HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Přirozená trvanlivost a odolnost dřeva

Každý, kdo pracuje se dřevem ví, že dub je odolnější než buk, a že modřín toho vydrží víc než smrk. Také ví, že nejlepší ochrana dřeva není impregnace, ale správné zabudování, tedy jeho konstrukční ochrana. Správně zabudované dřevěné prvky jsou schopny plnit svou funkci mnoho století, ale jakmile dojde k narušení stabilních podmínek (především vlhkosti), může dojít k velmi rychlé degradaci.

V tomto příspěvku shrneme obecné povědomí o trvanlivosti a odolnosti jednotlivých dřevin do ucelené klasifikace tak, jak ji interpretují i evropské normy.


Dřevěná prkna se šroubem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Přirozená trvanlivost dřeva

Přirozená trvanlivost dřeva je odolnost jednotlivých dřevin proti napadení dřevokaznými organismy (dřevokazným hmyzem a dřevokaznými houbami). Přirozená trvanlivost dřeva je stanovena na základě experimentálních měření buď polní zkouškou podle EN 252 nebo laboratorní zkouškou podle EN 113.

Přirozená odolnost vybraných dřevin

Přirozená odolnost podle EN 350-1,2 na první pohled rozliší dřeviny trvanlivé od netrvanlivých. Dalším velmi cenným údajem je informace, jaká je pravděpodobná trvanlivost v případě uložení dřeviny ve třídě ohrožení 4, tj. dřevo zabudované do země nebo vody (i částečně) (sloupy, pražce, chladicí věže).

Bude Vás zajímat: 7 tipů na ochranu dřeva

Jehličnaté dřeviny

Listané dřeviny

Klasifikace třídy ohrožení dřeva

Jak již bylo na začátku příspěvku zmíněno, správné zabudování dřeva do konstrukce zaručí jeho prakticky neomezenou životnost. Klíčovým aspektem je udržení určité hranice vlhkosti popř. výměna vzduchu v místě uložení dřeva. Následující přehled stanovuje šest tříd ohrožení dřeva podle jeho podmínek a prostředí uložení.

Z výše uvedených údajů je jasné, že je lepší do stěny dřevostavby zabudovat již vysušené dřevo, než používat řezivo nejisté vlhkosti, které s sebou může přinést nemalé komplikace. Vysušené dřevo navíc prošlo sterilizací vlivem působení vysokých teplot v sušárnách, což je jeho další výhoda.

Vysušená vstupní surovina pro stavbu dřevostaveb je sice dražší, avšak eliminace rizika spojeného s následnými problémy by měla být dostatečným argumentem i pro investory.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.05.2012

20

Základní principy certifikace dřevostaveb

V posledních letech neustále narůstají potřeby firem zajistit kvalitu,

Tepelná modifikace dřeva 2. díl – Ochrana dřeva změnou chemické báze

Co na tepelnou modifikaci dřeva říká dřevokazný hmyz a houby

6 základních funkčních vrstev dřevostavby

Jak lze volbou materiálů s správnou montáží ovlivnit kvalitu dřevostavby?

Tepelná modifikace dřeva 3. díl - Výsledky a východiska ochrany proti škůdcům

Jak chrání před houbami i hmyzem?

V čem spočívá FSC certifikát a jak jej získat

Čím dál častěji se výrobci setkávají s otázkou, jaký je původ jejich dřeva

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Které dřevo je nejlepší?

Které dřevo je nejtěžší, nejpevnější, nejlehčí nebo nejvíce trvanlivé?

Terasová prkna: Jaké jsou typy, cena a vlastnosti?

Jaká terasová prkna na vaši terasu zvolit? Kolik stojí a podle čeho vybírat?

Červotoč: Jak se ho zbavit (Rady a tipy)

Jak se zbavit červotoče? Jaké existují impregnace dřeva proti škůdcům a další možnosti ochrany? Poradíme, jak bojovat s červotočem.

Co je to fošna, prkno, trám, hranol nebo lať? Malý dřevařský slovníček pojmů.

Vybíráte stavební řezivo na krov? Jaký je rozdíl mezi fošnou a prknem? Jednotlivé druhy, ceny a použití stavebního řeziva se dozvíte zde.