HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

„Tehdy stál pozemek 4 Kčs/m2, bylo to za pakatel,“ popisuje Marie rok 1978. S manželem ukázali historické snímky

„Stačilo, abychom si na stavební pozemek odložili tři měsíční výplaty a mohli jsme si ho koupit,“ popisuje Marie (69) společné začátky s jejím mužem v roce 1978. V rámci poměrně nostalgického rozhovoru pozvala redakci Dřevostavitele k sobě domů a ukázala historické dokumenty spojené se stavbou jejich vícegeneračního domu. O nových parcelách ke koupi téměř nikdo nevěděl, 1 m2 stál zhruba 4 Kčs a cenové průzkumy napříč obcemi se v okolí neprováděly – na prvním místě byla rodina, bezpečné zázemí a vzdálenost.


Cena pozemku v roce 1978
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: PxHere (CC0)

Marie, jak jste se tehdy dozvěděli o pozemku na prodej?

Šli jsme na obecní úřad a tam jsme viděli na nástěnce, že se po částech rozprodává pole za vesnicí – později tedy stavební pozemky. Na nástěnce k tomu byly napsané i nějaké informace, už si nepamatuji, co tam bylo. Ale zkrátka jsme na základě toho projevili na obci zájem o jednu parcelu a pak jsme si ji i koupili.

Byl o nové stavební parcely velký zájem?

Neřekla bych velký, ale nebyl ani malý. Jediná informace o tom, že si lidé mohou koupit pozemek, byla vyvěšena na úřadě. A než se to rozkřiklo víc, tak už byly všechny parcely rozebrané.

Kolik stál stavební pozemek?

Přesně 3 200 Kčs. A jelikož je pozemek velký 800 m2, stál tehdy 1 m2 4 Kčs. Bylo to za pakatel.

Dnes si lidé dělají velké cenové průzkumy. Zjišťovali jste si, kolik stojí pozemky v přilehlých obcích?

Ne, my jsme si takový průzkum nedělali. Věděli jsme, že chceme bydlet v této vesnici a hotovo. I kdyby byla cena pozemku ve vedlejší vesnici nižší, stejně bychom stavěli tady. Měla jsem tu rodný dům a ani mě nenapadlo, že bych to tady opustila, byť je o vesnici vedle. A manžel je ze zahraničí, jemu bylo jedno, kde budeme bydlet. Velkou výhodou navíc bylo, že jsme bydleli u mých rodičů a stavbu domu jsme tak měli jen přes potok. Trávili jsme tam takřka každý den po práci, bylo to blízko.

Poznámka redakce: Na fotografiích níže si můžete prohlédnout snímky z historických dokumentů.

A neuvažovali jste o jiné variantě bydlení?

Ne, my jsme chtěli bydlet v domě a přes to nejel vlak. Dřív to měla většina lidí nastavené stejně, alespoň v mém okolí. Nechtěli jsme bydlet v bytě, raději jsme si postavili dům – svépomocí. Málokdo si mohl dovolit stavební firmu, která by mu dům postavila, byla to drahá záležitost. Třeba v naší vesnici nebyl nikdo takový, alespoň z těch původních obyvatel. Dnes už tam bydlí i mladí a těm to převážně staví firmy. Pamatuji si, že když se stavěly první domy v naší vesnici, a ten náš byl jedním z nich, tak jsme si jako budoucí sousedé všichni navzájem pomáhali. Každý uměl jiné řemeslo, takže firma ani nebyla potřeba. A dům nám stojí doteď.

Vzpomínáte si na někoho z tehdejších sousedů, kdo stavěl ve stejnou dobu jako vy?

Ano, náš dům stojí ve svahu, takže jedni sousedé jsou pod námi a druzí nad námi. Ti pod námi byli jedni z prvních, co tu stavěli. Pak jsme byli my a posléze začali stavět rodiny naproti nám. Pamatuji si, když jsme měli hrubou stavbu hotovu a dodělávali jsme vnitřky, tak se začalo stavět opravdu ve velkém – vzniklo hodně nových zástaveb.

Kolik vám vlastně bylo let, když jste koupili pozemek?

To už je dávno, byli jsme hodně mladí. Mně bylo 23 let a mému muži 26 let. Pozemek jsme kupovali před 47 lety.

Jak dlouho jste šetřili na stavební pozemek?

My jsme měli už našetřené nějaké peníze a za ty jsme koupili pozemek. Až dům jsme financovali z výplat a půjčky od banky (v hodnotě zhruba 100 000 Kčs). Tehdy byly ale úplně jiné platy, než jsou dnes – všechno to hodně skočilo. 

Můžu se ze zvědavosti zeptat, jaká byla tehdy vaše měsíční výplata?

My jsme s mužem pracovali oba ve družstvě, já jako účetní a on jako traktorista. Pamatuju si, že manželova největší výplata, kterou přinesl domů, když jsme byli mladí, byla 4 000 Kčs. To byl velký den. Když jsem začínala v družstvě já, tak moje první výplata byla 900 Kčs, pak se to po 4–5 letech zvedlo na 1 100 Kčs/měsíc.

Jak jste se cítila, když jste si pozemek koupili?

Já jsem to asi tak moc neprožívala, to spíš manžel. Byla jsem samozřejmě ráda. My jsme oba věděli, že spolu budeme a že si jednou postavíme dům. To, že jsme narazili na inzerát na obecném úřadu, nebyla náhoda. Manžel tam pravidelně chodil a zjišťoval si informace od starosty – věděl, že se něco chystá. A když jsme ho pak koupili, bylo to součástí našeho plánu, takže ano, byla jsem ráda, ale jak říkám – počítalo se s tím.

Děkuji moc za rozhovor, Marie.

Nemáte za co.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
10.07.2025

Photocredit: PxHere (CC0)
Zdroj: Rozhovor s Marií H. (majitelka rodinného domu)

1

Nová pokuta pro majitele fotovoltaik připomněla nebezpečí čerpání dotací
Neber dotace, neber dotace, nebo se z toho jednou... Tak nějak bychom mohli začít. Parafrází na hlášku ze známého českého filmu v podání Ladislava Smoljaka.

Rozebrali jsme akumulační krbová kamna. Jejich princip úspory znali už naši pradědové
Topení dřevem má v česku nezpochybnitelnou tradici. Postupem času však dochází nejen k technologickému vývoji, ale i ke změně potřeb domácností, které takové vytápění využívají.

Češi žijící na Tenerife se podělili o zkušenosti. Představy se v mnohém rozchází s realitou
Žít v oceánském ráji u písečné pláže, kde celý rok svítí sluníčko a teplota neklesne pod 20 stupňů. Dříve sen, dnes už běžná realita.

Šumperáky si neustále drží svou popularitu. Na rozdíl od ceny, která od dob socialismu vzrostla stonásobně
Šumperák najdeme v českých ulicích i dnes. Zatímco za socialismu se však jednalo o dostupné bydlení, dnes představují tyto domy luxus pro vyšší vrstvu.

Platby za energie v bytech jsou často vyšší než v rodinných domech. Situace se značně otočila
Dům nebo byt? To je otázka, kterou si musí položit alespoň jednou v životě každý z nás. Někdo nedá dopustit na bydlení v rodinném domě, jiný je pro změnu zvyklý na pohodlí svého bytečku, který nevyžaduje žádnou velkou údržbu a starost.

KVÍZ: Kolik za socialismu stálo mléko, chleba nebo návštěva kina? Vše správně má jen opravdový pamětník
Zavzpomínejte si s naším kvízem na ceny za socialismu. Pamatujete si ještě, kolik stál televizor, brambory nebo cukr? Otestujte si, zda jste dobrý pamětník.

Povodně za socialismu byly stejně ničivé jako dnes. Tu nejtragičtější v historii Československa režim tajil
„Všichni to byli muži v produktivním věku, otcové od rodin, kteří měli rozestavěné domy,“ vzpomínají pamětníci na oběti někdejší tragédie.

KVÍZ: Jak vypadala domácnost za socialismu? 100 % úspěšnost mají jen opravdoví pamětníci
Pamatujete si, jak to u vás doma vypadalo před rokem 1989? Pak je tento kvíz přímo pro vás. Domácnost v tehdejším Československu se od té dnešní totiž značně lišila.

KVÍZ: Leningrad, Gottwaldov nebo Stalingrad. Pamatujete si na názvy měst z dob socialismu?
Z dnešního pohledu se nám některé socialistické názvy měst mohou zdát absurdní nebo dokonce úsměvné, před pádem východního bloku však byly běžnou realitou.

Nejbizarnější zákazy a nařízení z dob socialismu. Vězení za obyčejný vtip a stříhání mániček na ulici
Socialistické Československo sice bylo řízeno heslem „všechno patří všem“, ve skutečnosti však možnost rozhodování obyčejným občanům příliš nepříslušela.