HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Dům postavili na jílu a později se potýkali s finančními problémy. Nad nepropustnou půdou však nakonec vyzráli

Vysněný dům si postavili na idylickém pozemku u lesa. Zhruba do půl roku od prvního kopnutí do země se stěhovali a ačkoli všechno probíhalo téměř bez komplikací, první dešťové období jim přihodilo spoustu problémů. Narazili na komplikace spojené s nepropustností půdy a museli najít rychlé řešení. „Plastovou jímku už bych si dnes nepořídil, jedině betonovou,“ podotýká majitel. Reklamace plastové jímky však nebyla jediným problémem, který museli rychle vyřešit.


Stavba domu na jílu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Z Prahy do hor

Manželé dříve bydleli v Praze poměrně rušným životem, nicméně na stáří hledali klidné místo, kde by se mohli trvale usadit a kam by mohli jezdit se svými vnoučaty. Byť původně hledali již postavený dům, který by si mohli případně jen trochu upravit, zamilovali si pozemek, na který náhodou narazili. Lokalita jim natolik vyhovovala (dostupnost, příroda, výhledy), že se rozhodli pro výstavbu zcela nového domu.

Nemohli si postavit vysněný bungalov

Kvůli rychlosti a dobrým tepelně izolačním vlastnostem se manželé rozhodli pro dřevostavbu. V katalogu typových domů se inspirovali mnoha návrhy, na základě nichž si vytvořili svůj vlastní. Stavební společnost jim posléze vypracovala zcela individuální projekt, na kterém se podílela i architektka (kamarádka manželské dvojice). Zároveň museli respektovat podmínky kladené ze strany stavebního úřadu. Šlo především o šikmou střechu s předepsaným sklonem a podkroví. I přesto, že manželé plánovali postavit bungalov (jejich pozemek zaujímá 2 000 m2), podmínky města je dotlačily k patrovému domu. Půdorys a fotografie interiéru najdete níže.

Problém doslova vyvstal na povrch až později

Poté šlo všechno jako po drátkách. Jakmile byl návrh domu hotový a stavební povolení leželo na stole, mohlo se začít s výstavbou. Na pozemek přijely dva kamiony a hrubá stavba byla postavená bleskurychle. Dodělávky v interiéru chvíli trvaly, ale i tak se manželé mohli stěhovat do nového za půl roku. Poté, co se rozloučili se stavební společností, přišla první reklamace. Stavební společnost chybu neudělala, problém se týkal jímky a jílovitého podloží.

Investice, která se vyplatí

Manželé si v průběhu výstavby nechali vykopat díru do země, jejíž dno nechali později vybetonovat a dovnitř umístili plastovou dešťovou jímku. Její funkčnost však velmi brzy ovlivnily problémy spojené s nepropustností půdy. I když bylo dno zabetonované, hydrostatický tlak dokázal prázdnou plastovou jímku deformovat natolik, že byla nutná její výměna. Manželé podotýkají, že se to stalo v období silných dešťů (došlo k nárůstu hladiny podzemní vody). A protože tlaku podzemní vody lépe odolávají betonové jímky, tak majitelé neváhali s její koupí. Aktuální ceny plastové jímky zjistíte zde. Betonové jímky jsou zpravidla o něco dražší, ale pakliže máte jílovité podloží, pravděpodobně se vám vyplatí více (aktuální ceny najdete např. zde).

Jsou dny, kdy je situace kritická

S umístěním plastové vsakovací jímky si majitelé původně nelámali příliš hlavu a umístili ji tam, kde uznali za vhodné. Dnes by se nad tímto konceptem však zamýšleli. Když v jejich lokalitě hodně prší, jímka se rychle naplní, protože jílovitá půda nevsákne téměř žádnou vodu, přestože majitelé zrealizovali i vsakovací drenáž. Někdy je situace natolik kritická, že voda teče proudem i skrz plot.

Špatné umístění dešťové jímky

Majitelé přiznávají, že kdyby věděli, jak (ne)bude fungovat vsakování vody do jílovité půdy, zakopali by jímku na druhé straně pozemku. Tam mají vybudovaný potůček a tak by mohli poměrně snadno vyřešit přepad jímky. S vlastním potůčkem jsou majitelé velmi spokojení. Byť slouží především k zachycení přebytečné vody na pozemku, z estetického hlediska hezky doplňuje zahradu.

Doporučení na závěr

Ze zkušeností manželské dvojice tak vyplývají tři důležitá doporučení pro ty z vás, kteří plánujete stavět rodinný dům na jílovitém podloží. V první řadě zvážit koupi betonové jímky namísto plastové kvůli odolnosti vůči hydrostatickému tlaku. V průběhu výstavby také doporučují nepodcenit návrh odvodnění pozemku a mít v záloze i plán B (v jejich případě se jedná o vsakovací potůček). A v neposlední řadě promyslet i umístění jímky na pozemku.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
04.05.2025

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

0

Představujeme nový bungalov na klíč s dispozicí 4+kk – vlezete se do 5 mil korun
Plánujete začít stavět vlastní dům a hledáte kvalitu, cenové srovnání a především inspiraci? Prohlédněte si oblíbený typový dům s dispozicí 4kk.

Nejčastěji stavěný typ bungalovu 4kk si můžete bezplatně projít přímo na vašem pozemku
Přeci jen jde o velkou investici. Umístěte si aktuální bungalov na klíč přímo před vás – v životní velikosti.

Typový dům vhodný na velmi úzký pozemek
Ceny pozemků klesají, cena za m2 ale roste – Češi skupují menší pozemky. Na podlouhlé pozemky je tento oblíbený typový dům přímo ideální.

Bungalov 5kk s prostorným obývákem a terasou v ceně 2,5 mil. za hrubou stavbu
Hledáte prostorný dům za skvělou cenu? Umístěte si tento bungalov 5kk užitnou plochou 117 m2 přímo na váš pozemek – v životní velikosti. Díky tomu zjistíte, jak velké budou pokoje a zda vám vyhovují veškeré návaznosti mezi místnostmi.

Luxusní bungalov do L (148 m2) se staví po celém Česku. Vsadilo na něj již mnoho rodin
Z moderní kuchyně kolem prosvětleného obýváku přes částečně zastřešenou terasu rovnou do velkého bazénu. Dispozice luxusního rodinného bungalovu je promyšlená do posledního detailu.

Moderní rodinný dům na klíč (5kk) pro velkou rodinu se vejde i na malý pozemek. Cena začíná na 2,5 mil.
Vsadilo na něj už mnoho rodin, a proto najdete v článku i fotky realizovaných domů po České republice, půdorys i aktuální cenu.

Typový bungalov 4kk pořídí rodiny od 2 mil. korun. Dvě koupelny, šatna, spíž i terasa jsou součástí návrhu
V dnešní době není pravidlem, že v každém návrhu rodinného domu narazíte na místnosti, jako je spíž, šatna nebo druhá koupelna. Dnešní bungalov zaujímá standardní užitnou plochu, díky čemuž je cenově dostupný i pro mladé rodiny. A díky chytře řešené dispozici získají majitelé právě zmíněné místnosti navíc.

Levný bungalov pro mladé rodiny – s koupelnou, kuchyní i vytápěním lze pořídit za 3,5 mil. korun
Dům ocení především ti, kteří mají nižší rozpočet na výstavbu. V ceně 3,5 mil. korun jsou totiž započítané i podlahy, dveře, příprava pro FVE, stahovací schody na půdu, rozvody elektřiny a mnohem více.