Povodně za socialismu byly stejně ničivé jako dnes. Tu nejtragičtější v historii Československa režim tajil
„Všichni to byli muži v produktivním věku, otcové od rodin, kteří měli rozestavěné domy,“ vzpomínají pamětníci na oběti někdejší tragédie. „Jejich ženy u dolu čekaly tři dny a doufaly, že chlapi nějakým zázrakem přežijí. My ostatní jsme věděli, že je to marné.“ Co do počtu lidských obětí se jednalo o nejničivější povodeň v historii Československa. Přesto se ji tehdejší režim snažil ututlat.

Přichází doba povodňová?
Ačkoliv občas zaznívají hlasy, že počet povodní po roce 1989 prudce roste, není toto tvrzení zcela správné. Může se to tak zdát kvůli tomu, že za socialismu byly tyto katastrofy často tutlány nebo se jim nedával takový mediální prostor jako dnes. To potvrzují také událost z června roku 1970, kdy došlo k nejtragičtější povodni v historii Československa. I přes rozsah těchto povodní a počet lidských obětí se však nejedná o příliš známou událost. Proč?
Z vyschlých potůčků dravé řeky
Psal se 9. červen 1970, když na jižní Moravě došlo k jedné z největších přírodních katastrof 20. století. Nad tímto územím se vytvořila tři bouřková jádra a během několika hodin napršelo v některých oblastech až 195 milimetrů vody. Potoky, které v některých částech roku téměř vysychají, se během velmi krátké chvíle proměnily v dravé toky široké až 300 metrů.
Stalo se to během okamžiku
Nejtragičtější následky měla tato katastrofa u obce Šardice, kde se kvůli extrémním srážkám rozvodnil místní potok. Ten se rozlil do šířky 150 metrů, zaplnil terénní prohlubně a voda prorazila až do šachet hlubinného lignitového dolu Dukla. Tam byla právě odpolední směna. Z celkem 110 přítomných horníků jich zemřelo 34, kteří zůstali uvězněni pod zemí v zatopených chodbách.
Chodby nebyly zatopeny pouze vodou, ale na některých místech také bahnem. Jakmile hladina klesla, horníci se do dolu vrátili odčerpávat vodu. Zásadním problémem byla tehdejší nepřipravenost dolu na podobnou událost. Chyběly zádržné nádrže i bezpečnostní únikové cesty. Povrch se na více místech propadl a vytvořily se krátery, které urychlily vniknutí vody do dolu. Celkem bylo zatopeno 33 kilometrů chodeb. Práce se obnovily až po roce a na předchozí úroveň výkonu se důl vrátil až za tři roky.
Tragédie otřásla celým okolím
Tragédie zasáhla nejen rodiny horníků, ale také celý region. Ženy s dětmi postávaly několik dní u šachty v naději, že jejich blízcí přežili. Marně. 22. června se konala smuteční tryzna, a to i přes to, že většina těl byla stále pohřbena v zatopených štolách. Poslední havíře objevili až 4 měsíce po tragédii. Obětmi navíc nezůstali pouze horníci. V Kyjově se utopila také tříletá Lenka, která spadla do zatopeného sklepa.
Hlasy, které nebylo slyšet
V době vrcholící normalizace byl rozsah katastrofy z politických důvodů utajován. Pravděpodobně kvůli špatnému zabezpečení dolu, tragédie ale samozřejmě také nezapadala do ideologického a propagandistického obrazu režimu. Zahraniční novináři neměli do postižené oblasti přístup, veřejnost byla informována se zpožděním a v omezené míře. Rudé právo sice věnovalo události prostor, ale soustředilo se téměř výhradně na důlní neštěstí a na to, jak probíhaly rychlé záchranné akce. Další škody byly zmíněny pouze okrajově. Nespokojené hlasy pozůstalých a kritika nedostatečného zabezpečení dolu v tehdejších cenzurovaných mediích neměly místo.
Celkové škody byly ohromující
Celkově povodeň zasáhla více než 20 obcí. Zatopeno bylo kolem 400 domů, z toho 100 vážně poškozeno a 13 zcela zničeno. V některých případech museli lidé kvůli rychle stoupající vodě probourávat stropy, aby unikli na půdu. Katastrofa zanechala výrazné škody i na infrastruktuře – zničené byly silnice, mosty i části železniční tratě. Povodňové vlny zpustošily i zemědělské pozemky. Zaplaveno bylo téměř 9 000 hektarů půdy a úroda byla nenávratně ztracena.
Už se to nikdy nesmí opakovat
Na místo dorazil tehdejší ministr práce Emilian Hamerník, zapojili se i pomocníci z Polska a NDR. Významná je zde postava Miroslava Gregoroviče, který neštěstí unikl zázrakem – prohodili mu ten den směnu. „Nikdo netušil, že se něco takového stane. Ale určitě se tomu dalo zabránit,“ vzpomíná. Později se z něj stal v obci starosta, který se zasadil o rozsáhlé pozemkové úpravy, které měly do budoucna zabránit opakování podobné katastrofy. Později byla vybudována několik set metrů od dolu Dukla nádrž Zápověď.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
23.05.2025
Photocredit: Česká televize

„Po povodních jsme nemohli sehnat nic na vysušení domu,“ vzpomíná Iva. „Děsí mě, jak to bude tentokrát.“
„Povodně nám v roce 1997 zaplavily dům. Když jsme poté chtěli dát věci do pořádku, nebylo jak. Ať jsme se tehdy ptali kdekoliv, za žádnou cenu jsme nemohli odvlhčovač sehnat,“ říká Iva z Moravy. A nebyla tehdy jediná.

Povodně způsobily rodinám milionové škody. Majitelé dřevostaveb zveřejnili fotky po katastrofě
Jistě si dokážete představit, jaké obavy museli zažívat majitelé dřevostaveb v případě nedávných povodní, které zasáhly Českou republiku. Našemu stavebnímu portálu poskytli fotografie svých domovů i míst, kudy jim do domu zateklo. Fotky najdete ve fotogalerii.

Krnov a Opava byly zaplaveny zbytečně. Stát zvažuje vyvlastňovaní majetku
Povodně, které proběhly během letošního září, znovu otevřely jednu palčivou otázku. Měl by stát přitvrdit ve vyvlastňování majetku nebo by měla tato praktika zůstat minulosti, ať se děje, co se děje?

KVÍZ: Povodně, zákaz starých kotlů a povinná fotovoltaika. Co přinesl rok 2024?
Ohlédněte se za uplynulým rokem s naším kvízem a otestujte se, co všechno si z něj pamatujete.

Po povodních volá spousta domácností statika. „Je to to nejhorší, co mohou udělat,“ zdůrazňují odborníci
Povodně jsou nejčastěji hlášenou katastrofou spojenou s extrémním počasím v celém světě. Mnoho domácností však stále neví, jak se správně zachovat v případě vytopení jejich domova, a dělají tak unáhlená rozhodnutí.

Navlhlé dřevo, uhlí a pelety způsobují problémy i měsíce po povodních. Řešení je přitom snadné
Škody způsobené nedávnými povodněmi byly obrovské. Navíc se nedá mluvit pouze v minulém čase, jelikož řada problémů, které kvůli povodním vyvstaly, stále trvá.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: