HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Přirozená trvanlivost a odolnost dřeva

Každý, kdo pracuje se dřevem ví, že dub je odolnější než buk, a že modřín toho vydrží víc než smrk. Také ví, že nejlepší ochrana dřeva není impregnace, ale správné zabudování, tedy jeho konstrukční ochrana. Správně zabudované dřevěné prvky jsou schopny plnit svou funkci mnoho století, ale jakmile dojde k narušení stabilních podmínek (především vlhkosti), může dojít k velmi rychlé degradaci.

V tomto příspěvku shrneme obecné povědomí o trvanlivosti a odolnosti jednotlivých dřevin do ucelené klasifikace tak, jak ji interpretují i evropské normy.


Dřevěná prkna se šroubem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Přirozená trvanlivost dřeva

Přirozená trvanlivost dřeva je odolnost jednotlivých dřevin proti napadení dřevokaznými organismy (dřevokazným hmyzem a dřevokaznými houbami). Přirozená trvanlivost dřeva je stanovena na základě experimentálních měření buď polní zkouškou podle EN 252 nebo laboratorní zkouškou podle EN 113.

Přirozená odolnost vybraných dřevin

Přirozená odolnost podle EN 350-1,2 na první pohled rozliší dřeviny trvanlivé od netrvanlivých. Dalším velmi cenným údajem je informace, jaká je pravděpodobná trvanlivost v případě uložení dřeviny ve třídě ohrožení 4, tj. dřevo zabudované do země nebo vody (i částečně) (sloupy, pražce, chladicí věže).

Bude Vás zajímat: 7 tipů na ochranu dřeva

Jehličnaté dřeviny

Listané dřeviny

Klasifikace třídy ohrožení dřeva

Jak již bylo na začátku příspěvku zmíněno, správné zabudování dřeva do konstrukce zaručí jeho prakticky neomezenou životnost. Klíčovým aspektem je udržení určité hranice vlhkosti popř. výměna vzduchu v místě uložení dřeva. Následující přehled stanovuje šest tříd ohrožení dřeva podle jeho podmínek a prostředí uložení.

Z výše uvedených údajů je jasné, že je lepší do stěny dřevostavby zabudovat již vysušené dřevo, než používat řezivo nejisté vlhkosti, které s sebou může přinést nemalé komplikace. Vysušené dřevo navíc prošlo sterilizací vlivem působení vysokých teplot v sušárnách, což je jeho další výhoda.

Vysušená vstupní surovina pro stavbu dřevostaveb je sice dražší, avšak eliminace rizika spojeného s následnými problémy by měla být dostatečným argumentem i pro investory.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petr Novák
redaktor Dřevostavitele

Vydáno dne:
30.05.2012

20 -1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE