na ní uřežete ruku? Jaká je cena?

Dřevostavbu na klíč nebo hrubou stavbu? Odpovídá Petr Novák

Vybíráte dřevostavbu a zvažujete, zda zvolit dřevostavbu na klíč nebo si nechat si postavit hrubou stavbu? Zajímavý názor najdete v tomto článku.

Excentrická bruska: S čím vám pomůže a kde je vhodná

Potřebujete čas od času zbrousit nerovné plochy? Pak se neobejdete bez excentrické brusky. Jaký je rozdíl mezi excentrickou a vibrační bruskou? Jakou excentrickou brusku vybrat, aby dobře sloužila?

Pracovní oděv: Jak správně vybrat montérky i pracovní obuv

Pracovní oděv je důležitý pro vaši ochranu, a proto nepodceňte jeho výběr a použití. Poradíme vám, jak vybrat pracovní boty a jaké typy pracovních oděvů použít při různých činnostech.

6 kroků a budete brousit parkety jako mistr (praktický návod)

Váháte, jestli se pustit do broušení parket? S následujícími 6 kroky se nemáte čeho obávat. Vymyslete typ úpravy, sežeňte vše potřebné a pusťte se do toho! Stačí trocha odvahy, peněz a času a budete chodit po parketách jako na zámku.

Řezbářství v 21. století: Může šikovné ruce nahradit CNC fréza?

Dali byste přednost řezbářské práci lidských rukou, nebo strojově přesné kopii? Vytratí se z figurek duch Vánoc, když ji vyrobí CNC fréza?

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE